ПЧ №3. Ліна Костенко «Кобзарю».
Мета: розширити знання учнів про творчість Ліни Костенко, ознайомити із змістом поезіі “Кобзарю”; розкрити великий виховний потенціал твору; формувати стійкі читацькі інтереси, виховувати небайдужість до вічного, високі моральні якості,прагнення духовно збагачуватись.
Міжпредметні зв”язки: історія України,образотворче мистецтво,українська мова.
Обладнання: портрет Ліни Костенко,збірки її творів.
Тип уроку: формування компетентностей учнів
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вправа «Створюємо настрій»
-Відчуємо себе часточкою колективу й скажемо собі:
-Я прийшов на урок для чого? (Вчитися)
-Треба бути під час роботи якими? (Уважними, працьовитими…)
- Хто тут зараз знаходиться зі мною? (Мої друзі)
- Мої друзі мене …? (Поважають)
- Мені від цього на душі…? (Приємно)
- Я готовий до чого? (До успішної роботи)
Учитель:
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ.
Епіграф до уроку
Ліна Костенко
…пам’ятайте, що на цій планеті,
відколи сотворив її пан Бог,
ще не було епохи для поетів,
але були поети для епох!
Ліна Костенко «Кобзарю»
1.Слово учителя.
Літературне гроно “Ліна Костенко” Цікаві факти
2. Мозковий штурм . Інтерактивна вправа Що ви знаєте про Тараса Шевченка
2.Назвіть село, де народився Тарасик.
3.У якому селі пройшло його дитинство?
4.Ким були батьки Тараса Шевченка?
5.Шевченко – поет і …
6.Де здобув освіту поет?
7.У якому році помер Тарас Шевченко?
8.На який місяць припадає день народження і день смерті поета?
3.ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ ПОЕЗІЇ
Кобзарю,
знаєш,
нелегка епоха
оцей двадцятий невгомонний вік.
Завихрень – безліч.
Тиші – анітрохи.
А струсам різним утрачаєш лік.
Звичайні норми починають старіти,
тривожний пошук зводиться в закон,
коли стоїть історія на старті
перед ривком в космічний стадіон.
Вона грудьми на фініші розірве
Чумацький Шлях, мов стрічку золоту.
І, невагома, у блакитній прірві
відчує враз вагому самоту.
І позивні прокотяться луною
крізь далі неосяжно голубі…
А як же ми,
співці краси земної?
Чи голоси у нас не заслабі?
Чи не потонуть у вітрах простору?
Чи сприймуть велич нової краси?..
Тарас гранітний дивиться суворо:
– А ви гартуйте ваші голоси!
Не пустослів’ям,
пишним та барвистим,
не скаргами,
не белькотом надій,
не криком,
не переспівом на місці,
а заспівом в дорозі нелегкій.
Бо пам’ятайте, що на цій планеті,
відколи сотворив її пан Бог,
ще не було епохи для поетів,
але були поети для епох!
4. Обговорення прочитаного
- Хто такий ліричний герой?
- До кого звертається в перших рядках ліричний герой?
- Ким для поетеси є Тарас Шевченко?
- Про яке століття сказано у поезії?
- Чумацький Шлях – це?
- Як ви розумієте слова: “Тарас гранітний дивиться суворо”
-Яка основна думка поезії?
5.Заповнити паспорт твору
7.Домашнє завдання . Створи ілюстрацію до поезії Ліни Костенко “Кобзарю”