Практична робота № 3з історії України у 7 класі. Тема. «Повчання дітям» Володимира Мономаха – кодекс настанов князівської родини.

Про матеріал
Практична робота № 3з історії України у 7 класі. Тема. «Повчання дітям» Володимира Мономаха – кодекс настанов князівської родини. (за програмою для шкіл глухих та слабочуючих)
Перегляд файлу

Практичне заняття №3

Тема. «Повчання дітям» Володимира Мономаха – кодекс настанов князівської родини.

Мета: ознайомитися з видатним літературним твором Київської держави, дати йому оцінку як історичному джерелу.

Хід роботи

  1. http://4.bp.blogspot.com/_nFJ1Bhce1MM/TVFWvOlwA8I/AAAAAAAAARY/a3nvx0VZUCQ/s200/m_29753.jpgНа малюнку зображений видатний політичний діяч, князь, талановитий полководець. Хто це ________

______________________________________________

 

 

 

 

 

 

  1. Уважно розгляньте схему і скажіть, які  із перерахованих заслуг князя ви вважаєте найвизначнішими і чому?

http://ukr.coolreferat.com.ua/nuda/kiyivseka-ruse/img14.jpg__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1.    http://images.myshared.ru/946158/slide_18.jpgВолодимир Мономах залишив про себе пам'ять і як талановитий письменник. Його перу належить високохудожній літературно-публіцистичний твір «Повчання». Ознайомтеся з історичним джерелом.

Прочитавши отсі слова, діти мої, похваліть творця всього земного й небесного, а все, що далі, — то мого слабого розуму повчання.
Перш за все не забувайте убогих, а яко можете, по силі годуйте їх і подавайте сиротам.
І вдову захистіть, не дайте сильним губити людину. Хто б не був, правий чи винний перед вами, не вбивайте і не веліть убивати його; якщо і завинив хто в смерті, не губіть християнської душі.
Якщо ж вам доведеться цілувати хрест перед братами своїми або перед будь-ким, то перше спитайте свого серця, на чому ви зможете стояти твердо, і тільки тоді цілуйте, а поклявшись, не переступайте клятви, бо загубите душу свою.
Ніколи не майте гордощів у своєму серці і в розумі, а скажіть: сьогодні живий, а завтра помру; смертні ми.
Старих шануйте, як батька, а молодих, яко братів. Пам'ятайте, як учив мудрий Василь, зібравши круг себе юнаків: при старших годиться мовчати, премудрих слухати, старшим підкорятися, з рівними і молодими мати згоду і бесіду вести без лукавства, а щонайбільше розумом вбирати. Не лютувати словом, не ганьбити нікого в розмові, не сміятися багато. Очі тримати донизу, а душу вгору.
В домі своєму не ледачкуйте, а за всім приглядайте самі, не покладайтесь на тіуна або на отрока, щоб не посміялися люди ні з дому вашого, ні з вашого обіду.
На війну вирушивши, не лінуйтесь, не сподівайтесь на воєвод; ні їжі, ні питтю не віддавайтесь без міри, ні солодкому сну. Сторожу самі наряджайте і вночі, з усіх боків поставивши охорону, лягайте відпочивати коло своїх воїнів, а вставайте рано. Зброю не скидайте з себе поспіхом, не оглянувшись добре. Адже буває, що через лінь людина зненацька гине.
Брехні остерігайтесь і пияцтва, і облуди, від того душа гине і тіло.
Куди б ви не верстали шлях своєю землею, не давайте отрокам своїм чинити зло і шкоду ні селам, ні посівам, щоб люди не проклинали вас.
А куди б не прийшли і де б не зупинилися, напійте і нагодуйте нужденного. Найбільше шануйте гостя, звідки 6 він до вас не прийшов: простий чи знатний, чи посол; якщо не можете пошанувати його дарунком, то пригостіть його їжею і питвом, бо він, мандруючи далі, прославить вас у всіх землях доброю чи злою людиною.
Хворого навідайте, покійника проведіть в останню дорогу, бо всі ми смертні.
Не проминіть ніколи людину, не привітавши її, і добре слово їй мовте. Жінку свою любіть, та не давайте їй влади над собою.
Що вмієте, того не забувайте, а чого не вмієте, того навчайтесь, — як батько мій, дома сидячи, знав п'ять мов, через те й честь йому була в інших країнах. Лінощі — це мати всьому дурному: хто що й знав, те забуде, а чого не вміє, того не навчиться. Добро своєю рукою сіючи, не лінуйтесь ні на що хороше, і хай не застане вас сонце в постелі. Так робив мій батько покійний і всі добрі мужі. На світанні, побачивши сонце, з радістю прославте день новий і скажіть: Господи, додай мені літа до літа, щоб я честю й добром виправдав життя своє. Так я кажу, коли сідаю думати з дружиною, або збираюся чинити суд людям, або їхати на полювання, або збирати данину, або лягти спочивати. Спочинок у полудень дається людям за труди: після трудів спочиває і звір, і птиця, і люди.

Із якою метою написано цей твір?_______________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Чого навчав своїх дітей Володимир Мономах?_____________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Якими хотів бачити своїх синів князь? __________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Які думки князя є актуальними у наш час. Чому? ________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Зробіть висновок згідно з метою роботи, що хотів донести князь своїм нащадкам?_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
30 грудня 2020
Переглядів
10231
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку