План уроку
Тема уроку: Основні поняття генетики.
Мета: розглянути основні поняття генетики, предмет і цілі цієї науки, розвивати вміння аналізу й синтезу інформації, виховувати повагу до науки, розуміння необхідності проведення наукових досліджень та їх значення для існування людства.
Міжпредметні зв’язви: генетика.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання й матеріали: слайди презентації з портретами Г. Менделя та інших видатних генетиків, таблиці з визначеннями основних генетичних понять, фотографії або малюнки сортів рослин і порід тварин, виведених завдяки досягненням генетики.
Базові поняття і терміни: генетика, ген, алель, домінування, гомозигота, гетерозигота, генотип, фенотип, селекція, спадковість, мінливість.
Структура уроку
№ |
Етапи уроку |
Час, хв. |
|
Організаційний етап |
2 |
|
Активізація опорних знань |
5 |
|
Мотивація навчальної діяльності учнів |
5 |
4. |
Вивчення нового матеріалу |
21 |
5. |
Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів |
10 |
6. |
Повідомлення домашнього завдання |
2 |
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Привітання.
2. Перевірка готовності класного приміщення.
3. Перевірка присутності учнів за списком.
ІІ. Активізація опорних знань.
Бесіда за запитаннями.
- Які переваги має статеве розмноження порівняно з нестатевим?
- Як відбувається процес сперматогенезу?
- Як відбувається процес овогенезу?
- Яка органела клітини відповідає за передачу спадкової інформації?
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Повідомлення теми уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Генетика – наука про спадковість і мінливість живих організмів.
В її основу були покладені закономірності спадковості, виявлені Г.Менделем під час вивчення різних сортів і гібридів гороху в 1860-х роках. Народження генетики відносять до 1900 року, коли Х. де Фріз, К.Корренс і Є.Чермак повторно відкрили закон Г.Менделя.
Залежно від об’єкта дослідження виділяють генетику рослин, тварин, мікроорганізмів і людини тощо. Сам термін «генетика» було запропоновано англійським генетиком В.Бетсоном 1905 року.
На вивченні генетичних закономірностей ґрунтуються технології створення нових і покращення існуючих порід домашніх тварин, сортів культурних рослин, а також мікроорганізмів, які використовуються у фармацевтичній промисловості й медицині. Велике значення має генетика для медицини та ветеринарії, оскільки багато хвороб людини і тварин є спадковими та для їх діагностики, лікування й профілактики потрібні генетичні дослідження.
2. Взаємозв’язок генетики з іншими науками. (Робота з схемою)
3. Етапи становлення генетики:
Рік |
Учені |
Внесок у становлення генетики |
1865 |
Г. Мендель |
У праці «Досліди над рослинними гібридами» виклав відкриті ним закономірності спадковості, розробив метод гібрідологічного аналізу, припустив існування факторів спадковості |
1900 |
X. де Фріз, К. Корренс, Е. Чермак |
Перевідкрили закономірності спадковості, установлені Г. Менделем |
1906 |
У. Бетсон |
Запропонував назву «генетика» |
1909 |
Т. X. Морган |
Відкрив явище зчеплення генів і сформулював хромосомну теорію спадковості |
Спадковість — здатність організмів передавати наступному поколінню свої ознаки і властивості, тобто здатність відтворювати собі подібних.
Ген — ділянка молекули ДНК, яка інформує про структуру одного білка.
Алелі — різні форми одного й того самого гена.
Локус — ділянка хромосоми, в якій розташований певний ген.
Генотип — сукупність усіх спадкових властивостей особини, спадкова основа організму, складена сукупністю генів.
Фенотип — сукупність усіх внутрішніх і зовнішніх ознак та властивостей особини, що сформувалися на базі генотипу під час індивідуального розвитку.
Гомозиготи — особини, у яких у певному локусі гомологічних хромосом присутні однакові алелі; при самозапиленні дають однорідне потомство, що не розщеплюється за даною парою ознак.
Кожаные сумки со скидкой 50% + два подарка!Новые Toyota CamryОтримай свою знижку на пальне, купуючи на EXIST.UA.
Гетерозиготи — особини, у яких у певному локусі гомологічних хромосом присутні різні алелі; при самозапиленні дають розщеплення за даною парою ознак.
Домінування — проявлення лнше однієї з альтернативних ознак у гетерозиготи.
Домінантна ознака — ознака, що проявляється в гомозиготи; домінантний ген позначається великою літерою.
Рецесивна ознака — ознака, що не проявляється в гомозиготи; рецесивний ген позначається малою літерою.
Мінливість — здатність організмів змінювати свої ознаки і властивості.
Р — батьківські організми, взяті для схрещування.
В (дзеркало Венери) — жіноча стать.
Н (щит і спис Марса) — чоловіча стать,
х — схрещування.
F1, F2 — гібридне потомство, індекс відповідає порядковому номеру покоління.
G — гамети.
Метод |
Суть |
Значення |
1. Гібридологічний |
Застосований Г. Менделем. Полягає в схрещуванні організмів, які відрізняються за певними станами однієї чи кількох спадкових ознак |
Дослідження характеру успадкування станів ознак за допомогою системи схрещувань |
2. Генеалогічний |
Полягає у вивченні родоводів організмів та кількісному аналізі ознак нащадків у ряду поколінь |
Дає змогу простежити характер успадкування різних станів певних ознак у ряді поколінь, з’ясувати ймовірність прояви ознак у нащадків |
3. Популяційно- статистичний |
Вибірково досліджують частини популяції і статистично обробляють одержані дані |
Дає можливість вивчати генетичну структуру популяцій — частоти зустрічальності алелів та генотипів у популяціях організмів |
4. Цитогенетичний |
Ґрунтується на дослідженні особливостей хромосомного набору організмів |
Дає змогу виявити мутації, пов’язані зі зміною як кількості хромосом, так і структури окремих із них |
5. Біохімічний |
Аналіз хімічного складу і процесів обміну речовин |
Використовують для діагностики спадкових захворювань, пов’язаних із порушенням обміну речовин |
6. Близнюковий |
Полягає у вивченні близнят |
Можна з’ясувати роль генотипу та чинників довкілля у формуванні фенотипу особин |
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Назвіть:
А – властивість організмів передавати свої ознаки своєму потомству;
Б – здатність організмів набувати нових ознак у процесі онтогенезу;
В – розміщення генів у подібних локусах (місцях) гомологічних хромосом;
Г – виявлення дії гена, який перебуває в парі з іншим невиявленим геном;
Д – перебування гена в невиявленому стані.
1. Домінантність
3. Рецесивність
5. Спадковість
2. Мінливість
4. Алельність
(Відповідь: А – 5; Б – 2; В – 4; Г – 1; Д – 3)
2. Робота з термінами: «Встав пропущені літери» (Слова записані на дошці)
Г.н, ал.лі, дом.нантна, р.ц.сивна, с.адков.сть, ф.нот.п, г.нот.п, м.нлив.сть,
г.т.розигота, г.м.озиг.а, л.к.с.
3. Назвіть:
А – місце розташування гена в хромосомі;
Б – сукупність усіх генів у клітині;
В – ознаки організму, які ми виявляємо;
Г – один із пари генів, розміщених навпроти один одного, які є в гомологічних хромосомах;
Д – сукупність генів, які є в галоїдному наборі хромосом.
1. Локус 3. Генотип 5. Фенотип
2. Алель 4. Геном 6. Ген
(Відповідь: А – 1; Б – 3; В – 5; Г – 2; Д – 4.)
VІ. Повідомлення домашнього завдання.
Підготувати реферати та повідомлення, презентації про життя і діяльність Г. Менделя.
(на дошці)