10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи
Поради та приклади завдань для проведення виховної години до Дня вишиванки.

Цього року День вишиванки випав на 21 травня. Святкувати його почали не так давно, але ця традиція вже встигла міцно закріпитися у свідомості багатьох людей. Свято відзначається щороку у третій четвер травня, а головне, що треба зробити цього дня – вдягти вишиванку на роботу, навчання чи просто на прогулянку.

День вишиванки цікавий тим, що не прив’язаний до жодного державного чи релігійного свята, він цілком самодостатній та цікавий без зайвих нюансів. Тож і проводити тематичні виховні години варто на радісній ноті, без надмірного пафосу. Пропонуємо декілька варіантів робіт та заходів, які зроблять ваше свято ще кращим!

Трохи історії

Перш за все, варто провести для школярів невеличкий історичний екскурс: свято вишиванки було запроваджене не так давно, лише у 2006 році, тому багато хто не знає деталей. А починалося все дуже цікаво: ідею проведення акції «Всесвітній день вишиванки» запропонувала Леся Воронюк, на той час студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Однокурсники дівчини часто приходили на пари у гарних вишитих сорочках, тож вона і запропонувала вибрати один день та вбратися у національний одяг разом.

Спочатку ідею підтримала лише частина студентів, але вже 2008 – 2009 року вона набула поширення не лише у Чернівцях, а й в інших містах. А вже 2010 року до свята долучилися і держслужбовці.

Насправді День вишиванки не вимагає якихось особливих акцій чи заходів, достатньо лише відповідно вбратися і ви вже стаєте частиною святкування. Але з ініціативи звичайних людей почали проводитися різноманітні ярмарки, концерти, конкурси, флешмоби тощо.

Після цього можна звернутися саме до історії вишиванки як українського національного вбрання. Ви можете як зупинитися на найбільш цікавих та визначних моментах, так і детально розглянути усі відомі факти – все виключно на ваш розсуд. За можливості у старшій школі дуже доречним буде показ першого повнометражного документального фільму про вишиті сорочки «Спадок нації».

Історичні вікторини

Такий тип роботи є доречним для будь-якої ланки освіти. Адже цікаві вікторини подобаються учням незалежно від їх віку. Напередодні святкування запропонуйте школярам самотужки або з допомогою батьків пошукати інформацію з історії вишиванки. А самі тим часом підготуйте для них питання та влаштуйте вікторину. Дітей можна об’єднати у команди, і яка з них дасть більше правильних відповідей, та і переможе.

Приклади запитань:

 1. Коли з’явилися вишиванки? (Точних даних немає, але археологічні розкопки свідчать, що мистецтво вишивання відоме в Україні ще з часів енеоліту).
 2. Які ви знаєте традиційні способи вишивання сорочок? (Мережка, хрестик, вирізування, заволоч, низь, лиштва, кольоровий шовк).
 3. Які мотиви орнаменту використовувалися найчастіше? (рослинні, геометричні, зооморфні).
 4. Який письменник став законодавцем моди та почав носити вишиванку зі звичайним піджаком? (Іван Франко).
 5. Коли науковці України вперше почали займатися вивченням національного одягу? (Після того, як у 1876 відома письменниця Олена Пчілка видала альбом вишиванок).
 6. Коли почався перший модний бум на вишиванки у радянській Україні? (У 1920–1930-х роках).
 7. Коли відбулася перша вишиванкова хода? (У 2008 році).
 8. Які всесвітньо відомі дизайнери використовують фрагменти української вишивки під час створення одягу? (Gucci, Valentino, Dolce&Gabbana, Джон Гальяно та Жан-Поль Готьє).
 9. Який мурал намалював на київському будинку австралійський художник Гвідо ван Хелтен? Чим він цікавий?(Дівчину у вишиванці. Висота муралу – 43 м, це найбільший твір художника в Європі).

Творчі конкурси

Ідея проведення творчих конкурсів у День вишиванки напрошується сама по собі. Наймолодшим школярикам можна запропонувати проявити фантазію, вигадавши та намалювавши власні візерунки для вишиванок. Попередьте дітей, що не обов’язково старанно перемальовувати візерунок з сорочки мами чи тата, або з якоїсь світлини, адже можна вигадати власний! А за допомогою принесених дітьми малюнків можна влаштувати справжню художню виставку, під час якої буде обрано найкрасивіші малюнки.

Дітям старшого віку можна запропонувати вже не малювати, а самостійно вишити яскраві візерунки. Зробити це вони можуть у межах уроків трудового навчання. Тут також не варто встановлювати обмежень – нехай діти самі обирають стиль та візерунки чи навіть вигадують його самостійно. А вже готові вишивки також можуть брати участь у конкурсі.

Поробки до дня вишиванки

Листівка «Вишиванка»

Така поробка – прекрасний подарунок для батьків, бабусь, хрещених та інших родичів! Листівки з вишиванкою будуть доречними на будь-яке свято, тож їх можна підготувати про запас.

Знадобляться:

 • ножиці;
 • картон;
 • кольоровий папір;
 • клей;
 • стрічковий орнамент (із паперу або тканини).

Паперові вишиванки

Створюючи національний одяг із паперу, діти відчувають себе модельєрами та розуміють, що бути українцем – не лише гордо, а й красиво. Такі вишиванки можуть стати самостійним сувеніром, листівкою або одягом для ляльок.

Знадобляться: 

 • ножиці;
 • кольоровий папір;
 • клей;
 • стрічковий орнамент (із паперу або тканини).

 

Віночок

Прикраса чарівних україночок символізує життя, кохання та, за повір'ями, може вплинути на долю людини. Український віночок доповнить вбрання навіть сучасної маленької модниці.

Знадобляться:

 • резинка для голови або простий обруч без прикрас;
 • різнокольорові квіти (живі або штучні);
 • різнокольорові стрічки;
 • клей-пістолет.

Брошка або декор для волосся

Декор із вишеньками – універсальна прикраса, яка перетворить звичайний образ в ексклюзивний. Таку власноруч створену красу можна носити у повсякденні, відчуваючи себе унікальною, вишенькою на торті!

Знадобляться:

 • стрічка;
 • ножиці;
 • декоративні вишеньки;
 • шпилька без прикрас;
 • клей;
 • запальничка або сірники.

Китички та мотузочки для вишиванки

На створення автентичної вишитої сорочки знадобиться багато часу, сил, ресурсів і, звісно ж, активна допомога батьків! Втім, можна додати саморобний елемент в готову вишиванку, вклавши частинку тепла і творчого самовираження. Це просто!

Знадобляться:

 • нитки-муліне;
 • шпилька;
 • ножиці.

Дослідницька робота

Хочете, щоб ваші учні точно запам’ятали якнайбільше фактів з історії вишиванок? У такому разі запропонуйте їм самим знайти непересічні дані та оформити у вигляді дослідницького проекту! Нехай вони самотужки дізнаються, чим відрізняються візерунки на вишиванках у залежності від регіону країни. Об’єднайте школярів у декілька команд, кожна з яких отримає для розгляду певний регіон. Діти мають зібрати як можна більше відомостей про стиль крою та вишивання сорочок, розповісти про традиції та особливості візерунків, а потім представити свій проект перед класом.

Ще однією цікавою ідеєю для проекту буде дослідження особливостей святкування Дня вишиванки у світі. Додайте нотку творчості та запропонуйте дітям вигадати оригінальні заходи, які могли б прикрасити це свято.

Флешмоби

Флешмоби зараз дуже популярні, а вишиванкові, що викликають відчуття єдності, тим більше! То чому б не організувати цікавий захід не лише у межах класу, а усією школою? Запропонуйте учням 16 травня всім прийти до школи у вишиванках, а потім запросіть їх на подвір’я та мотивуйте виконати запальний танок або ж, вишикувавшись у певному порядку, створити контур сорочки, так звану «живу вишиванку».

І якщо діти вже святково вбрані, то не варто втрачати чудовий момент: запросіть їх взяти участь в імпровізованому показі мод, влаштувавши дефіле у вишиванках. Це універсальний захід, у якому можуть взяти участь фактично всі, до того ж до нього зовсім не обов’язково ретельно готуватися.

А «на солоденьке» оголосіть про фотоконкурс селфі у вишиванках. Готові світлини діти можуть викладати на сторінці школи у соцмережі. Обирати переможців можна як загальним голосуванням, так і за допомогою поважного журі з викладачів.

Руханка, яку можна перетворити у класний флешмоб!

Запропонуйте дітям вивчити прості рухи флешмобу «Казковий гопак»! Музика складається із трьох національних мелодій: гопак, коломийка та полька. Цікавим буде не лише повторювати рухи танцю, а й познайомитися з історією цих мелодій.

Також можна запропонувати учням одягнути вишиванки чи інші елементи національного одягу, записати свій танок на відео та змонтувати у флешмоб класу чи усієї школи!

Шукате ідеї для проведення виховних годин до Дня вишиванки? У нашій Бібліотеці ви знайдете безліч цікавинок!

Тема: Краса української вишиванки
Автор: Кравченко Світлана Володимирівна
Про матеріал: Даний матеріал розширить уявлення учнів про українську вишивку й народний костюм та інтерес до народного одягу як складової частини духовної культури. Розробка містить легенди, народні пісні та цікаві історичні факти.


Тема:  День вишиванки
Автор:  Переволока Вікторія Володимирівна
Про матеріал: Ранкова зустріч до Дея вишиванки (33 тиждень) Для вчителів НУШ. Допоможе розширити та збагатити знання дітей про особливості національного одягу українського народу, зокрема, вишитої сорочки, її значимість, формувати уявлення про те, що вишиванка – це сімейний оберіг, що передавався від покоління до покоління віками.


Тема:  Я душу одягну у вишиванку
Автор: Березовець Наталія Василівна
Про матеріал: Сценарій виховного заходу, який допоможе ознайомити учнів із вишиванням як одним із видів мистецтва;
розширити їх знання про способи і техніки вишивання та значення узорів; виховувати повагу до праці, прищеплювати любов до народних традицій.

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter