КАРТКА 21. Якщо кров рухається по кровоносним судинам по колу, то така кровоносна система називається ………….2. З переліку тварин виберіть (підкресліть) ті, які мають таку кровоносну систему. Дощовий черв як, корова, раки, ворона, жаба, жабурниця, ящірка.1. Якщо кров з судин потрапляє до черевної порожнини, то така кровоносна система називається ………2. З переліку тварин виберіть (підкресліть) ті, які мають таку кровоносну систему. Дощовий черв як, корова, раки, ворона, жаба, жабурниця, ящірка. Команда 1 Команда 2
КАРТКА 61. В жіночих статевих органах утворюються статеві клітини, які називаються …….2. Підкресліть тварин, які є роздільностатеві. Дощовий черв як, корова, гідра, ворона, жаба, жабурниця, ящірка.1. В чоловічих статевих органах утворюються статеві клітини, які називаються ……. 2. Підкресліть тварин, які є гермафродитами. Дощовий черв як, корова, гідра, ворона, жаба, жабурниця, ящірка. Команда 1 Команда 2
КАРТКА 71. Нервова система у кишковопорожнинних …2. Підкресліть тварин, для яких притаманний прямий розвиток. Коник, колорадський жук, метелик, 1. Нервова система у черв які в …2. Підкресліть тварин, для яких притаманний прямий розвиток. Коник, колорад-ський жук, метелик, Команда 1 Команда 2
Кишковопорожнинні Для кишковопорожнинних характерними є дві основні життєві форми: поліпи (гідра, актинії) та медузи (аурелія, коренерот). У зв’язку з рухливим способом життя у медуз на відміну від поліпів вже є органи чуття. Світлочутливі вічка та органи рівноваги розташовані по краю зонтика.
Черви. Органи чуття розвинені дуже слабо. У дощового черв'яка немає справжніх органів зору, їх роль виконують окремі світлочутливі клітини, які знаходяться в шкірному покриві. Там же містяться рецептори дотику, смаку, нюху. Дощові черв'яки здатні до регенерації (легко відновлюють задню частину)
Ракоподібні (раки, краби, креветки)Очі у рака складні. Кожне око складається з безлічі спрямованих у різні сторони дуже дрібних очок – фасеток. Зображення предмета в складному (фасеточному) оці складається з його окремих частин, нагадуючи мозаїчні картинки. Органи нюху (та хімічного аналізу складу води) - пара коротких вусиків. Органи дотику – пара довгих вусиків на голові перед ротовим отвором. Органи смаку – щелепні щупики. Орган слуху – мембрана.
ПаукоподібніОргани чуттів добре розвинені. Органами дотику є щетинки, які вкривають тіло павука, та ногощупальця. Органи нюху та смаку містяться переважно на ногощупальцях і ногах ,органи нюху – вусики. Орган слуху – мембрана на череві. У літаючих комах в основі вусиків е спеціальні органи для контролю за швидкістю й напрямком польоту. Органи зору – прості очі, яких, зазвичай, чотири пари.
Комахи. Більшість комах є «короткозорими». Окремі з них, як, наприклад, муха діопсиду, бачать на відстані 135 метрів. Бабка - а вона має найгостріший зір серед наших комах - не бачить далі за два метри, а бджола нічого не бачить вже на відстані одного метра. Комахи бачать ультрафіолетове світло, проте не розрізняють кольору червоної ділянки спектру (тільки метелики бачать червоний колір). Наприклад, квітка маку сприймається комахами як безбарвна, зате на інших квітах очі комахи бачать такі ультрафіолетові візерунки, що їх людині навіть важко уявити.
Органи нюху комах. Сприйняття запаху становить у комах особливе стереохимические почуття. Чутливі клітини у комах (ті, що сприймають запах) розташовані практично у всіх на вусиках або на ногах. Кожен вусик самостійно може рухатися, тому комахи запах сприймають разом з напрямком і простором, для них це таке єдине почуття - об'ємний запах. Органи дотику і смаку знаходяться на вусах. Смакові рецептори містяться на ротових частинах і на лапках.
Органи зору риб. У представників цього класу тварин є досить розвинені очі, які складаються з сітківки, кришталика і рогівки. Принципова відмінність цих органів у тому, що при сприйнятті зображення кришталик не змінює кривизну, як у решти хребетних, – він просто рухається відносно рогівки, тим самим фокусуючи погляд. Очі у них вічно відчинені(не мають повік). Кришталик кулястий. Це дозволяє вловлювати найбільшу кількість світлових променів. Внаслідок того, що око опукле і підноситься над поверхнею голови, в нього потрапляють не тільки прямі, але і косі промені (спереду, зверху, знизу і з боків). Поле зору у риб велике: по горизонталі око охоплює кут в 160-170 *С, по вертикалі — близько 150 *С. Але кожне око при цьому дає власне зображення, тобто зір монокулярний. Риби рознізняють кольори.
Монокулярний зір характеризується тим, що всі предмети і рухомі об'єкти, які потрапляють в поле зору, сприймаються в основному лише одним оком. Бінокулярний зір — це зір двома очима, при якому в мозку зображення зливається в єдиний образ. Завдяки бінокулярному зору можна визначати відстань до предмета, взаємне розташування предметів.
Органи слуху у риб. Органи слуху риб сприймають коливання водного середовища. Влаштовані вони у них більш просто, ніж у інших хребетних тварин. Немає у риб ні зовнішнього, ні середнього вуха: вони обходяться без них в силу більш високої проникності води для звуку. Є лише внутрішнє вухо, яке знаходиться в кістковій стінці черепа.
Органи нюху розташовані в ніздрях, які у риб не є наскрізними, а схожі на крихітні двугорбові колбочки, що знаходяться зверху по обидва боки рила. На дні їх лежать складки нюхового епітелію, клітини якого сприймають хімічні речовини, розчинені у воді. Гострота нюху у риб надзвичайно велика. Особливо тонко розвинене воно у нічних і хижих риб (сом, минь). Акула може відчути запах крові на відстані 15-20 км.
Органи смаку являють собою скупчення клітин, так звані смакові нирки. Вони численні в ротовій порожнині, глотці, на вусиках, підборідді, зябрових дугах, на голих ділянках голови і навіть у шкірі тіла, особливо в місцях, позбавлених луски. Гольян, наприклад, здатний вловити смак крихти, яка впала йому в акваріумі на хвіст.
Органи дотику. Риба здатна відчувати дотик, розрізняти характер ґрунту, а також має почуття болю. Всі ці дії сприймають клітини, розташовані як в покривах, так і у внутрішніх органах. Слід тільки сказати, що відчуття болю у риб розвинене слабше, ніж у теплокровних тварин. Рибалкам відомо, що окунь, знятий з гачка і випущений у воду, може клюнути на власне око.
Органи зору земноводних. Органи почуттів у представників цього класу вже більш пристосовані до існування в повітряному середовищі. Наприклад, очі у них вже мають дві повіки, а також миготливу перетинку, яка виконує зволожуючу і захисну функції. Кришталик може змінювати свої розміри залежно від освітлення. Зір у земноводних кольоровий.
Крім того, у земноводних є нюхові мішки, які відкриваються назовні ніздрями. Тварина може сприймати запахи тільки в повітряному середовищі. Що ж стосується органів слуху, то у земноводних вже формується середнє вухо і барабанна перетинка, а також невелика кісточка під назвою стременце. Органи нюху. Органи слуху
Органи зору плазунів. У представників цього класу органи почуттів уже більш розвинені і пристосовані в життя в повітряному середовищі. Дуже важливими для цих тварин є очі, які більш сформовані, ніж у амфібій – є розвинені м’язи, які кріпляться до кришталика і можуть змінювати його кривизну, щоб сфокусувати зображення. Крім того, у плазунів з’являються справжні сльозні залози, секрет яких захищає очі тварини від висихання. Очі також захищені трьома повіками (верхньою, нижньою та миготливою перетинкою). За рахунок рухів кришталика та зміни його форми плазуни добре розрізняють предмети на різних відстанях. Органом дотику слугує язик, який може далеко висуватися з ротової порожнини. Зір у плазунів кольоровий.
Органи слуху плазунів Органи слуху сформовані не дуже добре і нагадують слуховий апарат амфібій. У плазунів є середнє (щоб сприймати наземні звуки, які поширюються в наземному середовищі) і внутрішнє вухо з барабанною перетинкою, а також стремечко – невелика кісточка, передавальна коливання на барабанну перетинку. Слух у життя цих тварин не особливо важливий. Наприклад, у змій він практично не розвинений.
Органи смаку плазунів. Органи смаку представлені специфічними структурами – смаковими цибулинами, які розташовані в глотці. А між очима і носом розташована так звана лицьова ямка, яка дозволяє реагувати на перепади температури. Наприклад, у деяких змій саме цей орган дозволяє швидко знаходити їжу. Органи нюху – нюхові мішки-ніздрях.
Серед органів чуттіву птахів найкраще розвинені очі. Очні яблука великі – у деяких птахів вони більші за головний мозок. В залежності від виду птаха кількість рецепторів (паличок та колбочок) на 1 мм2 сітківки варіює від 50 тис. до 1 млн., (у людини – 200 тис.). Очі у більшості птахів розташовані по боках голови. Поле зору кожного ока становить 150–170; поле бінокулярного зору. У сов та деяких денних хижаків очі розташовані фронтально, і поле бінокулярного зору збільшується. У деяких птахів із вузькою головою і випуклими очима загальне поле зору становить 360 (деякі кулики, качки). Птахам властивий кольоровий зір. Про гостроту зору птахів свідчить такий приклад: сокіл сапсан бачить голуба на відстані до 1 км. Характерною особливістю очей птахів є їх здатність до акомодації,яка досить розвинена і відбувається не лише за допомогою зміни форми кришталика, а й за допомогою зміни відстані між кришталиком і сітківкою.
Добре розвинений слух. Орган слуха птахів включає три частини: зовнішнє, середнє і внутрішнє вухо. Однак вушної раковини немає. «Вушка» або «ріжки» деяких сов – це просто пучки довгих пір'я, яке не має ніякого відношення до зовнішнього вуха. Сприймання запахів у птахів обмежене. Слух птахів
Нюх у птахів розвинен дуже слабо. Смак розвинений слабо, тому що вистилання ротової порожнини і покривів язика в основному рогові і місця для смакових нирок на них мало. Однак колібрі явно люблять нектар і інші солодкі рідини, а більшість видів відкидає дуже кислий або гіркий корм. Однак ці тварини ковтають їжу не розжовуючи, тобто рідко тримають її в роті досить довго, щоб тонко розрізняти смак. Нюх птахів. Орган смаку. Органом дотикує шкіра, де зосереджена величезна кількість дотикових рецепторів.
Органи дотику ссавців представлені в основному добре розвиненим волоссям. Спеціалізоване дотикальне волосся називаються вібрисами. Органи нюху ссавців розвинені дуже сильно. У носовій порожнині є велика кількість раковин. У тварин із кращим нюхом кількість раковин більша, а їхня форма складніша. Органи дотику. Органи нюху
Органи зору ссавців мають низку особливостей. Очі від висихання й забруднення в більшості ссавців оберігають два повіки й мигальна перетинка. Форма рогівки опукла, а кришталика — лінзоподібна. Акомодація ока досягається з допомогою зміни форми кришталика. Орган слуху ссавців складається із зовнішнього, середнього та внутрішнього вух, у середньому вусі — три слухові кісточки (стремінце, коваделко і молоточок). У деяких видів виявлено здатність до звукової локації (ехолокації). Органи зору. Органи слуху
Висновки У більшості тварин розвинені органи чуття (вони складаються із рецепторів – чутливих нервових закінчень, які реагують на подразнення певного типу, та різноманітних пристосувань для вловлювання, підсилювання і передачі цих подразнень). До органів чуття відносяться органи зору, слуху, нюху, рівноваги, смаку й дотику.