Презентація "Атоми та хімічні елементи"

Про матеріал
Презентація може бути використана на уроках хімії (7 клас НУШ) під час вивчення теми "Атоми та хімічні елементи" (розділ "Від хімічних елементів до хімічних сполук").
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Атоми та хімічні елементи

Номер слайду 2

Ще понад 2000 років тому люди замислювалися над тим, із чого складаються речовини. Розмірковуючи над цим питанням, давньогрецький філософ Демокрит припустив, що всі речовини мають складатися із частинок із дуже маленькими масами. Він назвав їх атомами, що означає «неподільні». Демокрит (460–370 рр. до н. е.)

Номер слайду 3

Чи можемо ми підтвердити гіпотезу Демокрита спостереженнями? Якщо камінь розбити навпіл, то ми бачимо два подібних камені, але вдвічі менших. Якщо ці камені подрібнити, то отримаємо декілька маленьких камінців. Якщо розтерти один із дрібних камінців у порошок, то в лупу ми побачимо купу камінців, але значно менших за перший. Експериментуємо далі: візьмемо крихточку порошку й подрібнимо її. Але в мікроскоп ми все одно побачимо піщинки.

Номер слайду 4

Якщо припустити, що камінь можна дробити нескінченно, то врешті-решт цей камінь перетвориться на ніщо, на порожнечу. Але ж ніщо не має маси, і якщо спробувати «зібрати» з нього камінь, то й отримаємо невагому порожнечу. Отже, мають існувати якісь найдрібніші частинки з малою, але певною масою, які розділити вже неможливо. Демокрит назвав ці частинки «атомосами».

Номер слайду 5

Існування атомів було доведено лише в ХІХ столітті. Також було встановлено, що атом не є неподільною частинкою. Атом складається з ядра, навколо якого є електрони. Ядро будь-якого атома має позитивний електричний заряд, а електрони заряджені негативно. Протилежно заряджені тіла завжди притягуються, тому електрони притягуються до ядер, утворюючи навколо них електронну оболонку.

Номер слайду 6

Атом— найдрібніша частинка речовини, що складається з позитивно зарядженого ядра і негативно заряджених електронів- Електрон,е+Протон, р. Нейтрон, n

Номер слайду 7

На початку ХХ століття британський фізик Ернест Резерфорд запропонував одну з перших моделей будови атомів. Він порівнював атом із Сонячною системою (мал. 5.1 і 5.2). Але це порівняння дуже приблизне, оскільки атом має складнішу будову, з якою ви ознайомитеся надалі.

Номер слайду 8

Заряд електронів дуже маленький. Частинок із меншим зарядом у природі не знайдено, тому заряд електрона приймають за одиницю заряду (–1), а електрони позначають е–. Заряд ядер атомів вимірюють у таких самих одиницях, але зі знаком «+». Якщо заряд ядра атома дорівнює +1, то такий атом містить один електрон (у сумі +1 – 1 = 0), а якщо заряд ядра дорівнює +2, то в атомі є два електрони, тощо.

Номер слайду 9

Розміри атомів дуже маленькі — близько 0,0000000001 м, а ядро атома ще менше: його діаметр становить близько 0,000000000000001 м, тобто в сто тисяч разів менший, ніж діаметр атома.

Номер слайду 10

Атоми можна уявити як мініатюрні цеглинки, з яких побудований весь навколишній світ. Вони є основою всіх речовин, що існують у природі. Речовини можуть складатися як з окремих атомів, так і з йонів, що утворюються з атомів, а також з атомів, об’єднаних у молекули. Атоми, молекули та йони — структурні частинки речовин. Усе, що ми бачимо навколо себе, від краплини води до зорі на небі, складається з атомів, сполучених у різний спосіб.

Номер слайду 11

ЙОНИАтоми можуть приєднувати або втрачати електрони, перетворюючись на йони: катіони (позитивно заряджені) або аніони (негативно заряджені). Йони — це одноатомні або багатоатомні частинки, що мають електричний заряд

Номер слайду 12

Поняття про хімічні елементи. У Всесвіті існує безліч атомів: однакових і різних. Атоми можуть відрізнятися масою, розміром тощо. Але головна ознака, за якою відрізняють атоми, — це заряд ядра. Саме за ним розрізняють різновиди атомів. Певний різновид атомів називають хімічним елементом. Хімічний елемент — це різновид атомів з однаковим зарядом ядра.

Номер слайду 13

Так, атоми із зарядом ядра +1 — це атоми Гідрогену, а із зарядом ядра +2 — атоми Гелію. Отже, Гідроген і Гелій — це різні хімічні елементи, які в природі представлені атомами з певним зарядом ядра. Заряд ядра атома — це найважливіша характеристика хімічного елемента, з якої можна багато дізнатися про будову та властивості атомів і утворених ними речовин.

Номер слайду 14

Усього на Землі та в космічному просторі виявлено 89 різновидів атомів (хімічних елементів). Ще 29 було одержано науковою спільнотою штучно, але ці хімічні елементи дуже нестійкі й існують упродовж лише кількох секунд від моменту одержання.

Номер слайду 15

Хімічні елементи в організмі людиниінші

Номер слайду 16

ОБГОВОРЕННЯ У ГРУПАХ1. За зображеними моделями різних видів атомів визначте для перших двох заряд ядра, для двох останніх — кількість електронів.2. За зображеними моделями різних йонів визначте заряд кожного з них.

Номер слайду 17

ОБГОВОРЕННЯ У ГРУПАХ3. Якби огірок був частинкою, з якої складалися б речовини, то яку світлину ви підписали би «хімічний елемент», а яку — «атом хімічного елемента»?

Номер слайду 18

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Зінченко Наталія Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Компанієнко Галина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Казімко Ольга Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Презентації
Додано
21 жовтня
Переглядів
4720
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку