Дані матеріали допоможуть вчителям інформатики при проведенні практичних робіт, допоможуть учням на практиці оволодіти навичками роботи з основними програмами сучасного програмного забезпечення.
В даній роботі міститься необхідний, при виконанні роботи теоретичний матеріал, тестові завдання для перевірки рівня навчальних досягнень учнів з даної теми за 12-бальною системою оцінювання, а також завдання та зразки практичної роботи.
Потапенко І.М. 5 клас Інформатика
Тема. Опрацювання текстових даних.
Практична робота №5.
Тема. Додавання, редагування та форматування таблиць.
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь..
Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація.
Програмне забезпечення: текстовий процесор___________
Хід уроку.
І. Необхідний теоретичний мінімум.
Текстовий процесор MS Word дозволяє створювати таблиці, які складаються зі стовпців і довільної кількості рядків, на перетині яких розташовані клітинки.
Стовпці, рядки, клітинки є об’єктами таблиці.
У клітинках можуть розміщуватися дані різного типу: текст, цифри, формули, рисунки і навіть інші таблиці.
Таблиця в MS Word може містити до 63 стовпців і довільну кількість рядків. Клітинки таблиці відокремлюються одна від одної лініями сітки.
Способи створення таблиці
№ з/п |
Способи створення таблиці |
Алгоритм створення таблиці |
|
Вставлення таблиці простої структури |
Таблиця → Вставити → Таблицю... або кнопка Вставити таблицю на панелі інструментів Стандартна |
|
Накреслення таблиці довільної структури |
Таблиця → Намалювати таблицю або за допомогою олівця панелі інструментів Таблиці та межі (кнопка Створити таблицю) |
|
Вставлення таблиці Excel |
Вставка → Об’єкт... → Аркуш Microsoft Excel або кнопка Додати таблицю Excel панелі інструментів Стандартна |
|
Перетворення фрагмента тексту на таблицю |
Таблиця → Перетворити → Текст на таблицю... (текст уводиться з використанням символу Tab) |
Текст уводиться в поточну клітинку таблиці за відомими правилами введення тексту. Для переміщення курсора між клітинками необхідно клацнути курсором миші потрібну клітинку або використати клавіші →, ←, ↓, ↑, Tab, Enter.
Способи переміщення по таблиці за допомогою клавіш
Комбінація клавіш |
Переміщення |
→ або ← |
На один символ праворуч або ліворуч |
↑ або ↓ |
На один символ вгору або вниз |
Tab |
Наступна клітинка |
Shift + Tab |
Попередня клітинка |
Alt + PageUp або Alt + PageDown |
Перша або остання клітинка стовпця |
Alt + Home або Alt + End |
Перша або остання клітинка рядка |
Текст у таблиці, саму таблицю та її об’єкти можна редагувати і форматувати. Для виконання цих операцій об’єкти таблиці, над якими виконуються дії, необхідно зробити поточними або виділити.
Виділення елементів таблиці
Об’єкт |
Спосіб виділення |
Клітинка |
Установіть курсор миші в лівому нижньому куті клітинки (курсор набуде вигляду маленької чорної стрілочки, нахиленої вправо) та натисніть ліву клавішу миші |
Рядок |
Установіть курсор миші біля лівої межі рядка таблиці (курсор набуде вигляду білої стрілочки, нахиленої праворуч) та натисніть ліву клавішу миші |
Стовпець |
Установіть курсор миші біля верхньої межі стовпця (курсор набуде вигляду маленької чорної стрілочки, напрямленої вниз) та натисніть ліву клавішу миші |
Таблиця |
Комбінація клавіш Alt + NumLock + 5 |
Кілька суміжних об’єктів таблиці |
Натисніть ліву клавішу миші й перемістіть вказівник миші по тексту в одній чи декількох клітинках або, утримуючи клавішу Shіft, натисніть одну з клавіш керування курсором |
Кілька несуміжних об’єктів таблиці |
Виділіть несуміжні об’єкти зазначеними вище способами, утримуючи клавішу Ctrl |
Для виділення тексту в клітинці використовують звичайні способи виділення тексту.
Щоб зняти виділення об’єкта, слід обрати місце поза межами виділення.
Редагування таблиць
До редагування таблиць належать:
Усі елементи керування, які використовуються для виконання зазначених операцій, можна викликати командою меню Таблиця. Більшість відповідних команд розміщено в контекстному меню об’єктів таблиці.
Форматування таблиці та її об’єктів
У текстовому процесорі MS Word можна відформатувати текст, що міститься в таблиці, і саму таблицю. Форматування тексту в клітинках таблиці виконується так само, як і форматування символів і абзаців.
До форматування таблиці належать:
За допомогою діалогового вікна Властивості таблиці меню Таблиця, у якому встановлюється ширина одного чи кількох рядків таблиці, вчитель демонструє зміну висоти рядків таблиці (встановлює 1,5 см), а за допомогою повзунків лінійки змінює ширину стовпців. Скориставшись контекстним меню, вчитель встановлює обрамлення таблиці (ширина ліній сітки — 1 см) та заливку клітинки, яка містить заголовок. Використовуючи кнопки панелі інструментів Форматування, вирівнює текст у клітинках По центру (крім першого стовпця); встановлює вирівнювання таблиці на сторінці По центру та застосовує параметр Обтікання — немає (меню → Таблиця → Властивості таблиці…).
Для форматування таблиці також можна застосувати один із вбудованих стилів. Стиль об’єкта — це набір певних значень властивостей об’єкта, який має власне ім’я.
ІІ. Перевірка знань теоретичного матеріалу, необхідного для виконання даної практичної роботи.
Тестування.
а) зверху над рядком; в) зліва від рядка;
б) знизу під рядком; г) справа від рядка.
а) зверху над рядком; в) зліва від рядка;
б) знизу під рядком; г) справа від рядка.
а) Tab; г) ;
б) Shift+Tab; д) Alt+Home;
в) ; е) Alt+End.
а) Tab; г) ;
б) Shift+Tab; д) Alt+Home;
в) ; е) Alt+End.
а) Файл; г) Таблица;
б) Правка; д) Формат;
в) Вид; е) Сервис.
IІІ. Фізкультхвилинка.
ІV. Виконання практичної роботи.
Інструктаж з БЖ при роботі за комп’ютером.
1. Під час занять не вставайте і не ходіть по класу!!!
2. Строго виконуйте вказівки викладача.
3. Під час роботи дотримуйтесь інструкції і не відкривайте не потрібних вам файлів і програм так, щоб не змінювати макроси і шаблони.
4. Не робіть різких ударів при роботі з клавіатурою.
5. Припиняйте роботу при появі незвичайного звуку, запису або самовільного включення ПК і негайно повідомте про це викладача.
6. Після виконання завдання коректно вимкніть комп’ютер.
Завдання.
Завдання 1.
№ |
Прізвище |
Ім'я |
По батькові |
1 |
Іванов |
Іван |
Іванович |
2 |
Петров |
Петро |
Петрович |
3 |
Сидорів |
Сидір |
Сидорович |
Завдання 2.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання 3.
Овочі, плоди, ягоди |
Вода |
Вуглеводи |
Білки |
Калорійність |
Кислотність |
Картопля |
78 |
21 |
2 |
91 |
5,5 |
Капуста |
90 |
5 |
2 |
29 |
6,1 |
Редис |
91 |
5 |
3 |
30 |
5,8 |
Буряк |
86 |
10 |
1,5 |
48 |
5,2 |
Морква |
88 |
9 |
1 |
41 |
5,1 |
5. Результат виконання продемонструвати вчителю.
6. Збережіть текстовий документ у своїй папці.
Вправи для очей.
VІ. Запитання для захисту практичної роботи.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Висновки: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
VII. Підведення підсумків практичної роботи.
Дата «__» ____________ 20___ року Оцінка ______
Практична робота №5.
Тема. Додавання, редагування та форматування таблиць.
Тестування.
1. Для виділення рядка куди потрібно поставити покажчик миші?
а) зверху над рядком; в) зліва від рядка;
б) знизу під рядком; г) справа від рядка.
2. Для виділення стовпця куди потрібно поставити покажчик миші?
а) зверху над рядком; в) зліва від рядка;
б) знизу під рядком; г) справа від рядка.
3. Яку клавішу необхідно натиснути, щоб повернутись на попередню комірку?
а) Tab; г) ;
б) Shift+Tab; д) Alt+Home;
в) ; е) Alt+End.
4. Яку клавішу необхідно натиснути, щоб повернутись на першу комірку рядка?
а) Tab; г) ;
б) Shift+Tab; д) Alt+Home;
в) ; е) Alt+End.
5. У якому пункті меню знаходяться команди Объединить ячейки, Разбить ячейки?
а) Файл; г) Таблица;
б) Правка; д) Формат;
в) Вид; е) Сервис.
Виконання практичної роботи.
Інструктаж з БЖ при роботі за комп’ютером.
1. Під час занять не вставайте і не ходіть по класу!!!
2. Строго виконуйте вказівки викладача.
3. Під час роботи дотримуйтесь інструкції і не відкривайте не потрібних вам файлів і програм так, щоб не змінювати макроси і шаблони.
4. Не робіть різких ударів при роботі з клавіатурою.
5. Припиняйте роботу при появі незвичайного звуку, запису або самовільного включення ПК і негайно повідомте про це викладача.
6. Після виконання завдання коректно вимкніть комп’ютер.
Завдання.
Завдання 1.
№ |
Прізвище |
Ім'я |
По батькові |
1 |
Іванов |
Іван |
Іванович |
2 |
Петров |
Петро |
Петрович |
3 |
Сидорів |
Сидір |
Сидорович |
Завдання 2.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання 3.
Овочі, плоди, ягоди |
|
Вода |
Вуглеводи |
Білки |
Калорійність |
Кислотність |
Картопля |
|
78 |
21 |
2 |
91 |
5,5 |
Капуста |
|
90 |
5 |
2 |
29 |
6,1 |
Редис |
|
91 |
5 |
3 |
30 |
5,8 |
Буряк |
|
86 |
10 |
1,5 |
48 |
5,2 |
Морква |
|
88 |
9 |
1 |
41 |
5,1 |
5. Результат виконання продемонструвати вчителю.
6. Збережіть текстовий документ у своїй папці.
Запитання для захисту практичної роботи.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Висновки: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________