Дана презентація показує величезне значення риб у житті людини та природі. Розробка містить інформацію про знаряддя лову риби та охорону цих тварин. Доповнена фотоматеріалами.
В Україні, як і в деяких інших країнах, охорона риб передбачає: 1. Заборону вилову риб, чисельність яких у природі різко знизилась. 2. Визначення місць та термінів вилову риби (заборонено ловити рибу у нерестовий період). 3. Визначення дозволених та недозволених знарядь та способу лову риби (повна заборона згубних способів лову-остями, хімічних методів лову, електрошоку, глушіння вибухівками, любительського вилову риби сітками) .
4. Визначення промислових розмірів риби тих чи інших видів, яка може бути виловлена. 5. Припинення такої господарської діяльності людини, яка шкодить рибам через порушення їхнього природного середовища (заборона влаштування завалів на річках, спорудження гребель, скидання грунту та інших відходів виробництва у воду, контроль за стічними водами, викошування очерету у знищення дерев у місцях нересту, тощо). 6. Обмеження руху моторних човнів у місцях нересту, боротьба із задухою на водоймах у зимовий період, розведення та випуск у водойми мальків цінних видів риб.
Промислове використання рибних запасів Багато країн світу веде рибних промисел, здобуваючи рибу як у морі, так і в прісних водоймах. Світовий вилов риби становить понад 70 млн. тон на рік. Найбільше значення для промислу мають морські риби. Їхні запаси досить великі, але не безмежні.
Для забезпечення рибного промислу існують різні знаряддя вилову риби та спеціальні транспортні засоби як для вилову, так і для перевезення риби (рибний флот). Виловлену рибу можна переробляти та зберігати безпосередньо в місцях вилову (на плавучих базах) або на березі на спеціальних підприємствах .
Знаряддя лову риби В галузі промислового рибальства, незважаючи на існування великої кількості різноманітних знарядь лову риби, немає єдиної її класифікації. Для кожного знаряддя лову та принципу його дії характерним є набір певних технологічних операцій, які призводять до вилову конкретних об'єктів.
Узагальнений процес лову та можливий для нього комплекс промислових операцій, які відносяться виключно до процесу вилову риби складається з : 1. Приваблювання об'єкту лову в зону дії знаряддя лову; 2. Орієнтація та направлення об'єкту лову в зону захоплення знаряддя лову; 3. Захоплення об'єкту лову та його утримання.
Кожне знаряддя лову має певний набір цих операцій процесу лову або тільки їх частину, однак для будь-якого знаряддя лову обов'язкова операція захоплення об'єкту лову тим чи іншим способом. Тому В.П.Карпенко (2003) запропонував універсальну класифікацію знарядь лову виключно за способом захоплення об'єкту. В залежності від наявності у знаряддя лову структурного елемента, який виконує функцію приваблення об'єкту в зоні дії знаряддя рибальства, їх можна розділити на 2 групи: - активні, які приваблюють тим чи іншим засобом рибу в зону дії знаряддя лову; - пасивні, що пасивно очікують прибуття об'єкта лову в зону дії знаряддя лову.
Узагальнюючи відомі та можливі засоби захоплення об'єкта лову В.П.Карпенко запропонував розділити всі знаряддя на 7 основних класів. 1. Вражаючі Спосіб захоплення: Захоплення шляхом знерухомлювання об'єкта лову Основні підкласи (групи) знарядь лову: Ости, гарпуни, вогнепальна зброя, глушіння, отруєння, тощо.
Ця класифікація знарядь лову повністю відповідає вимогам теорії класифікації і виключає несумісність понять, допомагає та сприяє розумінню призначення знарядь лову як обладнання для промислу водних біоресурсів,сприяє пошуку та розробці нових способів та фізичних принципів реалізації процесу вилову.