Плауни. Загальні ознаки організації та життєвий цикл. Різноманітність плаунів. Лабораторна робота 12. Дослідження пристосувальних ознак плауна булавоподібного. Домашнє завдання: прочитати § 5.3 с. 86 – 88, виконати завдання «Діяльність» с. 88, переглянути відеоматеріали https://www.youtube.com/watch?v=niv. U9e8 Uvx. Mhttps://www.youtube.com/watch?v=VTMEK6l1 RWs*Підготувати цікаві факти про плауни. П’ятнадцяте листопада. Класна робота
Про які рослини йдеться мова?Мабуть, кожен, хто бував у хвойному лісі, не оминув увагою ці цікаві рослини, які схожі на маленькі ялиночки. Мільйони років тому вони були сусідами динозаврів. Їхні стебла вкриті зеленими лусками чи дрібненькими листочками, неначе хвоїнками. А ось шукати на них квіти чи насіння — марна річ, їх там немає. Поміркуйте й обговоріть ситуацію
Плауноподібні — стародавні спорові рослини. Деревоподібні плауни були одним з домінуючих видів у кам'яновугільний період палеозойської ери. Деякі з них були висотою до 50 м. Сучасні плауноподібні є виключно трав'янистими рослинами, висотою до 40 см. Нараховують близько тисячи видів (в Україні — 12 видів).
Будова плаунів. У плаунів розвинені всі органи рослини — пагін (до складу якого входять стебло і листки) та коріння. Стебло — повзуче, на якому розташовані лускаті або голчасті листки. Стебло може досягати до 5 м у довжину. Вони щільно притискаються до землі і за допомогою коротких коренів закріплюються на ній. У життєвому циклі переважає нестатеве покоління — спорофіт, який складається з розгалуженого повзучого стебла. Гаметофіт — у вигляді дрібного заростка.
Стебло (позначене цифрою 1 на малюнку): Повзуче, розгалужене. Вкрите дрібними листками. Пристосування: дозволяє рослині розростатися по поверхні ґрунту. Листки (позначені цифрою 2): Дрібні (мікрофіли)Мають одну провідну жилку. Пристосування: наявність продихів для газообміну. Додаткові корені (позначені цифрою 3): Утворюють кореневу систему. Пристосування: закріплюють рослину в ґрунті та поглинають воду з мінеральними речовинами. Колоски зі спорами (позначені цифрою 4): Розташовані на верхівках пагонів. Пристосування: сприяють кращому розсіюванню спор
Основні пристосувальні особливості: Наявність провідних тканин у всіх органах для ефективного транспорту речовин. Воскоподібна плівка на поверхні тіла для захисту від надмірного випаровування. Справжні вегетативні органи (корінь і пагін) для кращої адаптації до наземного життя. Спорангії зібрані у “колоски” для ефективнішого розповсюдження спор. Ці особливості демонструють, як плауни пристосувалися до життя на суходолі, хоча вони все ще зберігають деяку залежність від води для розмноження.
{B301 B821-A1 FF-4177-AEE7-76 D212191 A09} Будова тіла. Перевага поколінь. Представники. Значення у природі і житті людини Плауни. Витке стебло, дрібні листки лускоподібні додаткові корені, колоски зі спорами – стробіли або шишки. Переважає нестатеве покоління, тобто спорофіт, що складається з галузистого повзучого стебла. Гаметофіт у вигляді дрібного заростка. Плаун булавоподібний,Молодильник,Плаун колючий,Плаун-баранець. Спори плаунів, застосовують у медицині як дитячу присипку та при ураженнях шкіри як підсушуючи і болезаспокійливий засіб. Спори плауна використовують при виготовлені ракет для феєрверків. Медичні препарати, виготовлені з плаунів, використовують при лікуванні психічних захворювань, при наркозі, при лікуванні запалень внутрішніх органів та очних хвороб.
Значення плаунів: Тварини не їдять плаунів. У медицині спори плаунів використовуються для виготовлення дитячої присипки, для лікування шкірних висипань, ран, місць обморожень та опіків, для лікування хвороб суглобів, сечового міхура, печінки, дихальних шляхів, при нетриманні сечі, болях у шлунку, запаленнях шлунка і кишечника, при геморої, диспепсіях і ревматизмі.
Значення плаунів: Спорами плауна булавовидного користуються в медицині для виготовлення оболонок таблеток. Плаун-баранець у народній медицині застосовують для лікування алкоголізму – він виробляє відразу до пиття спиртного і куріння. Плаун-баранець також використовується для лікування хвороб очей.
Одна із родичок наших плаунів — така собі селагінела луската — пристосувалася й до неймовірно посушливих умов Синайського півострова. Місцеві називають її «ієрихонська троянда». У засушливі періоди року рослина перетворюється на скручену сіро-коричневу кульку без найменших ознак життя. У такому стані вона може перебувати багато місяців. Здається, що рослина загинула. Але варто помістити таку «кульку» у воду, і вона оживає, гілочки розпрямляються і зеленіють. Цікавинки
Опорні точки: У плаунів уперше з’являються корені, що відростають від повзучого стебла. Стебло дихотомічно розгалужується. Листки лінійно-ланцетні, дуже дрібні. Мають покривну тканину з продихами, з’являється провідна тканина. Для запліднення потрібна вода. У життєвому циклі переважає нестатеве покоління — спорофіт. Середовище життя – хвойні ліси, заболочені луки, тропічні райони.