Біологія 7 клас
Тема. Різноманітність рептилій, їх роль у природі та значення у житті людини.
Мета: навчальна: ознайомити учнів з різноманітністю плазунів, дати характеристику кожному ряду, розкрити значення рептилій у природі та житті людини, їх охорону;, ознайомити з видами занесеними до Червоної книги України;
розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес учнів, логічне мислення, уміння порівнювати, роботи висновки та узагальнювати; удосконалювати навички самостійного здобування знань, та роботи з науково-популярною літературою;
виховна: виховувати повагу та дбайливе ставлення до природи, працелюбність, старанність, допитливість, відповідальне ставлення до охорони природи.
Обладнання та матеріали: таблиці, ілюстрації, малюнки тварин, енциклопедії.
Методи та прийоми роботи: робота в групах, робота з підручником та додатковою літературою; бесіда; створення таблиці; розв’язування кросворду.
Тип уроку: урок формування нових знань.
Учні знають і вміють:
Хід уроку.
Випишіть цифри ознак характерних:
І варіант –для плазунів, ІІ варіант – для земноводних:
І варіант – 1, 2, 4, 7, 9.
ІІ варіант- 1, 3, 5, 6, 8, 10.
Слово вчителя.
Ми продовжуємо вивчати незвичайних тварин – Рептилій. Важко уявити іншу групу тварин, яка б викликала в людей почуття такої тривожної зацікавленості, а подекуди й страху, як змії, черепахи та крокодили.. Сьогодні у наш незвичайний урок. Ми побуваємо в багатьох місцях, де водяться отруйні та неотруйні змії, ящірки, варани ті ін. Щоб побувати в далеких країнах, нам доведеться летіти на науковому думкоході зі швидкістю думки. Але перед нашою мандрівкою ви повинні знати, що можна і що заборонено робити на думкоході, для того, щоб почувати себе у повній безпеці.
По-перше, заборонено бути байдужим, пасивним.
По-друге, всі повинні брати активну участь у програмі нашого польоту.
Оголошення теми та мети уроку.
Розповідь вчителя.
Відомо, що клас Плазуни поділяється на такі ряди, як лускаті, черепахи, крокодили.
План.
Самостійна робота учнів у групах, щодо заповнення таблиці
1 група – вивчає лускатих;
|
Представники |
Особливості будови |
Лускаті: Ящірки
Змії
Хамелеони |
Жовтопуз, веретільниця, кримський гекон, ящірка прудка, ящірка зелена, ящірка живородна, комодський варан.
Королівська кобра, гримуча змія, гюрза, ефа, морські змії, гадюка степова, гадюка звичайна, вуж звичайний, вуж водяний, мідянка, жовтопуз, полоз чотирисмуговий, полоз леопардовий, полоз лісовий, полоз жовточеревий.
Хамелеон звичайний, хамелеон Джексона, пантерові хамелеони.
|
Дуже різноманітні за зовнішнім виглядом та розмірами. Кінцівки добре розвинені, але є види у яких кінцівки редуковані, а в деяких вони взагалі відсутні. Від змій ці ящірки відрізняються наявністю середнього вуха, рухомими повіками та здатністю до аутотомії. Для змій характерне рухоме сполучення кісток лівої та правої частин щелеп, відсутність барабанної перетинки, рухомих повік. Хребет складається з великої кількості хребців 140-435, грудна клітка відсутня. У отруйних змій зуби верхньої щелепи мають борозни, по яких стікає отрута. Мають цупкі пальці, довгий цупкий хвіст, якими вони охоплюють гілки. Добре відома здатність тварин змінювати своє забарвлення залежно від змін навколишнього середовища за рахунок перерозподілу пігментів шкіри. |
Цікаві факти про Лускатих:
2 група – вивчає черепах;
|
Представники |
Особливості будови |
Черепахи |
Болотяна черепаха, зелена або супова черепаха, слонова черепаха, біса або карета. |
Характеризуються наявністю кісткового панцира, в якому міститься тіло тварини, і куди при небезпеці можуть ховатися голова, шия, кінцівки та хвіст. Панцир складається з верхньої та нижньої половин. Вкритий роговими щитками. Зуби відсутні. |
Цікаві факти про Черепах:
3 група – вивчає крокодилів.
|
Представники |
Особливості будови |
Крокодили |
Нільський крокодил, гребінчастий крокодил, американський кайман, Гавіал, китайський алігатор, місісіпський алігатор. |
Тіло видовжене, довгий хвіст стиснутий з боків, слугує для плавання. Між пальцями задніх ніг є плавальні перетинки. Тіло вкрите роговими щитками. |
Цікаві факти про крокодилів:
Складання учнями схеми про значення рептилій у природі та житті людини:
Охорона плазунів
У зв’язку з утручанням людини у природу спостерігається різке зменшення чисельності багатьох видів плазунів. Тому рідкісні та зникаючі види занесені до Червоної книги України.
Плазуни Червоної книги:
|
Нільський крокодил, гребінчастий крокодил, американський кайман, зелена або супова черепаха, слонова черепаха, мідянка, жовтопуз, полоз чотирисмуговий, полоз леопардовий, полоз лісовий, полоз жовточеревий, гадюка степова. |
1 |
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
4 |
|
|
|
|
5 |
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
Відповіді: 1) вуж, 2) жовтопуз, 3) змія, 4) ящірка, 5) агама, 6) анаконда.
Визначте і поясніть, хто зайвий:
А) жовтопуз, вуж, кобра, удав.
Б) хамелеон, крокодил, тритон, черепаха.
В) гадюка, жовтопуз, варан, веретільниця.
3. Запишіть у клітинках назви плазунів .
Т |
І |
Р |
Ю |
А |
Р |
Н |
О |
Г |
І |
О |
П |
З |
Г |
Н |
А |
В |
Е |
А |
Л |
Н |
Е |
А |
Б |
А |
Й |
Н |
Л |
Т |
А |
К |
Ф |
А |
І |
К |
М |
А |
Е |
О |
Р |
О |
Б |
А |
С |
А |
Г |
А |
М |
А |
Х |
Г |
Р |
Т |
Е |
М |
А |
Ж |
А |
Н |
А |
У |
А |
І |
Р |
З |
В |
О |
Л |
О |
К |
Ц |
И |
Л |
Е |
У |
Т |
І |
А |
Н |
Д |
Я |
Н |
ь |
В |
П |
О |
В |
А |
Г |
А |
VI.Домашнє завдання
VII. Підсумок уроку