*Ця сполука → накопичується в тілі риб або молюсків, → а після їхнього поїдання птахами, ссавцями й людьми → викликає у них галюцинації, спазми і масову смерть. Домоєва кислота — нейротоксин, що спричинює амнезію при отруєнні молюсками; також відома під назвою «кислота зомбі», аналог каїнової кислоти та проліну.
*Основні ідеї про біосферу В. І. Вернадський сформулював → у своїй найвідомішій праці «Біосфера» (1926). *У подальшому вчення набуло розвитку в багатьох його наукових працях, серед яких → «Жива речовина і біосфера», → «Хімічна будова біосфери Землі і її оточення», → «Наукова думка як планетарне явище» та ін.«Біосфера» (1926).
3. Що дрібніші організми, → то з більшою швидкістю вони розмножуються. *Швидкість розмноження залежить → від щільності живої речовини.* Життєвий цикл звичайної хатньої мухи → від яйця до дорослої комахи, здатної розмножуватися, → триває 7–14 днів.* Дорослі особини → відкладають до 400 яєць. * Плодова мушка має → трохи довший цикл — 8–30 днів→ і здатна відкласти до 900 яєць. Статева зрілість особин слонів наступає → в 9—12 років. * Вагітність триває 20 місяців. → приплід становить 1 або 2 дитинча. * Упродовж життя самиця дає до 4 приплодів. → малюка мати не залишає до 3-х років.
3) порушення біогеохімічних циклів й функцій живої речовини → внаслідок втрати біорізноманіття й появи стійких ксенобіотиків. До ксенобіотиків (Ксено = від грецького xenos - чужий) належать → діоксини, ліки, наркотичні речовини, пестициди, мінеральні добрива, мийні засоби, радіонукліди, синтетичні барвники тощо. Найнебезпечнішими у цій групі є → діоксини, пестициди, сполуки важких металів, нітрати.
*Віра В. І. Вернадського в здатність людини, людської цивілізації → екологічно безпечно користуватись природними ресурсами, → науково обґрунтовано ставитись до природи → і поступово вдосконалювати її у потрібному для людини напрямі → привела до висновку про вищий етап розвитку біосфери, її переходу в ноосферу.
Заповніть узагальнювальну таблицю загальної характеристики біосфери. Сформулюйте висновок про особливості структурної та функціональної організації біосфери як найвищого рівня організації життя на Землі. ДІЯЛЬНІСТЬСамостійна робота з таблицею. Біосфера як найвищий рівень організації життя
Оцінка. Завдання для самоконтролю1-6 Що таке вчення про біосферу та ноосферу? 2. В якій праці й коли сформульовано основні положення вчення про біосферу? 3. Що таке ноосфера? 4. У чому суть закону Вернадського про ноосферу? 5. Що таке екологічна криза? 6. Назвіть причини екологічної кризи.7-97. Які основні положення вчення про біосферу та ноосферу? 8. Які ознаки виникнення ноосфери? 9. Яке значення вчення Вернадського для уникнення глобальної екологічної кризи?10-1210. Які особливості структурної та функціональної організації біосфери як найвищого рівня організації життя на Землі?