План-конспект уроку з математики 5 клас з теми:
«Розв’язання рівнянь»
Автор: Патрушева Валентина Олексіївна, вчитель математики
Тема: Розв’язання рівнянь
Мета:
Освітня:
1. Узагальнити і систематизувати знання учнів про рівняння
2. Закріпити уміння застосовувати правила у процессі виконання вправ
3. Формувати навички самостійної роботи
Розвивальна:
1. Розвивати логічне мислення, математичну мову, обчислювальні навички
2. Розвивати вміння застосовувати одержані зання до розв'язування рівнянь та задач за допомогою рівнянь
3. Розширювати світогляд
Виховна:
1. Виховувати пізнавальний інтерес до предюмету
2. Виховувати любов до малої батьківщини
Тип уроку: засвоєння умінь і навичок (урок-подорож)
Форми роботи: інтерактивні форми («Лови помилку», «Продовж речення», «Лото»)
Обладнання: комп'ютер, інтерактивна презентація, міні-підручники
Девіз: Розум без здогади гроша не варто
Хід уроку:
Доброго дня, друзі. Подивіться один на одного. Посміхніться
Скажіть будь ласка, яку тему ми зараз вивчаємо? (Рівняння)
Що ви вже знаєте по цій темі?
А ви любите подорожувати? (Так)
Сьогодні я пропоную відправитися в дивну подорож в країну «Рівняння», не виходячи з класу. У подорож ми вирушаємо всім класом.
Епіграфом нашої подорожі будуть слова
Щоб берегти землю, природу,
Треба її полюбити,
Щоб полюбити, треба пізнати.
Пізнавши – неможливо не полюбити.
М. Пришвін
Для того щоб відправитися в цю подорож нам необхідно багато знати і мати певний багаж знань.
І для цього вам необхідно відповісти на наступні питання.
1) Як называються компоненти при
додаванні відніманні відніманні
Ви молодці, продовжимо далі
2) Продовжіть речення
Розв’язати рівняння - означає знайти всі його _______ (корені або переконатися, що їх не існує)
Щоб знайти невідомий доданок, треба ___ (з суми відняти відомий доданок)
Щоб знайти невідоме зменшуване, треба ____ (до різниці додати від'ємник)
Щоб знайти невідомий від'ємник, треба ____ (з зменшуваного відняти різницю)
Молодці. Ми знаємо теорію, для нас відкритий шлях далі.
3) «Лови помилку»
В нашу подорож ми вирушаємо на автобусі і, щоб в нього сісти, необхідно придбати квитки, вирішивши завдання «Лови помилку»
Перевір, чи правильно розв'язані рівняння. Якщо знайдеш помилки, виправ їх.
а) в-215=15; б) х+315=887; в) 371-у=37;
в=215-15; х=887-315; у=371+37;
в=200 х=572 у=408
Розв'язання коментується учнями з місця. Ось і придбані квитки і ми можемо вирушати в подорож.
3. Удосконалення знань і умінь
1) Ми вирушаємо з вами в заповідні зони України
Яка краса? Друзі, подивіться ми під'їхали до лугу, усіяний жовтими квітами.
Це лікарська рослина відома, як народний засіб від
застуд і запалень.
Щоб дізнатися її назву необхідно розв'язати наступні
рівняння.( Кожне завдання по 1 балу, максимально - 8 балів)
1) х+37=85 5) 603+х=603
2) у – 42 =17 6) 317-у=19
3) 117+х=289 7) х-115=67
4) 213–х=69 8) 73+х=129
|
І |
Й |
Р |
І |
Б |
В |
З |
О |
1 |
17 |
52 |
63 |
112 |
49 |
102 |
48 |
47 |
2 |
60 |
16 |
25 |
58 |
11 |
59 |
37 |
35 |
3 |
172 |
203 |
104 |
173 |
406 |
189 |
182 |
170 |
4 |
145 |
271 |
144 |
282 |
184 |
156 |
163 |
147 |
5 |
1206 |
603 |
2 |
600 |
1200 |
1 |
16 |
0 |
6 |
299 |
198 |
336 |
300 |
298 |
341 |
302 |
150 |
7 |
183 |
48 |
19 |
182 |
214 |
52 |
79 |
181 |
8 |
201 |
56 |
79 |
57 |
202 |
178 |
60 |
44 |
В нас вийшла рослина – звіробій
З |
В |
І |
Р |
О |
Б |
І |
Й |
48 |
59 |
172 |
144 |
0 |
298 |
182 |
56 |
Не можна рвати квіти просто так, збираючи їх у букети, а потім викидаючи. Букети можна складати тільки з тих квітів, які вирощує людина. Багато лікарських рослин знаходяться на межі зникнення. Тому давайте берегти і охороняти їх.
Взаємоперевірка
2) Ой на цьому лузі не тільки ми можемо побачити квіти, а й метеликів, які запилюють їх. Допоможемо кожному метелику сісти на свою квітку (стрілочкою)
,
Щоб перевірити це завдання виконаємо
самоперевірку. Кожне завдання оцінюється в 2 бали - максимально 6 балів
3) Фізкультхвилина
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поколоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
4) Наша подорож по заповідних місцях триває. Наближаємося до цікавих птахів, яких називають безпомилковими «укладачами» прогнозу на літо.
А що це за птах ви дізнаєтеся виконавши наступне завдання
1) (148+245)-45=… ...348
2) 843-(154+243)=… …446
3) (473+132)-173=… …432
4) 894-(394+148)=… …352
Оцініть себе! Кожне завдання по 1 балу.
Ви молодці. Це випереджаюче завдання і ви з ним впоралися
5) Ми підходимо до місця проживання хижаків. Дивіться
Будьте обережні. Як відомо, ЛЕВ - цар звірів, а
МАТЕМАТИКА - цариця наук, і це звання заслужено.
Знаєте ви скільки важить лев? Напевно ні.
Дізнаємося це вирішивши задачу.
Задача (2 бали). Якщо до задуманого числа додати 270 і
від отриманої суми відняти 175, то вийде 345.
Знайдіть задумане число.
Розв’язання:
За що можна прийняти це число? (За х). Додамо до нього 270, віднімемо 175 і отримаємо 345. Що ми з вами отримали? Правильно, рівняння. Розв’яжіть його.
(х+270)-175=345
х+270=520
х=250
Ось ми знаємо вагу Лева – 250 кг.
6) Серед тварин багато рекордсменів. Наш
наступний герой - найбільша наземна тварина.
Ви здогадалися, про кого йде мова?
(африканський слон). А чи знаєте ви висоту слона?
Дізнатися висоту слона ми зможемо, коли складемо і
розв'яжемо рівняння за запропонованою схемою (2 бали).
=
(425 – х) + 145 = 220
х = 350
350 см - висота слона. Переведіть в метри
Хоча це і найбільша тварина в світі, але і вона беззахисна. Як ви вважаєте, чому? (Дуже багато їх винищують заради наживи. З бивнів слона роблять різноманітні вироби)
У природі все взаємопов'язано, і рослинний, і тваринний світ.
4. Підсумок.
Закінчивши нашу подорож, оцініть себя.
2-3 |
4-5 |
6-7 |
8-9 |
10-12 |
13-15 |
16-18 |
19-20 |
21-22 |
4 б. |
5 б. |
6 б. |
7 б. |
8 б. |
9 б. |
10 б. |
11 б. |
12 б. |
З яким настроєм повернулися додому?
Які враження від подорожі? (відповіді дітей)
Що нового(цікавого) ви дізналися для себе? (відповіді дітей)
Як ви повинні відноситися до живої природи?(відповіді дітей)
Встав вранці,
Вмився, привів себе в порядок -
І відразу ж приведи в порядок
свою планету