Про матеріал
Інтегрований урок з літературного читання та української мови
4 клас
Тема : Д.Білоус «Шишкар». Скоромовка
Змінювання прикметників у сполученні з іменниками, спільнокореневі слова, синоніми.
Мета. Формувати ключові компетентності:
комунікативну: вдосконалювати мовленнєві навички, уміння робити посильні висновки та формулювати власну думку;
уміння вчитися: готовність самостійно працювати з доступним за складністю матеріалом, доводити роботу до кінця;
соціальну: вміння працювати в парах, у групах, проявляти ініціативу;
здоров’язбережувальну: слідкувати за осанкою під час письма.
Формувати предметні компетентності.
Українська мова : узагальнити знання про рід і число прикметників, вміння визначати їх у словосполученнях та реченнях; про спільнокореневі слова, синоніми; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.
Літературне читання:вдосконалювати навички свідомого виразного читання тексту; вчити аналізувати прочитане, висловлювати свої почуття.
Форми і методи роботи: «Мозковий штурм», мовні ігри та творчі завдання, диференційовані завдання, робота в групах та в парах
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для роботи в групах.
Тип уроку: інтегрований урок з української мови та літературного читання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
І знову дзвоник кличе в клас,
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.
Тож починаємо урок –
В країну знань важливий крок.
Сьогодні у нас незвичайний урок . На уроці у нас буде і рідна мова і літературне читання.
- Отже, ми будемо сьогодні на уроці:
У – уважними
Р – розумними
О – організованими
К – кмітливими
ІІ. Хвилинка каліграфії.
- Тож розпочнемо без затримки
З каліграфічної хвилинки.
Ш ш ши ка ар шишка шишкар
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Творча вправа «Я – поет».
От випав сніг! Яка обнова!
Зима тоді така … !
Мороз і сніг озера кута,
Зима тоді, всі кажуть … .
Вона буває і серйозна,
Суха і вітряна, й … .
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму … .
Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима … .
Зима, зима, усякий знає,
Вона … буває.
2. «Мозковий штурм».
- Що називається прикметником?
- Як змінюється прикметник?
- Від чого залежить рід, число, відмінок прикметника?
- Чи можна рід прикметника за закінченнями?
3. Гра «Допоможи Незнайкові»
Летять, кружляють, як пушинки,
Легка, білесенька сніжинки.
Кружляють вальс сніжинки ніжний.
Зима пухкий і білосніжний.
- Яке правило слід повторити Незнайкові?
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
V. Робота над змістом вірша Д. Білоуса «Шишкар».
1. Читання вірша учителем.
2. Самостійне читання вірша учнями.
3. Бесіда за змістом тексту.
— Що нового ви дізналися з тексту про шишкарів?
— Де живуть ці птахи? Коли шишкарі виводять своїх пташенят? Яке забарвлення мають? Що вони вживають у їжу?
— Розгляньте пташку на світлині. Чому у шишкаря загнутий дзьоб?
- Зачитайте інформацію, яку дізналися з додаткових джерел про шишкаря.
У цих пернатих незвичайний дзьоб з перехрещеними один з одним половинками. Завдяки тому, що дзьоб досить міцний, ці птахи легко можуть ламати ним ялинові гілки, шишку або кору дерева.
Дзьоб у шишкаря ідеально пристосований для вилучення насіння з шишок.
Всі види шишкаря ведуть денний спосіб життя. Помітити їх можна скрізь. У пошуках їжі вони стрімко перелітають з місця на місце великими галасливими і крикливими зграйками.
Ці птахи не дуже великі – близько 17 сантиметрів, приблизно як великий горобець. Хвіст розділений надвоє, половинки дзьоба загнуті і в зімкнутому вигляді перехрещуються
4. Перегляд відеоролика про шишкарів.
VІ. Фізкультхвилинка «Білочки».
5. Виписати словосполучення іменника з прикметником. Визначити рід, число, відмінок.
У зимовий день - ч.р.,одн., Зн.в.
Шишкар червоно-бурий - ч.р., одн., Н.в.
Гілка пелехата - ж.р., одн., Н.в.
Тепла хата – ж.р., одн., Н.в.
6. Гімнастика для очей.
Подивилися вправо, вліво,
Вгору, вниз, собі на ніс.
Знову вправо, знову вліво
І покліпали очима.
VІІІ. Узагальнення, систематизація знань учнів.
1. Робота в парах.
До поданих слів дібрати із вірша спільнокореневі. Визначте корінь.
Зима –
Шишка –
Сніг –
Зерно -
2.Робота в групах.
Добери до виділених слів синоніми.
1 група Пелехата 2 група Хвижа 3 група Сніговій
ІХ. Підсумок уроку. Бліц-опитування.
• Сьогодні на уроці я навчився … .
• Я познайомився з новим твором … .
• Мені було цікаво … .
• Для мене ще важко … .
Х. Домашнє завдання .
Складіть текст-опис зображеного на світлині шишкаря.
Виразно читати скоромовку.
.