Українізація — політика
радянської влади у 20-ті роки
XX століття. Тоді почався розвій національної мови й культури: створювалися українські школи, видавництва, спілки;
митці повірили у свободу.
Сатирична комедія – це драматичний твір , у якому за допомогою сатиричних засобів різко висміюються суттєві суспільні вади, зображуються смішні (комічні) події, персонажі.
Мета уроку: розкрити актуальність п’єси у наш час, учити учнів коментувати текст твору, характеризувати образи-персонажі; проаналізувати позиції головних персонажів твору щодо українізації, їх ставлення до української мови; узагальнити і систематизувати знання учнів з теми „Життєвий і творчий шлях Миколи Куліша”
Манкурт – людина, що забула минуле, відмовилася від національних традицій, втратила моральні орієнтири. Шовініст – людина, що обстоює ідею расової винятковості та розпалює національну ворожнечу й ненависть. Обиватель – житель певної місцевості; людина, позбавлена широких суспільних поглядів, яка живе міщанськими інтересами.
Мина Мазайло – службовець тресту “Донвугілля”, міщанин: - Серцем передчуваю, що українізація – це спосіб робити з мене провінціала, другосортного службовця і не давати мені ходу на вищі посади. -Українцями звуться ті, хто вчить нещасних службовців так званої української мови. Мокій – син, науковець-лінгвіст: - Хто стане нищити двадцять мільйонів одних лише селян українців, хто? Герої комедії про українізацію:
Дядько Тарас – національно-свідомий українець: - Їхня українізація – це спосіб виявити всіх нас, українців, а тоді знищити разом, щоб і духу не було... Попереджаю! Мотрона Розторгуєва – представниця російського шовіністичного табору: - Та в „Днях Турбіних” Альоша, ти знаєш, як про українізацію сказав: все це туман, чорний туман, каже, і все це минеться. І я вірю, що все оце минеться. Зостанеться єдина, неподільна...- Я так і знала, я так і знала, що тут діло нечисте... Так от вони хто, ваші українці! Тепер я розумію, що таке українська мова. Розумію. Австріяцька видумка, так? По- моєму, прілічнєє бить ізнасілованной, нєжелі українізірованой.
Дійовіособи. Позиції до українізаціїСтавлення до української мови. Герої за поглядами робить опір українізаціївідказується від української мовиманкурт наївний, вірить в українізацію, розпочату більшовикамививчає і пропагує українську мовумає певні риси патріота вороже ставиться до українізації, вважає, що все минетьсяукраїнську мову вважає «австріяцькою видумкою»шовіністка вважає, що українізація для того, щоб виявити українців і знищитивболіває, але не хоче нічого новогонаціоналіст
Дійовіособи. Позиції до українізаціїСтавлення до української мови. Герої за поглядами. Мина Мазайлоробить опір українізаціївідказується від української мовиманкурт. Мокійнаївний, вірить в українізацію, розпочату більшовикамививчає і пропагує українську мовумає певні риси патріота. Тьотя Мотявороже ставиться до українізації, вважає, що все минетьсяукраїнську мову вважає «австріяцькою видумкою»шовіністка. Дядько Тарасвважає, що українізація для того, щоб виявити українців і знищитивболіває, але не хоче нічого новогонаціоналіст
« - їхня українізація – це спосіб виявити всіх нас, українців, а тоді знищити разом, щоб і духу не було… Попереджаю!». « - Я українець!». « - А я не повірю вам, не повірю! І тобі, Мокію, ражу не вірити українізації. Серцем передчуваю, що українізація – це спосіб зробити з мене провінціала, другосортного службовця і не давати мені ходу на вищі посади». « - Ну, милії ви мої люди, невже ви не довіряєте, і кому? Мені, …, з Курська?.. Давайте всі гуртом помиримо рідного сина з рідним батьком, мої ви милії люди, руськії люди, їй-богу!».
«Не бачили, не читали?"Харків" — написано. Тільки що під'їхали до вокзалу, дивлюсь — отакими великими літерами: "Харків". Дивлюсь — не "Харьков", а "Харків"! Нащо, питаюсь, навіщо ви нам іспортілі город?» «Тоді я не розумію, що таке українці, хто вони такі: євреї, татари, вірмени?.. Будь ласка, скажіть мені, кого у вас називають українцями? Будь ласка...» «Боже!.. По-моєму, прілічнєє бить ізнасілованной, нєжелі українізірованной» «Сорок три роки… носю я це прізвище, і воно, як віспа на житті — Мазайло!..
Учням середнього рівня навченості Скласти тести (12) до прочитаного твору. Учням достатнього рівня навченостіПідготувати цитатну характеристику Мини Мазайла та другорядних персонажів твору. Учням високого рівня навченостіЗовсім скоро ви будете складати ЗНО. Працюючи над розгорнутим висловлюванням ви повинні будете не тільки чітко сформулювати тезу, аргументи, а й навести доречні приклади. Отже, додому ви отримаєте творче завдання, у якому слід підтвердити або спростувати тезу “Коли в людини є народ, тоді вона уже людина”, а літературним прикладом до одного із аргументів може бути персонаж комедії “Мина Мазайло”. Домашнє завдання