Плауни. Загальні ознаки організації та життєвий цикл. Різноманітність плаунів. Лабораторна робота 12. Дослідження пристосувальних ознак плауна булавоподібного

Про матеріал
Презентація до уроку біології 7 класс НУШ "Плауни. Загальні ознаки організації та життєвий цикл. Різноманітність плаунів. Лабораторна робота 12. Дослідження пристосувальних ознак плауна булавоподібного" (за підручником Валерія Соболя)
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Плауни. Загальні ознаки організації та життєвий цикл. Різноманітність плаунів. Лабораторна робота 12. Дослідження пристосувальних ознак плауна булавоподібного. Домашнє завдання: прочитати § 5.3 с. 86 – 88, виконати завдання «Діяльність» с. 88, переглянути відеоматеріали https://www.youtube.com/watch?v=niv. U9e8 Uvx. Mhttps://www.youtube.com/watch?v=VTMEK6l1 RWs*Підготувати цікаві факти про плауни. П’ятнадцяте листопада. Класна робота

Номер слайду 2

Про які рослини йдеться мова?Мабуть, кожен, хто бував у хвойному лісі, не оминув увагою ці цікаві рослини, які схожі на маленькі ялиночки. Мільйони років тому вони були сусідами динозаврів. Їхні стебла вкриті зеленими лусками чи дрібненькими листочками, неначе хвоїнками. А ось шукати на них квіти чи насіння — марна річ, їх там немає. Поміркуйте й обговоріть ситуацію

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Судинні спорові Хвощі Плауни Папороті хвощ польовий плаун булавоподібний чоловіча папороть Розмножуються спорами. Для розмноження потрібна вода. Вдосконалення спорофіта, спрощення гаметофіта.

Номер слайду 5

Плауноподібні — стародавні спорові рослини. Деревоподібні плауни були одним з домінуючих видів у кам'яновугільний період палеозойської ери. Деякі з них були висотою до 50 м. Сучасні плауноподібні є виключно трав'янистими рослинами, висотою до 40 см. Нараховують близько тисячи видів (в Україні — 12 видів).

Номер слайду 6

Сучасні плауноподібні налічують близько 1200 видів. Середовище існування — зволожені ділянки лісів, переважно у теплих регіонах планети, субтропіках та тропіках. Плауни ростуть дуже повільно (щоб вирости, молодій рослині потрібно до 20 років).

Номер слайду 7

Лабораторна робота 12. Дослідження пристосувальних ознак плауна булавоподібного. Мета: познайомитися з пристосувальними ознаками плауна булавовидного. Завдання: познайомитися з будовою , місцем зростання , значенням плауна булавоподібного

Номер слайду 8

Будова плаунів. У плаунів розвинені всі органи рослини — пагін (до складу якого входять стебло і листки) та коріння. Стебло — повзуче, на якому розташовані лускаті або голчасті листки. Стебло може досягати до 5 м у довжину. Вони щільно притискаються до землі і за допомогою коротких коренів закріплюються на ній. У життєвому циклі переважає нестатеве покоління — спорофіт, який складається з розгалуженого повзучого стебла. Гаметофіт — у вигляді дрібного заростка.

Номер слайду 9

Плаун булавоподібний. Спорангії за спорамилисткистебло. Додаткові кореніЗагальна характеристика плаунів:

Номер слайду 10

Цикл розвитку плауна. Нестатеве поколінняспористатеве покоління - заросток

Номер слайду 11

Життєвий цикл плаунів. Плауни розмножуються спорами. Влітку у плаунів на прямостоячих пагонах розвиваються спороносні колоски зі спорами. Розмноження залежить від наявності води.

Номер слайду 12

Стебло (позначене цифрою 1 на малюнку): Повзуче, розгалужене. Вкрите дрібними листками. Пристосування: дозволяє рослині розростатися по поверхні ґрунту. Листки (позначені цифрою 2): Дрібні (мікрофіли)Мають одну провідну жилку. Пристосування: наявність продихів для газообміну. Додаткові корені (позначені цифрою 3): Утворюють кореневу систему. Пристосування: закріплюють рослину в ґрунті та поглинають воду з мінеральними речовинами. Колоски зі спорами (позначені цифрою 4): Розташовані на верхівках пагонів. Пристосування: сприяють кращому розсіюванню спор

Номер слайду 13

Основні пристосувальні особливості: Наявність провідних тканин у всіх органах для ефективного транспорту речовин. Воскоподібна плівка на поверхні тіла для захисту від надмірного випаровування. Справжні вегетативні органи (корінь і пагін) для кращої адаптації до наземного життя. Спорангії зібрані у “колоски” для ефективнішого розповсюдження спор. Ці особливості демонструють, як плауни пристосувалися до життя на суходолі, хоча вони все ще зберігають деяку залежність від води для розмноження.

Номер слайду 14

Різноманітність плаунів. Плаун річний. На верхівках гілок у плавуна річного розташований один колосок.

Номер слайду 15

Плаун булавоподібний. На верхівках гілок у плауна булавоподібного по 2 — 3 колоска. На популяцію рослини негативно впливає те, що його збирають у декоративних цілях (з нього виготовляють вінки, гірлянди для прикраси будинків), після чого він відновлюється дуже повільно.

Номер слайду 16

Баранець звичайний. У баранця звичайного немає спороносних колосків. Спори містяться у спорангіях, які розташовані у пазухах листків. Рослина є отруйною

Номер слайду 17

Дифазіаструм сплюснений У дифазіаструма сплюсненого листки лускаті, дуже маленькі, щільно притиснуті до гілочок.

Номер слайду 18

{B301 B821-A1 FF-4177-AEE7-76 D212191 A09} Будова тіла. Перевага поколінь. Представники. Значення у природі і житті людини Плауни. Витке стебло, дрібні листки лускоподібні додаткові корені, колоски зі спорами – стробіли або шишки. Переважає нестатеве покоління, тобто спорофіт, що складається з галузистого повзучого стебла. Гаметофіт у вигляді дрібного заростка. Плаун булавоподібний,Молодильник,Плаун колючий,Плаун-баранець. Спори плаунів, застосовують у медицині як дитячу присипку та при ураженнях шкіри як підсушуючи і болезаспокійливий засіб. Спори плауна використовують при виготовлені ракет для феєрверків. Медичні препарати, виготовлені з плаунів, використовують при лікуванні психічних захворювань, при наркозі, при лікуванні запалень внутрішніх органів та очних хвороб.

Номер слайду 19

Значення плаунів: Тварини не їдять плаунів. У медицині спори плаунів використовуються для виготовлення дитячої присипки, для лікування шкірних висипань, ран, місць обморожень та опіків, для лікування хвороб суглобів, сечового міхура, печінки, дихальних шляхів, при нетриманні сечі, болях у шлунку, запаленнях шлунка і кишечника, при геморої, диспепсіях і ревматизмі.

Номер слайду 20

Значення плаунів: Скам'яніли рештки плауноподібних зустрічаються під час видобування вугілля. В кінці палеозойської ери — на початку мезозойської більшість плаунових вимерла, разом із гігантськими хвощеподібними, утворивши на Землі основні запаси кам'яного вугілля.

Номер слайду 21

Значення плаунів: Спорами плауна булавовидного користуються в медицині для виготовлення оболонок таблеток. Плаун-баранець у народній медицині застосовують для лікування алкоголізму – він виробляє відразу до пиття спиртного і куріння. Плаун-баранець також використовується для лікування хвороб очей.

Номер слайду 22

Значення плаунів: Спори плаунів у часи війни використовували для знищення мікробів у рані. Зелені пагони плаунів використовують для оформлення букетів, гірлянд.

Номер слайду 23

Значення плаунів: Спори використовують також у металургії для обсипання форм при фасонному литті. В піротехніці (замість «бенгальських вогнів»). У косметичній практиці плауни використовують від фурункульозу та проти облисіння.

Номер слайду 24

Деякі з плаунових — рідкісні рослини, занесені до Червоної книги України, серед яких: плаун баранець (Lycopodium selago), плаун колючий (Lycopodium annotium), Молодильник озерний (Isoëtes lacustris L.) 

Номер слайду 25

Одна із родичок наших плаунів — така собі селагінела луската — пристосувалася й до неймовірно посушливих умов Синайського півострова. Місцеві називають її «ієрихонська троянда». У засушливі періоди року рослина перетворюється на скручену сіро-коричневу кульку без найменших ознак життя. У такому стані вона може перебувати багато місяців. Здається, що рослина загинула. Але варто помістити таку «кульку» у воду, і вона оживає, гілочки розпрямляються і зеленіють. Цікавинки

Номер слайду 26

Опорні точки: У плаунів уперше з’являються корені, що відростають від повзучого стебла. Стебло дихотомічно розгалужується. Листки лінійно-ланцетні, дуже дрібні. Мають покривну тканину з продихами, з’являється провідна тканина. Для запліднення потрібна вода. У життєвому циклі переважає нестатеве покоління — спорофіт. Середовище життя – хвойні ліси, заболочені луки, тропічні райони.

Номер слайду 27

14.11.2024 Сьо. Рефлексія «Імбирний настрій». Обери емотикон, який відповідає твоєму настрою в кінці урокугодніЯ з усім упорався. Мене урок розлютив. Все було легко та просто. Було складно та нічого не зрозуміло. Більше сміху ніж навчання. Чекаю наступний урок. Я дуже втомився

Номер слайду 28

pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
21 листопада
Переглядів
59
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку