Практичні поради та приклади завдань для проведення виховної години до Дня рідної мови.

Міжнародний день рідної мови можна беззаперечно назвати чудовим та важливим святом, яке неодмінно треба організувати на вищому рівні. Звісно, можна провести для дітей стандартний «диктант єдності», покликаний перевірити рівень володіння українською мовою. Але це занадто офіційно.

День рідної мови можна провести весело та невимушено, і ми знаємо, як це зробити! Пропонуємо до вашої уваги декілька порад щодо організації виховних годин та позакласних заходів з приводу цього чудового свята. Ці рекомендації універсальні, ними можна керуватися при роботі зі школярами будь-якого віку.

Розгадуйте ребуси

Така розвага особливо сподобається наймолодшим школярам. Розгадувати ребуси весело, а до того ж це чудово розвиває кмітливість і дозволяє розширити словниковий запас.

(Тигри)

(Кравець)

(Хто співає, той журбу проганяє)

(Життя прожити – не поле перейти)

 

А потім ви можете надати кожному учню індивідуальний ребус із прислів’ям. Запропонуйте дітям не просто розшифрувати загадку, а ще й написати твір-роздум саме за цим прислів’ям.

Влаштуйте змагання

Звісно, ви можете стати перед класом та просто розповісти цікаві факти про українську мову. Але чи запам’ятають їх учні? Запропонуйте їм самостійно пошукати інформацію в інтернеті, а самі підготуйте перелік запитань. До речі, можете не оголошувати зарані, для чого саме потрібні ці дані, так буде ще цікавіше.

Під час виховної години об’єднайте дітей у кілька команд (залежно від кількості учнів у класі), призначте когось арбітром, а самі візьміть на себе роль ведучого. Серед питань, які ви будете задавати командам, можуть бути наступні:

 1. Які мови світу стали конкурентами української під час визначення наймилозвучнішої? (Французька та італійська).
 2. Які мови є найбільш наближеними до української за лексичними ознаками? (Білоруська – 84%, польська – 70%, сербська – 68% та російська – 62%).
 3. Скільки слів нараховує сучасна українська мова? (Близько 256 тисяч).
 4. Що є в українській мові, чого немає в інших? (Кличний відмінок).
 5. Які літери є найбільш і найменш уживаними? (П та Ф відповідно).
 6. Яке слово має найбільше синонимів? («Бити» – 45 слів).
 7. Яке слово української мови є найдовшим? («дихлордифенілтрихлорметилметан» – 30 літер).

Це тільки орієнтовні питання, ви можете додати більше цікавих фактів.

Організуйте дослідницьку діяльність

Із учнями середньої та старшої школи можна провести невелику дослідницьку роботу на тему «Якою була українська мова в минулому». Ви точно розповідали учням про роль Тараса Шевченка та Івана Котляревського у формування сучасної літературної мови, а от як було до них? А до них були інтермедії, написані живою розмовною мовою. Запропонуйте дітям знайти ці тексти (підкажіть, що в інтернеті вони точно є) та подумати над тим, які відбулися зміни.

Ще один простий та цікавий варіант для пошукової роботи – знайти та скласти перелік найбільш влучних цитат про мову. Попросіть учнів також пояснити свій вибір. Серед обраних висловів можуть бути наступні:

 • «Мова – це глибина тисячоліть» (М. Шумило);
 • «Скільки української мовної території, стільки й української державності» (І.Заєць);
 • «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу» (Л.Костенко) тощо.

Влаштуйте диспут

Наразі набирає популярності рух за очищення нашої мови від запозичених слів. Було навіть засновано спеціальний інтернет-ресурс Словотвір, що є майданчиком для перекладу іншомовних слів. У межах сайту пропонувати власні варіанти відповідників та голосувати за найбільш влучні можуть усі користувачі. Та чи дійсно деякі пропозиції є вдалими? Наприклад, наскільки поняття «сковорідництво» відповідає «дауншифтінгу»? А можливо в учнів є власні варіанти? Доберіть кілька таких дискусійних перекладів – це й буде темою для обговорення.


Не варто перетворювати святкування Міжнародного дня рідної мови на чергову формальність. Диктантів та практичних завдань дітям і так вистачає. Нехай виховна година пройде виключно на позитивній ноті!

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter
Коментарі

Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.

 1. Сушко Оксана Іванівна
  Якось уже дуже подібно до Дня української писемності та мови, але ці свята зовсім різні за змістом.
 2. Мала Наташа
  Поради цікаві і корисні, але як на мене, потрібно говорити про те, що наша країна багатонаціональна. У кожного народу є своя мова, яка є гарною, неповторною. І в кожної людини на світі є своя рідна мова, це мова якою говорила з нами рідна мати. В учнів потрібно виховувати повагу не лише до української мови, а і до усіх мов світу. Було б класно, щоб цього дня учні почули вірші, пісні на різних мовах світу (які по можливості можна використати). Дякую за матеріал.