Державна підсумкова атестація учнів, які завершують здобуття початкової освіти, повертається в українські школи у новому форматі. У 2026 році відбудться масштабне пілотування ДПА у 4-х класах, яке дозволить протестувати нові процедури та інструменти оцінювання перед загальнодержавним упровадженням. Як воно проходитиме, що перевірятимуть так як впливатимуть результати на подальше навчання дітей? Ми опрацювали матеріали сайту Українського центру оцінювання якості освіти та підготували відповіді на найпоширеніші запитання, які сьогодні хвилюють учителів початкової школи та батьків четвертокласників.
Мета та суть пілотування ДПА
Проведення ДПА у початковій школі не є поверненням до «контрольних іспитів» у класичному розумінні. Йдеться про поетапне впровадження системного оцінювання, яке дозволить побачити реальну картину сформованості ключових умінь і компетентностей учнів та визначити якість початкової освіти в умовах НУШ.
У 2024 та 2025 роках було проведено два етапи пілотування ДПА, участь у яких взяли близько 2000 учнів із різних шкіл України. Основна мета цих етапів полягала в апробації інструментів оцінювання та процедур, які мають забезпечити якісний аналіз навчальних досягнень молодших школярів.
Згідно з наказом МОН від від 08.01.2026 № 15 навесні 2026 року відбудеться третій, найбільш масштабний етап пілотування, у якому планується залучити близько 10 000 четвертокласників із різних регіонів та типів шкіл. Це дозволить не лише оцінити самі тести та завдання, а й апробувати процедури збору результатів через спеціальну освітню платформу (СОП), що розробляється IT‑фахівцями для централізованого обліку даних.
За підсумками пілотування можливе загальнодержавне впровадження ДПА з 2027 року, однак остаточне рішення залежатиме від низки чинників, зокрема безпекової ситуації в країні.
Зміст та структура оцінювання
ДПА охоплює дві ключові освітні галузі, визначені Державним стандартом початкової освіти:
І. Мовно‑літературна освітня галузь (українська мова й читання).
Завдання спрямовані не на механічне відтворення правил, а на роботу з текстом і мовленням. Учні виконують завдання на:
- розуміння прочитаного;
- аналіз змісту тексту;
- створення короткого зв’язного висловлювання;
- слухання та говоріння в контексті життєвих ситуацій.
ІІ. Математична освітня галузь.
Основний акцент зроблено на:
- логічному мисленні;
- застосуванні математичних знань у повсякденних ситуаціях;
- розв’язуванні практичних задач, пов’язаних із вимірюваннями, обчисленнями та аналізом даних.
Завдання мають компетентнісний характер, що відповідає сутності Нової української школи — вони не лише перевіряють фактичні знання, а й здатність учнів їх застосовувати у різних контекстах.
Як проходить оцінювання і хто його проводить
Пілотування ДПА проводиться безпосередньо в школах, у звичних для дітей умовах. Учні працюють у своїх класах під наглядом своїх учителів, без переїздів до центрів оцінювання чи змін навчального середовища. Такий підхід мінімізує хвилювання та зберігає психологічний комфорт учнів.
Хоча інколи використовується формулювання «ДПА у формі ЗНО», це не класичне зовнішнє незалежне оцінювання, як у старшій школі. Основні особливості процедури такі:
- завдання розробляє Український центр оцінювання якості освіти;
- матеріали та інструкції централізовано передаються до шкіл;
- перевірку робіт здійснюють учителі закладу освіти;
- результати вносяться у спеціальні електронні форми на освітній платформі.
Комп’ютерне середовище використовується лише для обміну матеріалами між школами і УЦОЯО, а не для безпосереднього написання роботи учнями.
Результати: як їх інтерпретувати та що вони означають
Результати ДПА‑4 мають виключно інформаційний і моніторинговий характер. Вони:
- не впливають на переведення учня до 5-го класу;
- не є підставою для «складання» або «нескладання» у традиційному розумінні, оскільки оцінювання спрямоване саме на моніторинг;
- не мають негативних наслідків для дитини.
Натомість ці дані мають служити зворотним зв’язком:
- для учителя – щоб побачити, які теми учні засвоїли впевнено, а над чим варто попрацювати додатково;
- для батьків – щоб краще зрозуміти навчальні потреби дитини;
- для самої дитини – щоб усвідомити власні сильні сторони та напрями для розвитку.
Підготовка до ДПА
Український центр оцінювання якості освіти наголошує: спеціальна підготовка учнів до ДПА не потрібна. Не варто шукати репетиторів або додаткові тренувальні матеріали. Найкраща підготовка – це:
- системне навчання у закладі освіти за чинною навчальною програмою;
- підтримка позитивної, спокойної атмосфери в класі та вдома;
- пояснення дитині, що ДПА – це не іспит «на оцінку», а можливість показати те, чого вона вже навчилася.
ДПА – це не просто підсумкова робота. Це інструмент для збору об’єктивних даних про реальний рівень навчальних досягнень учнів у масштабах усієї України, який дозволяє відстежувати якість початкової освіти, порівнювати дані з року в рік та впроваджувати зміни на основі отриманої інформації.
Бажаєте дізнаватись більше актуальної, корисної та цікавої інформації? Долучайтесь до нашої спільноти та слідкуйте за анонсами!


Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.