* Структура біосфери включає → абіотичний → та біотичний компоненти, → що пов'язані біологічною міграцією хімічних елементів і речовин. Абіотичний компонент поєднання енергії, води, певних хімічних елементів і інших неорганічних умов, у яких існують живі організми. Біотичний компонент — це всі живі організми, які входять до її складу (тварини, рослини, бактерії).
* Структурними елементами біосфери є 7 типів речовини: 1) жива (сукупність усіх організмів на Землі); 2) біогенна (речовина, що утворена й перероблювана організмами (вугілля, нафта, кисень атмосфери тощо)); 3) косна (абіотична речовина, що утворена без участі живого, тобто лава, попіл вулканів); 4) біокосна (біогенно-абіотична речовина, продукти розкладу і переробки косної речовини організмами, тобто ґрунт);5) радіоактивна; 6) космічна; 7) розсіяні атоми.
найдосконаліші механізми саморегуляції та захисту від руйнівного зовнішнього впливу;величезні запаси вільної енергії, причому не лише тієї, що є вільною енергією сучасних підпорядкованих їй екосистем, а й енергії, накопиченої екосистемами минулих епох;величезне біорізноманіття підпорядкованих їй біологічних систем - організмів, видів, екосистем. Отже, біосфера є найвищою та найскладнішою біологічною системою Землі.
Ця зв'язана енергія далі використовується → консументами й редуцентами в ланцюгах живлення. * Завдяки їм біосфера виконує свою основну функції – → концентрує, трансформує, акумулює й перерозподіляє хімічні елементи в земній корі. * Діяльність живої речовини супроводжується → розсіюванням акумульованої сонячної енергії у вигляді тепла.
* Більша частина цієї енергії → відбивається від хмар, пилу й земної поверхні (близько 34 %), → нагріває атмосферу, літосферу й Світовий океан, → після чого розсіюється в космічному просторі у вигляді інфрачервоноговипромінювання (42 %), → витрачається на випаровування води й утворення хмар (23 %), → на переміщення повітряних мас - утворення вітру (близько 0,1 %).
* Другий закон термодинаміки: → будь-яка робота супроводжується трансформацією високоякісної енергії у тепло, → що розсіюється в довкіллі й втрачається в просторі. Отже, основна функція біосфери полягає в засвоєнні, накопиченні, трансформації та перерозподілі енергії. Теплота не може переходити мимовільно від більш холодного тіла до більш теплого. Постулат Томсона (Кельвіна) (1852 р.)
Живі організми→ концентрують, перерозподіляють хімічні елементи, → синтезують з них і розщеплюють хімічні сполуки. * У науці ця закономірність називається→ першим законом Вернадського, → або законом біогенної міграції хімічних елементів: Основні закономірності функціонування біосфери.
Третій закон В. І. Вернадського, закон єдності живої речовини: → усе живе має спільну фізичну, хімічну основу, → тобто основою живих систем є однакові хімічні, біохімічні, фізичні процеси, → що зумовлені загальними законами хімії, фізики, → і діють вони незалежно від стану системи - живої або неживої. Отже, функціонування біосфери як глобальної екосистеми відбувається за певними екологічними закономірностями.
Біологія + Геохімія. Коколітофориди й біосфера* Науковці встановили, що → 70-80 % усієї маси крейди, → якою пишуть вчителі й учні на дошці, → припадає на вапнякові утвори одноклітинних джгутикових водоростей - коколітофорид. * Ці організми становлять переважну частину (до 98 %) нанопланктону, → концентрують Кальцій, → а їх вапнякові скелети часто використовують для визначення віку гірських порід. * За допомогою цих організмів доведіть справедливість першого закону Вернадського.
СТАВЛЕННЯБіологія + Екологія людини. Проект «Біосфера-2»* На початку 1990-х в американській пустелі Аризона було впроваджено → масштабний екологічний проект, → що отримав назву «Біосфера-2» («Біосфера-1» - це наша планета Земля). * Ця штучно створена замкнена біосфера → була першою масштабною спробою моделювання процесів, що відбуваються в природних екосистемах Землі.
У 1985 році більше 200 американських учених й інженерів об'єдналися для того, щоб побудувати в пустелі величезну скляну будівлю із зразками земної флори і фауни.«Ліс» — ділянка тропічного лісу,«Океан» — басейн з солоною водою,«Пустеля»,«Савана» з річкою,«Болото». Експеримент виявився невдалим. Втім, він зайвий раз довів, наскільки тонкі й вразливі механізми біосфери, що забезпечують наше життя.
Оцінка. Завдання для самоконтролю1-61. Що таке біосфера? 2. Назвіть частини та структурні компоненти біосфери. 3. Що таке потік енергії у біосфері? 4. Назвіть основне джерело енергії для біосфери. 5. Які функції живої речовини в біосфері? 6. Назвіть основні закони функціонування біосфери.7-97. Які структура та межі біосфери? 8. Яка основна функція біосфери? 9. У чому суть основних закономірностей функціонування біосфери?10-1210. Чому біосфера є глобальною екосистемою Землі?