11 кл біол Ур 44 БІОГЕОХІМІЧНІ ЦИКЛИ ЯК НЕОБХІДНА УМОВА ІСНУВАННЯ БІОСФЕРИ 3 03 2024 Основні поняття й ключові терміни: БІОГЕОХІМІЧНІ ЦИКЛИ. Пригадайте! Що таке біологічний кругообіг речовин?Поміркуйте!* Вплив живої речовини → на міграцію, розподіл, розсіювання та концентрацію хімічних елементів у земній корі, тобто геохімічні процеси біосфери, вивчає біогеохімія. * Це наука, яку заснував В. І. Вернадський. * Одним із напрямів досліджень цієї науки є → біогеохімічні цикли в біосфері. * А що відрізняє біогеохімічні цикли від циклічних перетворень у неживій природі?
* поява й включення в цикли → штучних і чужорідних для біосфери речовин (наприклад, пластмас),→ які надалі не можуть використовуватися продуцентами, → розкладатися редуцентами. * Накопичення таких відходів → може стати причиною виникнення біогеохімічних циклів нового типу або ускладнення вже існуючих. Отже, найзагальнішими особливостями біогеохімічних циклів є циклічність, складність, збалансованість, замкненість.
* Біогеохімічними циклами елементів з резервним фондом в атмосфері або гідросфері → є цикли Карбону, Нітрогену, Оксигену. * Ці біогеоцикли є → досконалішими тому, що здатні до швидкої саморегуляції. * Основним депо для цих циклів є → газуваті речовини атмосфери. Чому біогеоцикли з резервним фондом в атмосфері або гідросфері є досконалішими?
* Амоніак і сполуки амоніаку → здатні до біокаталітичного окиснення → з утворенням нітратної і нітритної кислот, → що їх використовують нітрифікувальні бактерії в процесі нітрифікації. * Завдяки їхній діяльності в ґрунті утворюються нітрити і нітрати. ОКИСНЕННЯ БІОЛОГІЧНЕ — аеробне та анаеробне перетворення біологічних субстратів у живому організмі, яке супроводжується вивільненням енергії.
* Замикають цикл Нітрогену → мікробіологічні процеси денітрифікації, → які перетворюють нітрити й нітрати на молекулярний азот, що надходить в атмосферу. ДЕНІТРИФІКАЦІЯ, -. Природний процес відновлення мікроорганізмами нітратів (солей азотної кислоти) до вільного азоту; в ґрунті денітрифікація призводить до втрати сполук азоту, потрібних рослинам.
* Абіотичні перетворення (абіотична фіксація за участі грозових розрядів, утворення й розчинення покладів селітри, окиснення) → відбуваються в повітрі та ґрунті (іл. 71). Отже, біогеохімічні цикли з резервним фондом в атмосфері або гідросфері є досконалішими завдяки великому обмінному фонду газуватих речовин в атмосфері, що й визначає їхній високий ступінь саморегуляції.
* Причина полягає в тому, → що основна маса речовин із вмістом цих елементів зосереджена в резервному фонді в малодоступній для живих організмів формі. * Відповідно обмінний фонд→ містить меншу частину цих речовин, → а за потреби надходження з резервного фонду відбувається повільно, → через те такі цикли більш вразливі до порушень.
* Основні біотичні перетворення здійснюються бактеріями: → хемосинтезуючі аеробні сіркобактерії і фотосинтезуючі анаеробні пурпурні сіркобактерії використовують сірководень як джерело Гідрогену, → сульфатовідновлювальні бактерії перетворюють сполуки Сульфуру на сульфати (знову використовуються рослинами) або H2 S (надходить в атмосферу).
* Сірководень й газуваті оксиди Сульфуру в атмосфері → зазнають абіотичних перетворень → з утворенням сульфатів, які з опадами потрапляють у ґрунт і Океан (іл. 73). Отже, осадові біогеохімічні цикли з резервним фондом у літосфері є менш досконалими через невеликий обмінний фонд речовин у літосфері, що й визначає їхній невисокий ступінь саморегуляції.
Завдання на застосування знань. За допомогою таблиці схарактеризуйте ключові біогеохімічні цикли біосфери. Визначте подібність й відмінності між ними. ДІЯЛЬНІСТЬНазва. Цикл Карбону. Цикл Нітрогену. Цикл Фосфору. Цикл Сульфуру. Основне депо. Основна доступна форма. Резервний фонд. Процеси біотичного перетворення. Процеси абіотичного перетворення. Ступінь саморегуляції
* Втрати Фосфору з біогеохімічних циклів пов'язані → з винесенням його в моря та океани. * Звідти назад на суходіл він може потрапити тільки → через рибу або гуано. * Цікаво, що через останнє виникла навіть т. зв. Тихоокеанська війна між Чілі та Перу й Болівією. Конфлікт виник через намагання Чилі захопити родовища гуано в пустелі Атакама. Що таке гуано? Які негативні наслідки впливу діяльності людини на біогеохімічний цикл Фосфору? СТАВЛЕННЯБіологія + Екологія. Людина й біогеохімічний цикл Фосфору
Оцінка. Завдання для самоконтролю1-6 Що таке біогеохімічні цикли? 2. Назвіть два типи біогеохімічних циклів. 3. Наведіть приклади ключових біогеоциклів. 4. Назвіть причини порушень біогеоциклів. 5. Яка основна особливість біогеоциклів Карбону й Нітрогену? 6. Яка особливість біогеоциклів Фосфору й Сульфуру?7-97. Які особливості біогеохімічних циклів у біосфері? 8. Чому біогеоцикли з резервним фондом в атмосфері або гідросфері є досконалішими? 9. Як відбуваються цикли елементів з резервним фондом у літосфері?10-1210. Які негативні наслідки впливу діяльності людини на біогеохімічні цикли?