Інтегрований урок з англ.мови в 11 кл. за т. « Батьки і діти».
( 09.10. 2024 р.)
Тема уроку: «Батьки і діти»
Мета уроку : * Тренувати учнів в усному продукуванні та в усній взаємодії.
*Практикувати учнів працювати в групах.
Очікувані результати :
Учні можуть:
Обладнання : роздатковий матеріал, ноутбук, відео «Ідеальна сім,я», «Дерево успіху», кольорові олівці, папір, картки формувального оцінювання.
Тип уроку : інтегрований урок; урок формування умінь усного продукування та усної взаємодії.
Хід уроку :
Greeting.
T : Let’s introduce yourselves.
e.g ; My name is Tetiana. I am tolerant.
(Учні представляють себе і називають свою рису характеру за першою літерою свого імені).
Психолог : ( проводить з учнями медитацію « Чи відчувають вони комфорт»)
( з мішечка учні беруть цукерки і по кольору створюють групи).
T : Today we are going to speak about people, who live in the same house, under one roof, who love each other, who help one another, who understand those nearby, who believe in each other, who are happy together. And these people are…
A FAMILY.
The topic of our lesson is ‘’ Parents and Children”.
At the lesson you will be able :
Gr.1 “ The best slogan for family”.
Example: * United and growing
Gr.2 “ A good quote about family”.
Example : * Family is not an important thing, it’s everything.
Gr.3 “ Proverbs about family”.
Example : * Like mother, like daughter
Gr.1. A Family
Gr.2 Parents
Gr.3 Children
Line 1. : A Noun
Line 2. : 2 Adjectives
Line 3. : A Sentence
Line 4. : 2 ing-words
Line 5. : A Noun
4.“ An Ideal Family “
T : You know all families are different, but all children dream to live in a happy family, to have good parents.
Психолог : ( демонструє відео і дає поради щодо створення ідеальної сім»ї).
T : Now, each group draw a picture and say what the ideal family is.
( представник кожної групи виходить до дошки з малюнком і висловлює думку групи щодо створеної ідеальної сім»ї)
T : So, you have created a portrait of your ideal family.
I hope in future you’ll make such families.
You’ll be happy and successful!
5.“ Parents and Children”.
Make up statesments out of jumbled words/
Gr.1, 3 – Parents
Gr. 2 - Children
Parents : There are no children- || there are people, || but with their own thoughts || their own source of experience || their own disires || and feelings.
Children : To learn || to live || means to || live together.
6.“ Microphone”
( мікрофон передається кожній групі)
Finish the sentences :
Gr.1 : All our parents want us to be … ( honest and successful,
hard-working and polite)
Gr.2 : All our parents don’t want us to be … ( stupid and lazy,
rude and greedy)
Gr.3 : All children want their parents to … ( be understanding,
respect their choices).
( На дошці « Дерево успіху ». На партах в учнів – листочки 3-х кольорів: зелені – все на уроці вдалося і все успішно, жовті – були деякі труднощі при виконанні завдань, памаранчеві – учню потрібна була допомога вчителя. Учні оцінюють свої успіхи по кольорам і вішають листочки на дерево).
T : The lesson is over. Good – bye!