Корисні поради для підготовки до батьківських зборів.

Батьківські збори є невід’ємною частиною шкільного життя класного керівника, а їх проведення – обов’язкове. Проте нерідко вони перетворюються на обтяжливу роботу і не приносять задоволення жодній зі сторін. Так не має бути. Тому ми дібрали для вас кілька порад, які допоможуть підготуватися до батьківських зборів та провести їх на високому рівні.

1. Створіть детальний план

Якщо ви не будете знати з чого почати, то про який порядок під час зборів може йти мова? Тому треба зарані визначити провідну тему, на основі якої і буде побудована розмова з батьками. Це допоможе вам розпланувати час та не перетворити збори на нудну тяганину. Непоганим рішенням також буде визначити заздалегідь, скільки часу ви відведете на кожну з тем.

2. Слідуйте встановленому регламенту

Не відхиляйтеся від плану самі та не давайте особливо активним батькам себе збивати. Перед початком зборів обов’язково скажіть, які теми будуть сьогодні обговорені. А у випадку, якщо хтось з батьків намагатиметься відволікти вас, достатньо ввічливо нагадати про регламент та запевнити, що ви все встигнете обговорити.

3. Будьте максимально коректні

Пам’ятайте, що перед вами дорослі люди, які також мають свою точку зору і можуть не погоджуватися з вашою. Тож, навіть якщо ви старші та маєте великий досвід, спілкуйтеся з батьками учнів на рівні, а не зверхньо. До того ж врахуйте, що далеко не всім сподобається привселюдне обговорення оцінок їхньої дитини. Тому якщо ви хочете поговорити про успішність, запросіть батьків до розмови окремо та в інший час.

4. Вислуховуйте думки та пропозиції батьків

Збори не мають перетворюватися на ваш монолог, батьки також повинні говорити. Не дуже хочуть? Все у ваших руках: ставте їм запитання, до того ж такі, на які неможливо відповісти просто «так» чи «ні». І обов’язково вислухайте всі думки та пропозиції. Вони можуть вам не дуже подобатися, проте вислухати все ж таки треба – так ви покажете себе як уважного та терплячого педагога. Якщо висловлена пропозиція неприйнятна чи недоречна, ввічливо відхилить її, пояснивши, спираючись на свій педагогічний досвід, чому ви думаєте саме так.

5. Створіть сприятливу атмосферу

Ніхто не каже, що ви повинні влаштовувати чайну церемонію та піклуватися про психологічний комфорт кожного, це просто неможливо. Але дещо ви таки можете зробити, наприклад, зустріти батьків посмішкою, дати їм зрозуміти, що ви не збираєтеся встановлювати диктатуру, не забороняється навіть жартувати та розповісти одну-дві цікаві історії зі шкільного життя.

7. Добирайте цікаві теми

Про що найчастіше говорять на батьківських зборах? Оцінки, поведінка, гроші… Іноді це потрібно, але давайте чесно – це не так вже й цікаво. А про гроші батьківський комітет може поговорити і без вас. Отже не дивно, що збори для багатьох батьків є синонімом нудьги. Але ж насправді зовсім необ’язково говорити тільки про рутину, зробіть центральною темою щось більш цікаве. Поговоріть про труднощі адаптації дітей до навчання, особливості розвитку творчої особистості, витоки та наслідки дитячої агресії тощо. Насправді цікавих та важливих тем безліч, а якщо ідей немає, то скористайтеся методичною літературою чи зазирніть до Бібліотеки сайту «На Урок».

8. Підготуйте клас

Подбайте про чистоту в кабінеті, обов’язково провітріть приміщення та подумайте над тим, як ви зможете розмістити батьків. Якщо є можливість, розставте стільці у коло – батьки бачитимуть однин одного, тож їм буде простіше спілкуватися.

9. Залучайте батьків до процесу підготовки

Для багатьох батьків школа залишається абстрактним поняттям. Але так не має бути, тому вчителю треба спробувати нові форми співпраці. Наприклад, ви можете просити батьків по черзі допомогти організувати збори: визначити тему, розробити структуру, написати запрошення тощо. Тут все просто: люди зазвичай люблять, коли до них звертаються по допомогу, та більше цінують справу, до якої долучилися.

10. Використовуйте нестандартні форми взаємодії

Підійдуть вони не всім, проте спробувати варто. Ви ж розумієте, що переважна частина батьків майже незнайомі один з одним і не дуже прагнуть спілкуватися. Проте виправити цей недолік можна, залучивши всіх присутніх до певної справи, наприклад, гри. Так, напередодні ви можете попросити учнів намалювати свої літні чи зимові канікули. А потім, передавши батькам малюнки, запропонувати розшифрувати, що саме мали на увазі їх діти.

Також ви можете провести анкетування і запитати, що думають з приводу зборів самі батьки. Може вони хочуть отримати певну інформацію, обговорити деякі питання та методики виховання тощо.


Не забувайте, що батьківські збори – дуже важливий інструмент для створення позитивних вражень мам і тат про школу та вас особисто. Ретельно готуйтесь, не переймайтесь та налаштовуйте себе на гарний лад.

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter