Марія Монтессорі – один з педагогів-новаторів ХХ століття. Перша жінка доктор медицини в Італії, лікар, вихователь, засновниця власної педагогічної системи. Навіть 70 років по смерті педагога система не втратила актуальність і активно поширюється у світі.
Основа філософії у переконанні, що повна реалізація людини у майбутньому можлива лише після того, як у дитинстві їй дають свободу та можливість творчо розвиватися, підкріплюючи все це вихованням впевненості у собі. Освіта повинна підтримувати спонтанність та творчість дітей, розвиваючи фізичну, духовну, культурну та соціальну їх сторони.
Актуальні ідеї, що стосуються виховання
- Дітей вчить те, що їх оточує.
- Якщо дитину часто критикують, вона вчиться засуджувати. Якщо часто хвалять – вона вчиться оцінювати.
- Не говоріть погано про дитину – ні при ній, ні без.
- Концентруйтесь на розвитку хорошого в дитині, тоді зрештою поганому не лишиться місця.
- Будьте готові відгукнутися на слова дитини, яка потребує вас. Завжди прислухайтесь та відповідайте дитині, яка звертається до вас.
- Поважайте дитину, яка зробила помилку та може зараз чи пізніше виправити її, але терміново та строго зупиняйте будь-яку дію, що загрожує безпеці дитини чи оточуючих.
- Допомагайте тим, хто хоче працювати, але поки не може вибрати собі заняття по душі.
- Спілкуючись з дитиною, завжди дотримуйтесь кращих манер – пропонуйте їй те краще, що є в вас самих.
- Навчання й досі розуміють лише як розвиток розуму, в той час коли воно має стати джерелом сил для оновлення та творення.
- Виховання має скеровувати діяльність, а не пригнічувати її. Завдання педагога в тому, щоб насичувати та сприяти, спостерігати, заохочувати, спонукати, а не втручатися, наказувати чи обмежувати.
Педагогіка Марії Монтессорі багато у чому перегукується з ідеями В. Сухомлинського та Я. Корчака, про які ми говорили раніше. Усі знання, які отримує дитина, повинні готувати не до складання іспитів, а до життя. Повага до дитини, допомога знайти та реалізувати основні здібності – ось у чому задача педагога у системі Монтессорі. І це запорука того, що вдасться виховати щасливу та свідому людину.
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.