"Пов'яжу хустку, так робила мама..."

Про матеріал
Розробка тематичний заходу до Дня української хустки. Авдиторія 8-10 класи. Можна використати на виховних годинах, тематичному вечорі, на якому поглиблено розглядається значення хустки в народному ужитку.
Перегляд файлу

Тематичний захід до Дня української хустки

 

Пов'яжу хустку, так робила мама, а їй бабуся в спадок передала…

 

Мета:

 -визначити обрядове значення української хустки;
- надати загальне поняття візерунка й орнаменту;

- визначити способи пов’язання хусток;
- виховувати інтерес до звичаїв і традицій українського народу, бажання зберігати духовні надбання та використовувати їх у повсякденному житті;
- заохотити дівчат носити хустки, бо це не лише традиціно, а й модно.

Обладнання: виставка українських хусток, мультимедійна презентація; інтерактивні вправи «Орнаменти в оздобленні української хустки», «Що мені відомо про українську хустку»; відеоролики «Як правильно в’язати хустки»,  відео українських пісень.

ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ ЗАХОДУ

На ній і гроно, і пелюстка,

І небо, й райдуга на ній…

Мов берегиня вроди -  хустка

З давен у нашій стороні…

Ведучий 1. Українська хустка вважається національним аксесуаром, який зберігає в собі старовинні традиції. Вона є символом прихильності, любові, вірності, прощання, скорботи, оберегом і важливим ритуальним предметом. Це —  невід’ємна частина української культурної спадщини. Здавна в пам'яті народу збереглося, що хустка для жінки не тільки ознака одягу, але й найцінніша реліквія. Найкращі хустинки передавалися від бабусі до онуки. І сьогодні, 7 грудня, ми святкуємо гарне свято- Всеукраїнський день хустки, започатковане у 2019 році. Спробуємо визначити обрядове значення хустки, дослідимо розмаїття орнаменту, дізнаємось, хто у сучасному світі носить хустку, а також познайомимося з найтрадиційнішими способами зав'язування хусток.

ІІ. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Створення психологічного настрою (відео  «Українська хустка» )

Ведучий 2. Пропонуємо перегляд пісні «Українська хустка» у виконанні дитячого театру пісні «Ладоньки»

https://cutt.ly/C8grfVq

 

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Читання учнями поезії Надії Красоткіної

А хустка в нас завжди була в пошані
У літню спеку й люті холоди.
Їх гарно так замотували пані,
Як йшли до церкви, вдома, та й завжди.
А літню хустку часто вишивали,
Щоб гарною на голові була.
І хустка людям щедро дарувала
Свій захисток від сонця і тепла.
Бо голови від спеки закривала,
А взимку гріла і несла тепло.
Та від хурделиць ревно захищала,
Щоб затишно у холоди було.
Тож за турботу їх усі любили:
І прикрашали, як могли, усі.
Хустки яскраві діточки носили,
А вже темніші — вдови, бабусі…
Та всі любили хустинки з квітками,
Щоб маками і ружами цвіли…
Тому хустки були завжди з жінками,
Як навіть в путь останню їх вели…
Краса в хустині нашій споконвічна,
Як і душа, що з піснею жила.
Бо в українок і душа лірична,
У ній багато сонця і тепла.

ІV. Теоретична частина

 Учень/учениця. Українська хустка є національним аксесуаром, яких зберігає старовинні традиції та надає сучасним українкам колоритного образу. Вона мала побутове та обрядове призначення. Дівчатам належало ходити з відкритою головою, лише взимку використовувались хустки, однак одягали їх так, щоб було видно дівочу косу. Натомість, на другий день після одруження, жінці одягали хустку і після цього ходити з непокритою головою, було непристойно. Ця традиція частково збереглась і на сучасних весіллях. Так, всім добре знайомий обряд, коли при завершенні весільних гулянь знімається фата, а жінці надягається хустина.

Давні українські весільні традиції від яких не варто відмовлятись — Стожари  - інформаційний сайт української діаспори

Весілля по-українськи: традиції одруження на Західній Україні - То є Львів.

 Учень/учениця. Сучасні етнографи зазначають, що у давнину великі хустки з тонкого полотна на ярмарках коштували дуже дорого (їх вартість сягала вартості теляти). Саме тому найкращі хустки великого розміру носили тільки заможні люди і зазвичай тільки на великі свята, Великдень чи Різдво.

Учень/учениця. Хустку купляв батько дочці на весілля, або ж дуже добрий господар своїй дружині. Також їх передавали з покоління в покоління. Багато людей у ті часи не могли придбати собі таких хусток, тому в повсякденному житті часто носили вишиті хустки шовковими нитками.

Учень/учениця. Основними кольорами при вишиванні шовковими нитками були червоні, сині, зелені, жовті та рожеві. Проте традиційним кольором для української хустки був саме білий. Ще в 1657 році є згадка шведського посла, який відвідав Богдана Хмельницького, про традиційні «білі хустки з бавовни».

Учень/учениця. Тому більшість дослідників вважають, що національний характер української хустки полягає саме в білому кольорі. Барвисті хустки, що тепер стали модними в Україні, запозичені від південних слов’ян – болгарів, сербів. А ці в свою чергу перейняли той звичай від турків та персів.

Учень/учениця. Найдавніші хустки вишивали або ткали шовком, сріблом і золотом. Спочатку вони були білого кольору. Пізніше їх вишивали червоними, синіми, зеленими нитками, дуже рідко використовували чорні. До XVIII століття основним були геометричні орнаменти, лише згодом набули популярності рослинні орнаменти троянд, волошок та гвоздик.

Ведучий 1.  До вашої уваги відеоколаж українських хусток, створений батьками й учнями нашого класу.

https://youtu.be/jzrnSjLXVKI

Ведучий 2. Цікавим в історії хустки є ще й те, що кожен регіон України мав свої хустки та способи пов’язання. І назви головних уборів українок теж були різними. То ж познайомимося з деякими з них.

Учень/учениця. Кожен головний убір жінки мав свою назву і специфіку носіння. Приміром - намітка. Намітка – це біле полотнище з обох кінців вишите червоними нитками. Намітки ткались з ниток льону, рідше з коноплі, а на Київщині – з білого шовку.

 

Намітка. Обрядовість та роль головного убору українок 15-го століття.C:\Users\38067\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\88D776EB.tmp

 

Учень/учениця. У народному весільному обряді, поруч з розплітанням коси, стоїть обряд покриття голови молодої наміткою. Заміжня жінка колись не розлучалася з нею ціле своє життя.

 

Учень/учениця. Наступний головний убіробрус. Обрус – це також старовинне біле вкриття голови заміжньої жінки. Обрус значно коротший, але й набагато ширший за намітку; його не зв’язують, а просто кладуть на голову і кінці спускають на плечі. Найбільше поширений обрус у лемків, частково в Галичині та на Волині. На Поділлі ж обрусом називають скатерку, що нею накривають стіл. Дуже ймовірно, що й тут колись обрусом накривали голову.

 

 

http://ocnt.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/%D0%A5%D1%83%D1%81%D1%82%D0%BA%D0%B0-2-681x1024.jpg

 

Учень/учениця. Цікаву назву має ще один убір. Це кораблик – невелика шапочка продовгасто-округлої форми. Передні та задні кінці кораблика іноді бувають подвійні, а через це на голові виходить щось на зразок чотирьох вушок чи ріжків.

C:\Users\38067\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\E70D197A.tmp

Учень/учениця. За козацьких часів кораблики шилися з дорогої парчі або оксамиту, а відвороти робились з бобрового хутра. Це була дуже гарна і тепла жіноча шапочка. Тепер кораблики зустрічаються дуже рідко та й то тільки в стародавніх козацьких родинах на Полтавщині і в Слобідській Україні, як родинні реліквії.

Учень/учениця. Про кораблик згадує Тарас Шевченко в своїй повісті “Близнюки”. Характеризуючи поміщицю, що жила на хуторі, він пише: “… а якби у неї на голові замість хустки був кораблик, то я подумав би, що це з’явилася переді мною з того світу яка-небудь сотничиха, чи полковничиха”.

 

Учень/учениця. Заміжні жінки колись ховали своє волосся під очіпок. Очіпок має форму циліндричної шапочки з плескатим дном, а на задній частині, що приходиться на потилицю, має розтин на шнурівці. Одягнувши на голову очіпок, жінка стягає його ззаду шнурком і зав’язує, а тому він щільно прилягає до голови і волосся з-під нього не випадає.

 

Очіпок початку ХХ ст. – Чернігівський історичний музей ім. В.В. Тарновського

 

Учень/учениця. У залежності від достатків господині, очіпки бували з бавовняної матерії, з шовку, оксамиту і навіть з дорогої парчі. У наш час в Україні очіпки зустрічаються вже дуже рідко. Його замінили сучасні шапочки, які називаються баф.

 

Український головний убір із жовтої хустки з орнаментом (очіпок), ціна 750  грн — Prom.ua (ID#1465409615)

 

 

Ведучий 2. До вашої уваги майстер-клас зав’язування хусток від Оксани Гулик. (Примітка: за можливості можна провести такий майстер-клас паралельно з відео, чи запросити майстра на захід. Заздалегідь підготувати потрібні матеріали).

 

 https://www.youtube.com/watch?v=Awiss8bFO-w&ab_channel=voilatv

(відео для заходу скорочувалось)

 

Ведучий 1.  Українські дівчата, жінки завжди піклувалися про свою зовнішність. Вони не лише гарно одягалися, а й знаходили найрізноманітніші засоби догляду за волоссям та обличчям. Чи знали ви, що хустка слугувала у цьому. Вона, правильно зав’язана на підборідді,  допомагала підтягувати обличчя, навіть розгладжувати зморшки.

Ведучий 2. У нашому  Подільському  краї  хустки теж мали специфіку носіння.

Так, відомий вузлик на чолі називається «Солоха», його започаткували в центральній Україні.

 

 

 

Ведучий 1. На Поділлі найчастіше зав’язували хустку на підборідді. Іноді заміжні жінки обмотували кінці хусток навколо голови й ховали їх, така форма нагадувала тюрбан. Щодо вишивки подільських хусток, то нашому краю притаманні візерунки на хустках переважно такі, як і на рушниках. А це — кола, зірки, ромби, ромби в середині з крапочками (символ засіяного поля) тощо. Часто зустрічається світове дерево — символ процвітання роду.

 

Ведучий 2. То ж пропонуємо вам розфарбувати запропоновані фрагменти - орнаменти хустки у різні кольори. Кожен присутній (або ж бажаючі) отримує аркуші із фрагментами хустки. Під музику їх розфарбовують.

https://www.youtube.com/watch?v=_IdVlZ20l2E

 

(Для дистанційного заходу можна скористатись інтерактивними аркушами Interactive Worksheets | Wizer.me)

 

Ведучий 2. Як ви гадаєте, чи носять хустки чоловіки? Спробуємо в цьому розібратись.  У козацькі часи хустка  була символом вірного кохання, адже дівчата вишивали козакам хустки шовковими нитками та давали їм цей подарунок у дорогу з обіцянкою дочекатись їх повернення. 

У Тараса Шевченка читаємо:

Дарувала шиту шовком хустину,
Щоб згадував на чужині…

Ведучий 1. У хустку, звісно, козаки не закручувались, але вони її берегли як святиню. На випадок, коли козака спіткає смерть в дорозі, чи він згине в бою, хустка від дівчини виконує важливу роль: нею вкривають обличчя козака.

 

Ведучий 2. Проте у сучасному світі хустку чоловіки носять. Навіть у нас, в Україні, цей звичай прийшов від арабів. Зараз все частіше можна зустріти на вулицях чоловіків в арабських хустках, обмотаних навколо шиї. Ця мода на такий стильний аксесуар прийшла до нас зі Сходу і міцно прижилася в Україні.

 

Шийний платок арафатка шемаг куфія в кольорі хакі олива: продаж, ціна у  Луцьку. Бандани і бафи від "Магазин амуніції та військового спорядження  БУНКЕР" - 1331481110

Ведучий 1.  Аскот - це англійська класична чоловіча хустка, що зав'язується на шиї і служить як декоративна прикраса. Вона може мати вигляд трикутника або квадрата, складеного удвічі в косому напрямку. ЇЇ носять поверх сорочки під коміром, а також і під сорочкою, але при цьому верхній гудзик на сорочці повинен бути розстебнутий.

 

Мужской шейный. Мужской шейный платок. Как завязывать.

Ведучий 2. Ще один різновид чоловічої шийної хустки – це фуляр - смужка тканини шириною 10 см. і завдовжки 1 м. Його можуть виготовляти з різних тканин головне, щоб тканина була м'якою і добре лягала. Забарвлення найрізноманітніші, в основному яскраві з малюнком в горох, турецькими огірками і смужкою.

 

Erkek Fular | Erkek Magazin

Ведучий 2. Тепер кожному відомо, що чоловіки теж носять хустки.

А чи знали ви, що хустка має ще й магічне значення? Наші пращури приділяли цьому велику увагу, бо вірили в сновидіння і навчилися розуміти сни.

Ведучий 1. Отож, коли наснилася біла хустка, то це означало добру звістку, сватання або дорогий подарунок.

Ведучий 2. Зелена хустка — до довгоочікуваної вагітності або ж до позитивних змін, що принесуть щастя.

Ведучий 1.Червона ж хустка навпаки символізувала потойбіччя й снилася до недуги.

Ведучий 2. До поганих прикмет належало розглядання уві сні чорної або зіпсованої (порваної) хустки. Це до наклепу та брудних пересудів, що можуть вплинути на репутацію.

Ведучий 1. А ще дівчата та жінки боялися втратити хустку уві сні, адже це означало ганьбу в житті. Якщо ж  наснилось, що укривалися теплою хусткою, це віщувало хороші життєві зміни та достаток.

Ведучий 2. Ми ж бажаємо вам лише гарних, яскравих, спокійних снів. А зараз пропонуємо порекласувати під гарну мелодію і чудовий танок «Барвиста хустинка».

(Виконується танок)

V. ПІДСУМОК ЗАХОДУ

Учитель/ведучий. Хустка – оберіг, пам'ять роду, святиня. Я сподіваюся, що ви не забудете,  про що ми сьогодні говорили і розкажете своїм мамам, рідним, а згодом – своїм дітям. А також будете носити давній оберіг українського роду- хустку. Бажаємо усім жити у мирній Україні з гарним кольоровим настроєм, як квітчаста українська хустка.

А як ви запам’ятали почуте, зможете перевірити себе за інтерактивною вправою.

https://learningapps.org/27026130    

                                                    https://learningapps.org/qrcode.php?id=p5gwqoxq222

Дівчинка і хлопчик у традиційний одяг Стокова Картинка

 

 

 

Використані джерела:


1. Воропай О. Звичаї нашого народу: Етнографічний нарис. Харків: Фоліо, 2005. 508 с.

2. Лозко Г.С. Українське народознавство. 3-е вид. X.: Видавництво «Див», 2005. 472 с.

3. Українське народознавство. Навчальний посібник / За ред. С.П. Павлюка, Г.Й. Горинь, Р.Ф. Кирчіва. – Київ: Знання, 2004. – 570 с.

4. Українська хустка: : [Електронний ресурс]: // Режим доступу:    https://cutt.ly/P8f5QZL

5. Хустки і хустини в народному побуті: [Електронний ресурс]: // Режим доступу: http://odyag.ukrsov.kiev.ua/6

 

Використані відео:

  1. Пісня «Українська хустка» у виконанні дитячого театру пісні «Ладоньки»

https://cutt.ly/C8grfVq

 

     2.Українська пісня. Віра Майборода "Хустка, Хусточка, Хустина":

https://www.youtube.com/watch?v=_IdVlZ20l2E

 

  1.  Майстер-клас зав’язування хусток від Оксани Гулик. 

https://www.youtube.com/watch?v=Awiss8bFO-w&ab_channel=voilatv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток до презентації

(фото, взяті з просторів інтернету)

1.

Намітка. Обрядовість та роль головного убору українок 15-го століття. - все  про історію України на порталі Рід і Віра

Весілля по-українськи: традиції одруження на Західній Україні - То є Львів.

Давні українські весільні традиції від яких не варто відмовлятись — Стожари  - інформаційний сайт української діаспори

 

2.Приклади зав’язування хустки.

 

 

https://ukrainianpeople.us/wp-content/uploads/2020/09/90914244_2590282657959896_880325372053291008_n.jpg

 

 

 

3.Обрус

  • http://ocnt.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/%D0%A5%D1%83%D1%81%D1%82%D0%BA%D0%B0-3.jpg http://ocnt.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/%D0%A5%D1%83%D1%81%D1%82%D0%BA%D0%B0-4.jpg
  • http://ocnt.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/%D0%A5%D1%83%D1%81%D1%82%D0%BA%D0%B0-2-681x1024.jpg

 

4.Намітка.

Намітка | Folk clothing, National clothes, Folk fashion

 

Намітка. Обрядовість та роль головного убору українок 15-го століття.C:\Users\38067\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\88D776EB.tmp

 

5.Кораблик.

C:\Users\38067\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\E70D197A.tmp

6.Очіпок.  

Очіпок початку ХХ ст. – Чернігівський історичний музей ім. В.В. Тарновського  Очіпок - Wikiwand

7. Баф.

Український головний убір із жовтої хустки з орнаментом (очіпок), ціна 750  грн — Prom.ua (ID#1465409615)

 

8. Хустки, що носять чоловіки. Арабська хустка.

Шийний платок арафатка шемаг куфія в кольорі хакі олива: продаж, ціна у  Луцьку. Бандани і бафи від "Магазин амуніції та військового спорядження  БУНКЕР" - 1331481110

Аскот.

Мужской шейный. Мужской шейный платок. Как завязывать.

Фуляр

Erkek Fular | Erkek Magazin

 

 

docx
Додано
8 листопада
Переглядів
81
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку