Правила поведінки під час пожежі. Профілактика пожеж. Пам'ятки та інструкції.
Матеріали для вчителя.
Використовувати під час проведення виховних годин, бесід, інструктажів БЖ, уроків основ здоров`я, ОБЖ та ін.
Дії під час пожежі. Профілактика пожеж. Пам'ятки та інструкції.
Розглянуто такі питання:
- Ознаки запалення
- Перші дії при пожежі
- Поведінка до приїзду рятувальників
- Якщо вогонь перекрив вихід
- Рекомендації при виклику рятувальників
- План евакуації при пожежі
- Як запобігти загорянню?
- Ліквідація запалення самостійно
- Займання в під`їзді
- Будинки підвищеної поверховості
- Займання в багатоповерхівках
- Вогонь в автомобілі
- Займання в громадському транспорті
- Горить вагон метро
- Поширення полум`я в лісі
- Запобіжні заходи
Правила поведінки під час пожежі
Дії під час пожежі.
Профілактика пожеж.
Пам'ятки та інструкції
У підсобних спорудах, офісних, виробничих і житлових будинках завжди існує ймовірність загоряння. Пожежа в будинку може швидко охопити досить великі площі при наявності в ньому швидкогорючих рідин і твердих горючих матеріалів. У газифікованих спорудах існує ймовірність вибуху з подальшим поширенням полум`я. Часто виникнення пожежі обумовлюється необережним поводженням з нагрівальними приладами або горючими матеріалами.
Розглянемо далі, як запобігти і локалізувати загоряння.
У статті також буде приведена інструкція при пожежі: як слід діяти в різних ситуаціях.
Ознаки запалення
Про займання, в першу чергу, свідчать характерний запах перегрітих речовин і легкий, спочатку майже непомітний, а згодом все більш згущується і дратівливо впливає на очі - дим. При перевантаженні електричних проводів починається їх нагрівання. Про це свідчить характерний запах гуми. Потім ізоляція на проводах запалюється, тліє або горить. Вогонь перекидається на розташовані в безпосередній близькості предмети. Разом з появою запаху палаючої гуми світло може згаснути або горіти в половину потужності. Якщо в приміщенні встановлена добра вентиляційна система чи відкриті вікна, двері, то люди, що знаходяться в сусідніх кімнатах, можуть дізнатися про початок пожежі по потріскування дерева. Горіння сажі в трубі проявляється звуком і смолистим запахом.
Перші дії при пожежі
Знання наведених вище ознак запалення дозволяє своєчасно виявити і ліквідувати вогнище. Однак буває так, що вогонь вже почав поширюватися, і усунути його самостійно неможливо. Практично всі знають, що при пожежі дзвонити потрібно, в першу чергу, по телефону 01. Необхідно розуміти, що чим швидше на місці опиняться рятувальники, тим швидше буде локалізовано пожежу. Це, в свою чергу, дозволить уберегти майно і життя людей під час пожежі. Дзвонити також потрібно в "швидку допомогу". У квартирі, охопленої вогнем, можуть перебувати тварини, люди, в тому числі і діти. Їм може знадобитися лікарська допомога. Пожежних слід викликати і в тому випадку, якщо джерело загоряння встановити не представляється можливим, а ознаки запалення досить очевидні.
Поведінка до приїзду рятувальників
Порядок дій при пожежі наступний:
Необхідно пам`ятати, що, злякавшись вогню, діти можуть ховатися в шафах або під ліжками, і не відгукуватись на незнайомі голоси. Тому необхідно перевірити всі затишні місця. Перед тим як відкрити двері в приміщення, що горить, необхідно доторкнутися до неї зворотною стороною руки. Якщо полотно тепле, відкривати двері не варто, так як за нею вогонь.
Евакуація під час пожежі повинна здійснюватися без паніки. В першу чергу необхідно вивести з палаючого будинку або квартири дітей і літніх людей, тварин. Вибирати слід найбільш безпечний шлях до виходу. Під час події не варто користуватися ліфтами. Спуск необхідно здійснювати виключно по сходах. Після того як приїдуть пожежники, слід додержувати їх вказівки. У будівлю або квартиру можна буде повернутися тільки тоді, коли рятувальники скажуть, що небезпека минула.
Якщо вогонь перекрив вихід
Який в такому випадку порядок дій?
При пожежі, в якому вогонь поширився так, що відрізав шлях до виходу, необхідно попрямувати в найдальшу від загоряння кімнату. По дорозі слід щільно закрити всі двері. Далі, опинившись в приміщенні, не охопленому вогнем, потрібно відкрити вікно і постаратися привернути до себе увагу. Крики про допомогу почують перехожі і викличуть рятувальників. Якщо ж квартира знаходиться невисоко, можна вибратися з неї через вікно. Дії під час пожежі в цьому випадку полягають у наступному:
Рекомендації при виклику рятувальників
Слід пам`ятати про те, що правильно організовані дії під час пожежі дозволять в максимально короткий термін впоратися з ситуацією. При виклику рятувальників слід повідомити оператору повну інформацію про подію. Це дозволить в найкоротші терміни сконцентрувати у місця пожежі необхідні кошти і сили. Повідомивши про об`єкт, в якому виникло загоряння, його адресу, додатково слід вказати зовнішні ознаки запалення, наявність зручного проїзду, ймовірність загрози життю, чи знаходяться в приміщенні люди. У таких надзвичайних ситуаціях діє правило. Відповідно до нього, той, хто викликав рятувальників, повинен їх зустріти і вказати їм найкоротший шлях до місця загоряння.
План евакуації при пожежі
Досить часто загоряння трапляється вночі. У темний час доби дії при пожежі значно ускладнені. Однак вибратися з приміщення, в якому сталася пожежа, буде легше, якщо попередньо розробити схему виходу. Розробляючи план евакуації при пожежі, необхідно врахувати наступне:
Як запобігти загорянню?
Як вище було сказано, займання може статися вночі. Профілактика пожеж передбачає наступні заходи, які необхідно виконати ввечері:
Ліквідація запалення самостійно
Своїми силами можна погасити тільки невеликий вогонь, який не встиг поширитися в приміщенні. Дії під час пожежі, який тільки-но розпочався, досить прості. Справитися із загорянням можна водою. Однак не можна поливати нею електроприлади і проводку під напругою. Необхідно дотримуватися правил безпеки під час пожежі. Такі предмети можна накрити товстою ковдрою або покривалом. Також займання можна погасити землею або піском. Якщо вжиті заходи не допомогли, а вогонь став поширюватися, слід негайно покинути приміщення. Ні в якому разі не можна ховатися в задимленій квартирі в шафі або під ліжком.
Займання в під`їзді
Дії під час пожежі на сходовій площадці наступні:
Будинки підвищеної поверховості
У спорудах, висота яких більше 10-ти поверхів, передбачені системи евакуації при пожежі. Зокрема, такі будівлі оснащуються незадимлюваними сходами, приладами видалення диму. Захист при пожежах забезпечується за допомогою установки автоматичної сигналізації в квартирах. Встановлене обладнання повинно періодично проходити перевірки. У разі несправності будь-яких приладів необхідно повідомити про це в обслуговуючі організації. У будівлях, висота яких до 9 поверхів, встановлюються металеві сходи на балконах і лоджіях. У зв`язку з цим захаращувати або демонтувати їх не слід!
Займання в багатоповерхівках
Входячи в будь-яку споруду, необхідно запам`ятовувати свій шлях. При цьому слід звертати увагу на місцезнаходження запасних виходів. На кожному підприємстві передбачені певні правила поведінки співробітників при надзвичайних ситуаціях. Дії працівників при пожежі повинні відпрацьовуватися в ході навчальних заходів. У разі спалаху в будівлі з великою кількістю людей, в першу чергу, слід зберігати спокій. Необхідно об`єктивно оцінити ситуацію. Дії працівників при пожежі включають в себе:
Виявивши джерело загоряння, слід оцінити ступінь його небезпеки. Організовуючи висновок людей з будівлі, необхідно пропускати вперед дітей, жінок і людей похилого віку. Разом з цим, потрібно заспокоювати тих, хто піддався паніці і рухається хаотично, заважаючи іншим. Переміщення в натовпі здійснюється з щільно притиснутими до боків, зігнутими в ліктях руками і стиснутими кулаками. Корпус при цьому повинен бути кілька відхилений назад. Не слід входити в приміщеннях з високою задимленістю. У сучасних спорудах є багато пластика і синтетичних матеріалів. При загорянні вони виділяють токсичні речовини. У разі сильного задимлення коридорів і приміщень слід прямувати в сторону сходів. Ліфтом користуватися заборонено. Якщо задимленість підвищується, це може означати, що джерело загоряння знаходиться десь поруч. Якщо до сходів дістатися не виходить, необхідно повернутися назад в саме незадимлену приміщення, закриваючи за собою всі двері. Далі слід відкрити вікно і залучити криками увагу.
Вогонь в автомобілі
В транспортному засобі мають бути 3 предмета:
У разі загоряння необхідно:
При загорянні необхідно стежити за тим, щоб не сталося витоку пального. Джерело займання в машині, як правило, знаходиться під капотом. Причинами пожежі можуть стати:
Вживати необхідно наступне:
Гасіння пожеж в машинах здійснюється зазвичай досить швидко. Однак слід пам`ятати, що якщо полум`я проникло в салон, то воно досить швидко пошириться по обшивці, якщо вона складається із пластику й синтетичної тканини.
Займання в громадському транспорті
Якщо пожежа сталася в трамваї, автобусі або тролейбусі, про нього необхідно негайно повідомити водієві. Далі слід здійснити такі заходи:
Горить вагон метро
При появі ознак запалення слід:
Поширення полум`я в лісі
У посушливу і жарку погоду в літній час досить часто виникають пожежі на відкритих ділянках. Причинами займання на торфовищах і в лісі є очисні заходи, які передбачають випал сухої трави, необережне поводження з вогненебезпечними матеріалами, удари блискавки та інше. В лісових масивах найчастіше виникають "низові" займання, при якому горять підстилка, підлісок і підріст, хмиз, трав`янисто-кустарнічковий покрив, кореневища дерев і так далі. У період посухи відзначаються і "верхові" загоряння. Вони супроводжуються поширенням полум`я по кронах дерев, особливо хвойних порід. У процесі горіння торфу і кореневищ рослин виникають підземні пожежі. Швидкість поширення верхового вогню - до 100 м / хв, низового - 0.1-3 м / хв по напрямку вітру. Над палаючим торф`яником може утворитися "стовпчасті завихрення" палаючої пилу і золи. При сильному вітрі воно може переноситися на значну відстань, викликаючи нові загоряння, опіки у тварин і людей. Гасіння пожеж на торфовищі здійснюється перекопуванням з одночасним поливом водою. Під час усунення загоряння необхідно бути обачним. Не слід йти далеко від просік і доріг, випускати з поля зору інших учасників заходів. Потрібно пам`ятати, що в зоні спалаху можуть утворюватися дуже глибокі вирви. У зв`язку з цим переміщатися слід дуже обережно, перевіряючи попередньо глибину вигорілого шарів.
Запобіжні заходи
Для запобігання займання проводиться профілактика пожеж. Зокрема, попереджувальні заходи включають в себе прокладання та розчищення грунтових смуг і просік шириною 5-10 м в змішаних і до 50 м в хвойних лісах. У межах населених пунктів влаштовуються водойми, ємність яких встановлюється з розрахунку 30 м3/ 1 га. При небезпеки виникнення пожеж на торфовищах і лісах організовуються спеціальні чергові бригади. Вони здійснюють постійне спостереження за обстановкою в лісосмузі, поблизу від населеного пункту. Додатково створюються пожежні водойми. Вони заповнюються водою з розрахунку не менше 10 л / 1 м довжини лісу, що примикає до кордонів забудови. Для населення виготовляються респіратори, ватно-марлеві пов`язки та ін. У посушливий період місцева адміністрація обмежує відвідування лісової зони.