Віруси. Віроїди. Пріони. Особливості їхньої організації та функціонування.
Номер слайду 2
Віруси (від. латин. Virus –отрута) – це неклітинні форми життя, які уражають всі види організмів і становлять окремий таксон Vira. Віріон – зріла вірусна частка. Складається з нуклеїнової кислоти і капсиду (білкової оболонки).
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Класифікація вірусів
Номер слайду 5
Віруси мають ряд ознак, які суттєво відрізняють їх від усіх клітинних організмів:ультрамікроскопічні розміри;Наявність нуклеїнової кислоти тільки одного типу (або РНК, ДНК);Відсутність здатності до зростання і бінарного ділення;Розмноження шляхом реплікації власної нуклеїнової кислоти;Відсутність власних систем мобілізації енергії;Відсутність власних систем синтезу білка;Абсолютний внутрішньоклітинний паразитизм.
Номер слайду 6
РНК-вмісні віруси містять геном у вигляді РНК, тому здатні до зворотньої транскрипції. РНК може бути одно- або дволанцюговою. До РНК-вмісних належать: вірус грипу, ротавіруси, коронавіруси, ретровіруси (наприклад, ВІЛ), рабловіруси та ін. ДНК-вмісні віруси містять геном у вигляді ДНК, яка може бути одно- або дволанцюговою. До ДНК-вмісних належать: паліомавіруси, папіломавірус, герпесвіруси, аденовіруси (ГРВІ), парвовіруси й інші.
Номер слайду 7
Життєвий цикл вірусів
Номер слайду 8
Шляхи проникнення вірусів
Номер слайду 9
Історія про хворобу «куру» Американський лікар Карлтон Гайдушек, вивчав хворобу, що уражала папуаське плем’я форі у горах Нової Гвінеї. Папуаси займалися ритуальним канібалізмом. Дитина, що хвора на «куру». Не може сидіти чи стояти без підтримки, тремтіння голови і кінцівок, майже не може приймати їжу. Хвороба уражає ЦНС, мозок стає схожим на губчасту масу. Згодом, людина помирає.
Номер слайду 10
Пріони – це особливий клас інфекційних агентів, які є білками з аномальною третинною структурою і не містять нуклеїнових кислот. Саме вони викликають хворобу «куру» і ряд інших нейродегенеративних хвороб людини та тварин. Це єдині інфекційні агенти, що здатні розмножуватися без нуклеїнових кислот. Вони каталізують перетворення гомологічного білка на подібний собі пріон.
Номер слайду 11
Віроїди – інфекційні агенти, які складаються лише з кільцевої молекули РНК. Є кільцевими одноланцюговими молекулами РНК без оболонки. Віроїди – це паразити рослин. На думку вчених, саме вони викликають приблизно третину захворювань рослин.
Номер слайду 12
Індивідуальне завдання: підготувати презентацію за темами (одну на вибір):1. «Історія вивчення вірусів», 2. «Вірусні захворювання рослин», 3. «Вірусні захворювання тварин», 4. «Вірусні захворювання людини», 5. «Значення віроїдів та пріонів у житті людини та природі».