План конспект Уроку у 6 класі №
Тема: Минулий час неправильних дієслів. Активізація ступені порівняння прикметників.
Підтема: Different Shops in Britain.
Мета уроку: активізувати і закріпити знання неправильних дієслів в теперішньому і минулому часах; вдосконалювати монологічні і діалогічні навички учнів; практикуватися в роботі в парах; розвивати критичне мислення учнів; практикуватися у виконанні граматичних вправ;
Очікувані результати: на кінець уроку учні повинні вміти використовувати правильні форми неправильних дієслів в теперішньому і минулому часах; складати монологи про свої дії в минулому; складати діалоги про свої дії, дії однокласників в минулому; критично мислити при виборі товару і розпоряджатися певною сумою грошей; виконувати граматичні вправи із неправильними дієсловами;
Хід уроку
1. Greeting (Привітання)
2. Warming- up activity. Guessing the topic ( Завдання для введення в іншомовну атмосферу. Вгадування назви теми)
Listen to the story and guess what is the topic of the lesson. The story can be on a Slide and irregular verbs should be underlined.
Yesterday I went to school and saw my classmates there. I said hello to all of them. I had six lessons, they were Geography, Ukrainian, Maths, English , Crafts and PE. During our Maths lesson the classmate asked me for help because only I could do the sums which were for the task. Of course I got an excellent mark for being so smart. As you can guess I became so happy after that. So I came home and took a nap. Later on, I read a book and went to bed.
( Pay attention to the underlined words. What part of speech are they? Nouns, Verbs, Adjectives?
Pupils share their thoughts with a teacher. Yes , dear pupils you are right , these are irregular verbs in Past Simple Tense.
Let’s firstly recollect how to form Past Simple of regular verbs. ( Slide 4)
Now, try to remember Present forms of Irregular Verbs from the story ( Slide 3)
2.1 Основна частина уроку
2.2. Робота в парах( Впр. 1, стор. 120)
2.3. Активізація неправильних дієслів ( Впр.2, стор. 120 )
2.4. Вдосконалення навичок аудіювання ( Впр. 3, стор. 120)
( Find irregular Verbs in a poem and name their present forms)
Let’s play the game “ Who is the first one”
2.5 Вдосконалення діалогічного мовлення ( Впр.4, стор. 121) ( Slides 11,12,13)
Example :
Pam – Hello, Vicky! How are you doing ? You look so tired but delighted!
Vicky – Hello , Pam. I am great , thanks. And what about you? Yes, you are right. I am really tired. I just came back from the supermarket ! I spent an hour there!
Pam – I am fine, thanks! An hour? Are you kidding me? Why so long? Could not you decide what you needed to buy?
Vicky- I saw such a great range of food products and household goods that could not make up my mind what to choose. I went to the supermarket to buy something for pizza … but I got lost in that long rows of goods and wanted to buy everything that looked delicious. All that fresh fruit and vegetables, pasta, macaroni, sausages, rolls and buns.. So, I bought all that stuff.
Pam- Yes, your favourite food! And what were the prices?
Vicky- The prices were really low. There were sales almost on an every product and item!
Pam- And that is the reason why you have bought so much!
Vicky- Yes, and I have spent just 50 dollars!
2.6. Grammar Quiz ( Irregular Verbs ) ( Slides 15,16,17)
2.7. Вдосконалення навичок діалогічного мовлення ( Впр. 6, стор. 121)
( Make up a dialogue “ Let’s go for a party) ( За зразок використати Впр. 6 ( a,b), стор.121
Example :
( in a supermarket )
2.8. Вдосконалення граматичних навичок ( Degrees of Comparison of Adjectives) ( Slide 18)
Впр. 7 ( а), стор. 122 ( Утворити ступені порівняння прикметників за зразком)
3.Заключна частина уроку
3.1 3.1 Підсумки уроку
3.2. Оцінювання учнів
3.3 Домашнє завдання ( Перейти за посиланням і виконати інтерактивне завдання ( Past Simple Irregular Verbs)