Міністерство освіти і науки України
Долинівська філія
КЗ «Гайворонський ліцей №1»
План – конспект уроку
у 6 класі
на тему:
«Діаграми»
Підготував:
вчитель математики
Бондар М. В.
Тема: Діаграми
Мета уроку: узагальнення, систематизація та вдосконалення знань, вмінь та навичок учнів будувати різні види діаграм, розпізнавати та аналізувати величини, використання їх при розв’язуванні задач; розвиток аналітичного мислення; ознайомлення із нестандартними діаграмами за допомогою комп’ютера; показати міжпредметні зв’язки з іншими науками та практичне застосування діаграм; розвиток естетичного смаку та творчих здібностей учнів; зацікавити у вивченні математики.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, вмінь та навичок учнів.
Обладнання: комп’ютерна презентація, таблиці для усного рахунку, лінійки, циркуль, кольорова крейда, показ діаграм на ПК.
Хід уроку.
І. Організаційний момент:
- перевірка готовності учнів до уроку ;
- перевірка наявності домашнього завдання (творчої роботи).
ІІ. Оголошення теми, мети уроку, мотивація навчання:
- комп’ютерна презентація
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів :
1. - Гра «Математичний волейбол» (робота в групах):
І група (1 ряд учнів) – «Стовпчаста діаграма»,
ІІ група (2 ряд учнів) – «Кругова діаграма».
Учні кожної групи ставлять по 3 теоретичних запитання іншій групі та навпаки, аналізують відповіді суперників.
2. – Усний рахунок за поданими таблицями (аналіз та знаходження різних величин): по черзі кожна група знаходить невідому величину.
Маса яблук |
1 кг |
2 кг |
? |
Вартість |
? |
5грн |
15грн |
Маса салата |
150г |
600г |
? |
||||
Порції |
1 |
? |
3 |
||||
Швидкість |
5км/год |
? |
70км/год |
||||
Час |
3 год |
2 год |
? |
||||
Відстань |
? |
10,1 км |
280км |
||||
3. – Перевірка творчого домашнього завдання:
Вчитель оголошує умову задачі, що були попередньо роздані учням (по партам рядів)- Задача 1: склад салата «Олів’є»,
Задача 2: кількість учнів старших класів,
Задача 3: розпорядок дня учня 6 класу,
Задача 4: склад українського борщу.
Учні виходять до дошки із підготовленими діаграмами , кожен відповідно до назви його ряду, аналізують свою роботу, відповідають на запитання вчителя: - якої величини зображено найбільше (найменше),
ІV. Розв’язування задач та вправ:
х+(х+5)+(х+11)=52, 3х+16=52, 3х=36, х=12.
Отже, І число-12, ІІ число-17, ІІІ число-23.
2) ст..162 підр. №837 (пропонується зобразити умову задачі за допомогою кругової діаграми, для чого спочатку учні повинні знайти наближену міру у градусах кутів , що відповідатимуть заданим величинам):
І сніданок -25% = 900, ІІ сніданок – 15% = 540,Обід – 45% = 1620,
Вечеря – 15% = 540.
Тато |
3 кг |
Мама |
2,5 кг |
Оленка |
1,5 кг |
Андрій |
1,8 кг |
V. Нестандартні діаграми:
Вчитель: У зв’язку з постійним технічним прогресом людство вже давно користується комп’ютерами, які дозволяють створювати різноманітні речі. Діаграма не є винятком. Наше завдання як користувача полягає у правильному поданні величин, а далі ми лише керуємо комп’ютером, можливості якого у побудові діаграм поділяються на 2 типи: стандартні та нестандартні. Із видами стандартних діаграм ми вже познайомились, а от зразки деяких нестандартних діаграм ви зможете зараз переглянути
(вчитель демонструє на комп’ютері нестандартні діаграми, див. додаток №1).
VI. Домашнє завдання.
Повторити параграф 24, виконати № 842 (використати нестандартну діаграму).
VII. Підсумок уроку.
Дидактична гра «Так-ні» : (вчитель ставить запитання, на які учні відповідають лише «так» чи «ні»)
Тоді урок завершено, до наступної зустрічі !
Додаток №1.
1 – Блоки з областями
2 – Гістограма областей
3 – Графік
4 – Трубчаста
5 – Дерев’яна
6 –Широка гістограма
7- Паралелепіпед
8 – Піраміда
9 – Конус
10 -Конічна
11– Циліндр
12- Кольорові стовпці