План-конспект нестандартного уроку з географії на тему: "Узагальнення знань за темою "Африка" ( 7 клас).
Узагальнення за темою «Африка».
Мета: перевірити і закріпити знання учнів з вивченої теми; продовжити формування самостійного мислення; стимулювати розвиток творчих здібностей; продовжити формування навичок роботи в групі.
Обладнання: конверти із завданнями для команд, фізична карта світу.
Тип уроку: урок перевірки і коригування знань, умінь, і навичок.
Форма: гра «Географічна вікторина».
Хід уроку:
Перед початком уроку учитель нагадує, що материк Африка вивчено, і пропонує провести урок узагальнення знань за темою у формі географічної вікторини. Створюються чотири команди з класу. Команди обирають капітанів. Пред початком гри команди проводять жеребкування.
Конкурс 1.«Візитна картка»
Кожна команда презентує себе ( назва, девіз). Журі буде оцінювати відповідність назви команди до вивченої теми. Максимальна оцінка за цей конкурс – 3 бали.
Конкурс 2. «Географічні пазли»
Учасникам пропонуються конверти, де вкладені географічні пазли з частинками материка Африка. Ви маєте за 2 хвилини зібрати з пазлів материк. Максимальна оцінка 5 балів.
Конкурс 3. «Швидше, швидше»
Вчитель протягом 1 хвилини ставить ряд запитань для кожної команди. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Виграє команд, яка дала більше правильних відповдей.
Перша команда.
Друга команда.
Третя команда.
Четверта команда.
Конкурс 4. «Хто такий, що таке?»
Учні повинні назвати, яким об'єктам відповідають запропоновані слова
( річка, гора, озеро, рослина, місто).(За правильну відповідь - по 1 балу)
Перша команда.
-Сомалі (півостірів)
- Геренук ( тварина саван)
-Агульяс (крайня південна точка)
- Східно-Африканське ( плоскогір'я)
- Паркії (дерева саван)
Друга команда
Третя команда
Четверта команда
Конкурс 5. «Логічні пари»
1 команда:
1. коричневі грунти А. Гілеї
2. червоно-жовті ферралітні Б. Твердолисті вічнозелені ліси.
3. червонувато-бурі В. Пустелі та напівпустелі.
4. тропічні пустельні Г.. Савани та рідколісся.
Д. Арктичні пустелі.
2 команда:
1. гілеї А. Субтропічний середземноморський
2. савани та рідколісся Б. Екваторіальний клімат
3. пустелі та напівпустелі В. Помірний клімат
4. твердолисті ліси та чагарники Г. Тропічний континентальний
Д. Субекваторіальний клімат
3 команда:
1. Серенгеті А. Тварини пустель
2. пігмеї Б. Ділянки пустелі з багатою рослинністю
3. оазис В. Вітри руйнівної сили
4. сурикати Г. Національний парк
Д. Мешканці екваторіального лісу
4 команда:
1. Ваді А. Місто
2. тутсі Б. Країна в Африці
3. Габон В. Сухі річкові долини
4. Йогоннесбург Г. Тварина.
Д. Мешканці Східної Африки
Конкурс 6. « Третє зайве» (5 балів)
Перша команда.
1. Мадагаскар, Сомалі, Занзібар.
2. Аденська, Гвінейська, Баб-ель-Мандебська.
3. Калахарі ,Драконові, Капські.
4. Альмаді, Атлас, Агульяс.
5. Сахара, Наміб, Камерун.
Друга команда.
Третя команда.
Четверта команда.
Конкурс 7. « Рекорди Африки»
Команди протягом однієї хвилини записують відомі їм рекорди материка.
За кожен правильний гравці отримують по 1 балу.
Конкурс8. « Географічна анаграма»
Капітанам команд пропонуються вибрати конверт, в якому є набір букв, з яких за хвилину потрібно скласти слово. За правильно складене слово5 балів, за сказаний об'єкт, ще 2 бали.
1 команда: букви: дві букви «і», і по одній «я, р, в, о, к, т,» ( Вікторія)
2 команда: букви: «і, к, с, а, ь, п, к» (Капські)
3 команда: букви: «а, а, д, к, е, н, с, ь» (Аденька)
4 команда: букви6 «е, е , ч, р, о, н, в» (Червоне)
Конкурс 9. «Вірю – не вірю»
Найбільші озера Африки розташовані на Ефіопському нагір'ї.
Найбільше опадів буває в приекваторіальній частині Африки.
Пересохлі річища, що наповнюються водою тільки під час рідких злив у Північній Африці, називаються ваді.
Найзначніші дослідження внутрішньої території материка здійснили Васко да Гама та Барталомео Діаш.
Конкурс 9 . «Географічний каламбур»
Учням пропонуються слова, в яких букви переплутані місцями. За правильно відгадане слово команди отримують по 2 бали.
1 – рмаадгакас (Мадагаскар)
2 - аліівйьск (Лівійська)
3 - аускьнбій (Нубійська)
4 - ьауглся (Агульяс)
Конкурс 10. «Чому, чому?»
Команди отримують запитання, на яке через дві хвилини мають дати відповідь. Максимальна кількістьбалів 10 .
Конкурс 11. «Запитання –відповіді»
Капітани команд задають запитання командам-суперникам.( максимальна кількість балів – 5).
Конкурс 12. «Відгадай» За характеристикою назвіть природну зону.
(5 балів).
1 команда: рослини пристосовані до сухого сезону( слонова трава, акації, алое, молочай).
2 команда: багатоярусні ліси на червоно-жовтих ферралітних грунтах.
3 команда: в рослинному покриві переважає верблюжа колючка, вельвічія, полин.
4 команда: зростає ліванський кедр, дика маслина на коричневих грунтах
3.Підсумок гри
журі підраховує загальну кількість балів, визначає команду, що перемогла.
Географічну вікторину підготувала: Куницька Оксана Миколаївна