Позакласний захід з елементами тренінгу "Екологічна безпека"

Про матеріал
Позакласний захід на екологічну тематику з елементами тренінгу для учнів 7-9 класів, метою якого є усвідомлення поняття екологічної безпеки
Перегляд файлу

Позакласний захід з елементами тренінгу

Тема: Екологічна безпека.

Мета:       усвідомити поняття екологічної безпеки;

 з*ясувати влив екологічних умов проживання на здоров*я людини;

                   навчитися дбати про своє довкілля.

 

 

Хід заняття.

І.Вступна частина.

Доброго  дня! Бажаю всім гарного настрою, і провести наше заняття  з користю для себе.

Тема нашого заняття: Екологічна безпека. Вплив екологічних умов проживання на здоров*я людини.

Завдання:     -  усвідомити поняття екологічної безпеки;

              - з*ясувати влив екологічних умов проживання на здоров*я людини;

                          -   навчитися дбати про своє довкілля.

                                                                                                      

 

Правила: Пригадайте/запропонуйте  правила для колективної роботи.

 

- Дуже давно ,з*явившись на Землі , людина отримала від природи глобальні екологічні блага:                                                                                          (демонстрація слайдів)

  • атмосферне повітря;
  • планетарні запаси води;
  • озоновий шар;
  • біологічне різноманіття біосфери;
  • сприятливий для життя клімат.

- Та від перших кроків людства, природні умови разюче змінилися: на землі з*явились нові пустелі, зруйнувалися гори, зникли й виросли ліси, поміняли русла ріки, зменшилась кількість родючих земель. Зникла велика кількість представників флори і фауни.

Вправа «Сполох»

(фрагмент відео кліпу пісні М.Джексона

https://youtu.be/XAi3VTSdTxU?si=2R0nik9iOm-PgFDw )

- В цей час  в Україні:

  • унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (1986) 41 тис.км.кв.територї забруднена радіоактивними речовинами. Постраждало 400 тис. осіб. У забрудненій зоні живуть24 млн осіб. Радіаційні речовини призводять до різних хронічних хвороб.
  • Дніпро є джерелом питної води для близько 70% населення України. Вода забруднена комунальними, промисловими, с/г  стоками, уражена радіацією.
  • Через війну Крим та деякі райони України страждають від нестачі якісної питної води, що призводить до низки інфекційних захворювань.
  • Через забруднення нечистотами, внаслідок воєнних дій Азовського та Чорного морів скорочуються зони відпочинку, рослинний і тваринний світ гине.
  • У  регіонах, де тривають активні бойові дії у повітря викидається велика кількість шкідливих речовин, що  перевищує допустимі норми, частина територій заміновано,  а 71% земель знищено та забруднено мінеральними добривами, пестицидами.

Робота з картою екологічних зон України

 - Розгляньте  карту екологічних зон України та визначте ступінь забруднення територій.

 - Чи багато чистої території? 

 - По чому це видно? (по кольорах)

  -  Який ступінь забруднення території на якій проживаємо ми?

 

- Це невеликий перелік того, що відбувається зараз.

 Головна проблема навіть не в тім, що наразі багато всього знищено й зруйновано назавжди. Проблема в тому,що ми, як і багато років тому, не хочемо всерйоз сприймати факт, що живемо в світі, який самі руйнуємо  і повірити, що це -   стосується кожного.

 

Створення груп. Робота в групах.

Кожна група отримує листки А-4.

1-а група розриває листок, 2-а група повинна зім*яти.

Завдання : приведіть листок у попередній стан. Чи легко це зробити? Чи можливо?

(коментарі учасників)

- Щось подібне відбувається сьогодні і з нашим довкіллям.

- Чи безпечно жити людині у нинішньому природному середовищі?

- Як іншим живим істотам Землі живеться поряд із людиною?

- Яке природне довкілля залишимо ми своїм нащадкам? Ці питання дуже важливі не лише для кожної людини, а для світової спільноти. Вони стосуються екологічної безпеки.

 

ІІ. Основна частина.

Вправа « Заморочки із мішечка» ( відповісти на запитання за допомогою різних джерел або використати флеш-карти, приготовані заздалегідь і лежать на столах. Учасники дістають завдання по черзі із мішечка, готуються і відповідають на запитання )

- Щоб зрозуміти поняття екологічної безпеки давайте згадаємо:

- Що таке довкілля?

- Що таке екологія?

- Що таке безпека?

- Що таке небезпека?

- Що таке екологічна безпека?     

- Які умови необхідні для екологічної безпеки?

- Чи дотримується людство цих умов?

- Згадайте, які чинники впливають на стан довкілля?

- На які дві групи можна їх розділити ?

 

 

                      На стан довкілля впливають чинники

          Природні                                                     Антропогенні      (демонстрація слайдів)

- Які з них, на вашу думку, чинять більш негативний вплив на людей?

 

Створення груп. Робота в групах.

- Як екологічні чинники безпосередньо впливають на здоров*я людини , розглянемо у вправі  «Мозаїка» .

Учасники отримують конверт з матеріалами. В конверті міститься таблиця, розрізана на частини.

 Завдання: скласти таблицю так, щоб інформація частинок  лівої колонки логічно відповідала інформації частинок правої колонки .

 

Екологічні чинники, джерела забруднення

Вплив на здоров*я людини

 

Повітря.

Промислові підприємства(відходи виробництва), пожежі, пилові бурі, вулкани,

аварії на АЕС(радіонукліди),хімічні підприємства,використання отрутохімікатів,

спалення сміття, транспорт (вихлопні гази), вирубування лісів,збройні конфлікти.

Шкідливі речовини у повітрі спричинюють захворювання органів дихання,нирок, печінки,нервової системи,алергію,виникнення пухлин. Нестача кисню призводить до втоми, порушення сну.

Вода.

Комунальні, промислові стоки, с/г, радіонукліди,побутове,промислове сміття (пластик,поліетилен,скло,металобрухт),аварії нафтових платформ, танкерів,водний транспорт (пальне,мастила),нітрати,побутова хімія,цунамі, збройні конфлікти.,

 

Неякісна питна вода може спричинити захворювання органів травлення, нирок, печінки, головного мозку,токсичні отруєння. Шкідливо купатися у забруднених водоймах – може спричинити інфекційне захворювання – дизентерію, тиф, холеру.

Грунти.

с/г діяльність(пестициди, добрива),важкі метали,побутове сміття, відходи,мастила машин, підтоплення, ерозії,паводки, вулкани, промислові підприємства(відходи)

АЕС(радіонукліди), кислотні дощі, збройні конфлікти.

Продукти, отримані з рослин, які виросли на забруднених грунтах,та з тварин, що їх поїдали,можуть бути непридатні до вживання,бо поступово отруюють організм.

Шкідливі речовини накопичуються в організмі та спричиняють хронічні захворювання, онкологічні захворювання травної системи.

Кліматичні умови.

Парниковий ефект,

зменшення озонового шару,різкі зміни погодних умов, ядерні випробування

Люди не можуть швидко адаптуватися до змін кліматичних умов. Це спричиняє гіпертонію, серцево-судинні захворювання.

 

- А тепер давайте відтворимо таблицю.

І група.  Екологічні чинники. Джерела забруднення.

ІІ група.  Вплив забруднення на здоров*я людей.        (виступи представників груп)

 

 Вправа «Руханка»  ГРА "У РЕСТОРАНІ"

 

- Ми гарно попрацювали, збагатилися певною інформацією. А тепер настав час підкріпитись. Я запрошую вас до уявного ресторану, де запропонують різні наїдки. Перевірите, чи безпечно харчуватися в громадських закладах? Подивимось , які ви гурмани.

 Таню, Іру, Вячеслава

прошу я до ресторану.
Ще запрошую і вас:
ресторан наш —супер-клас!
Кулінари тут привітні,
і готують апетитні,
Надзвичайно дивні страви.
Тож, відкладайте усі справи

і мерщій за стіл сідайте
Та обід розпочинайте!
Ви, мабуть, так зголодніли,
Що, напевне, й вовка з'їли б!
Приготуйте рученята,
Бо настав нам час пограти:
якщо плеснули щосили
-Значить, ви цю страву з'їли!
Скільки можна вже чекати?
Буду страви називати:
Голубці, Пюре, Котлетка,
Дерев'яна табуретка,
Борщ, Сметана і пампушка,
Теплі валянки, Подушка,
Ось гарячий бутерброд,
І великий бегемот, Піцца,
Смажені битки, І зимові чобітки,
Помідори, Огірочки,
Ложка, Бублики,
Сорочки, Чайник,
Печиво, Горішки,
Два морозива, Три книжки,
Торт, Цукерки, Шоколад,
Зошит, Ручка, Мармелад,
Апельсин, Банан, Зефір,
Парасолька, Хижий звір,
Кава, Плавлений сирок,
Мед, Повидло, Молоток.
Досхочу наїлись, дітки?

Досить лопати наїдки.
Припиняємо вже грати,
Треба "дякую" сказати!

 

- Ви переконались, що навіть до ресторану ходити іноді буває небезпечно, бо можуть запропонувати неїстівні/неекологічні страви. Чи можна в такій ситуації знайти відповідального?

Колективна робота.

- А чи існує відповідальність за екологічні злочини? ( аналіз  слайду, обговорення)

 Відповідальність за екологічні злочини в Україні

Стаття

ККУ

                Вид злочину

Строк позбавлення волі(років)

Розмір штрафу(кількість мінімальних

зарплат)

Виправні

роботи

2071

Жорстоке поводження з тваринами

   

         -

до 40

до 6 місяців

 2281-2282

Забруднення водойм і атмосферного повітря

      до 5

15 - 120

до року

2282

Забруднення моря речовинами, шкідливими для здоров*я людей і тварин, ресурсів моря

від 1 до 5

від 100 до 900

    -

 

 

287

Незаконне ввезення на територію України відходів і вторинної сировини

до 3

від 75

     -

 

 

22810

Залучення неповнолітніх до організації збору відходів (як і вторинної сировини), небезпечних для здоров*я

до 5

від 15-30

до 50-100

    -

2271

Приховування або зміна відомостей про стан екологічного оточення або захворюваність населення

до 3

60 - 160

до року

 

- Отже, ви переконались, що відповідальність у нас існує. 

- Скажіть відверто, чи вчиняв хтось із вас якийсь із екологічних злочинів?

- Задумайтесь чи не прийдеться вам відповідати..

Створення груп. Робота в групах.

- Діти, а ви любите відпочивати?

- Подумайте, в якому куточку природи нашого краю ви хотіли б зараз опинитись і відпочити?  Уявіть, можливо пофантазуйте, і зобразіть цей куточок на папері.                                                                             (Намалювали. Показали)

- Нажаль таких куточків залишається все менше.

- Діти, а що заважає    здоровому відпочинку у нас, на території села? Домалюйте це в своїх малюнках.

Презентація робіт.

- А як все це впливає на здоров*я людей?

- Чому ми про це говоримо?

- Але чи зможемо ми відмовитись від транспорту, заводів, електростанцій,…….?

ІІІ. Завершальна частина.

Рефлексія.

- Діти, чи зрозуміли ви сьогодні , що таке екологічна безпека?  Поясніть.

– Подумайте, що ви зробите, щоб зменшити негативний вплив забруднювачів на довкілля?

- Візьміть стікери, напишіть свою пропозицію і наклейте на глобус

- Будемо вважати, що це є наша обіцянка планеті Земля щодо збереження та відновлення довкілля, а отже й до порятунку планети.

Вправа «Мікрофон»

- Продовжіть фразу: - Сьогодні на занятті я зрозумів/зрозуміла……

 

 

 

 

 Завершення заняття.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
10 лютого 2025
Переглядів
348
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку