Презентація до уроку географії в 8 класі "Геоекологічна ситуація в УКраїні"

Про матеріал
Презентація до уроку географії в 8 класі на тему : " Геоекологічна ситуація в Україні" допоможе розкрити суть поняття «геоекологічна ситуація», охарактеризувати сучасну геоекологічну ситуацію в Україні.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку : Геоекологічна ситуація в Україні

Номер слайду 2

Світ досить великий, щоб задовольнити потреби кожної людини, але занадто малий, щоб задовольнити людську жадібність. Махатма ГандіЕпіграф до уроку:

Номер слайду 3

Розгляньте картку «Дерево очікувань» і оберіть одну із фігурок, що відповідає вашим знанням про геоекологічну ситуацію в Україні на даний час і зазначте фігурку на листі-перфокартці. Після цього зробіть другий вибір: зазначте фігурку чоловічка, позицію якого хотіли б займати. Організація роботи. Метод « Дерево очікувань».

Номер слайду 4

Буває, часом сліпну від краси,Спинюсь – не втямлю, що воно за диво,

Номер слайду 5

Оці степи, це небо, ці ліси,Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Номер слайду 6

Усе як є – дорога, явори,Усе моє, все зветься – Україна. Усе як є – дорога, явори,Усе моє, все зветься – Україна.

Номер слайду 7

Така краса, висока і нетлінна,Що хоч спинись і з Богом говори.

Номер слайду 8

Сьогодні на уроці ми будемо обговорювати проблеми складної екологічної ситуації, яка склалася в нашій країні і від якої потерпає населення.

Номер слайду 9

Екологія – це наука, яка вивчає взаємозв’язок живих організмів із довкіллям.

Номер слайду 10

Екологічна ситуація – це стан довкілля в певний період часу на певній території. Враховуючи, що екологічна ситуація характерна для певного географічног простору (території), її часто називають геоекологічною. Що ж таке екологічна ситуація?

Номер слайду 11

Забруднення – принесення у природне чи антропогенне середовище нехарактерних для нього речовин, які шкідливо впливають на живу природу.

Номер слайду 12

Довкілля – середовище життя і діяльності людини.

Номер слайду 13

Зона екологічної кризи - територія, де людська діяльність може спричинити небезпечну екологічну ситуацію.

Номер слайду 14

Екологічна катастрофа- цілковите порушення екологічної рівноваги в природі внаслідок господарської діяльності.

Номер слайду 15

Які ви можете назвати природні компоненти, що потерпають від забруднення?

Номер слайду 16

повітря, річки,озера, грунти,тварини,рослини,людина.

Номер слайду 17

високий рівень забруднення атмосферного повітря внаслідок неконтрольованих промислових викидів.усі великі річки України та їх основні притоки забруднені. порушення рівноваги у верхніх зонах літосфери через проведення гірничих робіт, промислової та міської забудови призвело до активації несприятливих фізико-географічних процесів;за останні десятиріччя істотно змінилася якість ґрунтів, зменшилася їхня кількість, збільшилося забруднення; найбільшої шкоди природному середовищу завдала катастрофа на Чорнобильській АЕС. Окреслимо коло проблем:

Номер слайду 18

Екологи

Номер слайду 19

Щорічний видобуток вугілля становить 160 млн тонн, що призводить до нагромадження поряд із шахтами величезної кількості відходів.

Номер слайду 20

Багато екологічних проблем в Україні спричинені:господарською діяльністю,розміщенням на її території значної кількості шкідливих виробництв,нагромадження транспортних засобів і густої мережі магістралей, потужним сільськогосподарським освоєнням території.

Номер слайду 21

Найбільшими забруднювачами навколишнього середовища в Україні є підприємства металургії, енергетики, вугільної та хімічної промисловості. Особливо екологічно небезпечними можуть бути атомні електростанції.

Номер слайду 22

Чорнобиль. Аварія та її наслідки

Номер слайду 23

26 квітня 1986 року вночі о 1 годині 24 хвилині на Чорнобильській АЄС відбувається вибух реактора енергоблока №4

Номер слайду 24

25 квітня 1986 року на 4 енергоблоці Чорнобильскої атомної eлектростанції планувалось незвичайним. Передбачалось зупинити реактор на планово-попереджувальний ремонт. Перед зупинкою були заплановані випробування одного з турбогенераторів в стані роботи з наднавантаженням на блок. В реакторі почалось інтенсивне пароутворення в результаті якого відбувся вибух. Але не ядерний, а тепловий.

Номер слайду 25

Вибух в 4-му реакторі ЧАЄС зрушив з свого місця металічні опори даху реактора, зруйнував всі труби високого тиску, викинув деякі регулювальні стержні і гарячі блоки графіту, зруйнував розвантажувальний бік реактора, енерговідсік і частину будівлі. Біля 50 тонн ядерного палива випарувалось і було викинуто в атмосферу в вигляді дрібних частинок двохокису урану, високорадіактивних радіонуклідів йоду, плутону, цезія, стронцію, та інших ізотопів.

Номер слайду 26

Під час гасіння реактору були задіяні більше сотні спецтехніки від пожежних машин до гвинтокрилів. В результаті великого радіактивного фону більша частина машин була заражена радіацією. Для них зробили спеціальну стоянку, яка збереглась до наших днів.

Номер слайду 27

В результаті аварії було вирішено евакуювати всі населені пункти в районі 30 кілометрів. В цей перелік потрапило і місто Припять з населенням більше 50 000 чоловік.І сьогодні через 27 років місто без людей.

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Дефіцит води в Україні вже сьогодні становить 4 млрд.м³. Понад 1000 сіл України нині втратили власні джерела питної води. Однією з найбрудніших в Україні вважається р. Сіверський Донець, де сконцентровано найбільші хімічні виробництва. Щороку в річку скидають близько 200 млн. м³ забруднених стоків.

Номер слайду 30

Гідрологи

Номер слайду 31

Фізіологічні потреби людини у воді на рік становлять 50 т. Сучасне місто тільки на побутові потреби витрачає 300 – 500 л води за добу на 1 людину. Наприклад у Києві людина споживає за добу 333 л води.

Номер слайду 32

Нині найбільшим користувачем води є промисловість. Деякі галузі виробництва використовують дуже багато води.

Номер слайду 33

Серед них нафтопродукти, біогенні речовини феноли, отрутохімікати, солі важких металів. До поверхневих водних об'єктів щороку скидається понад 4,3 млрд тонн забруднюючих речовин.

Номер слайду 34

Найбільша кількість забруднюючих речовин надходить до річок басейну Дніпра — 28 %, до басейну Сіверського Дінця — понад 16 % від загальної кількості. Аварії на підприємствах у Румунії постійно призводять до заморів риби в Дунаї. Річки несуть отруєні води до морів, узбережжя яких є важливими рекреаційними зонами.

Номер слайду 35

На Чорному морі найбільш забрудненими є води порту Одеса.

Номер слайду 36

На Чорному морі найбільш забрудненими є води порту Одеса.

Номер слайду 37

Грунтознавці

Номер слайду 38

Показник сільськогосподарської освоєності земель України становить 72 % ( 2010) і є одним з найбільших у світі. Непродумана меліорація призвела до водної та вітрової ерозії грунтів.

Номер слайду 39

Хімізація землеробства пов’язана із широким застосуванням пестицидів та отрутохімікатів. Кількість мінеральних добрив, що надходять на поля України, становить 1,06 млн.т. (2010). Площа земель, забруднених стійкими хлорорганічними сполуками, становить близько 8 млн.га., на кількох сотнях тисяч гектарів їх вміст значно перевищує ГДК.Із 175 пестицидів, які використовують в Україні, 49 – особливо небезпечні.

Номер слайду 40

Значні земельні площі зайняті під звалища промислових і побутових відходів. На одного жителя міста припадає в середньому на рік до 1 т. твердих відходів.

Номер слайду 41

Особливо небезпечним є забруднення грунтів важкими металами (ртуттю, свинцем, кадмієм тощо). Головним джерелом надходження важких металів у природне середовище є автотранспорт, відходи гірничо – видобувної та інших галузей промисловості.

Номер слайду 42

Щорічно на магістральних трубопроводах виникають аварії, які призводять до викидів палива і, як, наслідок, забруднення довкілля шкідливими речовинами.

Номер слайду 43

Підприємства металургійної промисловості забруднюють атмосферу і водойми викидами і скидами речовин – забрудників. У повітря потрапляють різні хімічні речовини. Теплові електростанції, автомобільний та інші види транспорту теж є джерелами забруднення.

Номер слайду 44

Кліматологи

Номер слайду 45

Основними забруднювачами атмосфери є підприємства металургії, енергетики, вугільної та нафтохімічної промисловості. Велика проблема з екологічним станом повітря існує і в Україні, особливо в найбільших індустріальних містах. У цих промислових містах утворюється фотохімічний смог.

Номер слайду 46

Найбільший внесок у забруднення роблять підприємства Донецька, Горлівки, Єнакієвого, Дзержинська, Макіївки, Маріуполя, Краматорська, Луганська, Запоріжжя, Дніпропетровська.

Номер слайду 47

Велика повторюваність кислотних опадів спостерігається на Волині, у Кіровоградській, Київській, Одеській областях, Криму.

Номер слайду 48

Дуже забруднюють атмосферу теплові електростанції. Наприклад, тільки потужна Бурштинська ТЕС викидає в атмосферне повітря 85 тис. тонн сірчаного ангідриду, 15 тис. тонн окислів азоту.

Номер слайду 49

Руйнування озонового шару. Озонова дірка над Антарктидою

Номер слайду 50

Цікавий факт: Під час запуску потужних ракет-носіїв «Сатурн-5» в озоновому шарі утворюється «дірка» діаметром 1800 км, що затягується через півтори години. Запуск за короткий період 125 носіїв призведе до повного знищення озонового шару.

Номер слайду 51

Парниковий ефект: експериментальна перевірка. Результат експерименту. Температура піднімається швидше в банці з чорною картонкою. Скло легко пропускає короткі хвилі (світло), але погано — довгохвильове (теплове) випромінювання. У банці з алюмінієвою фольгою промені відбиваються від металу. Довжина хвиль залишається незмінною, і тому промені залишають банку так само легко, як і потрапляють у неї. У банці з чорною картонкою сонячні промені поглинаються нею. Сонячна енергія нагріває картонку, температура підвищується. Нагріта картонка сама випромінює енергію, але довжина хвилі цих променів більша, ніж у сонячних, і вони не можуть вийти назовні через скло. Енергія теплового випромінювання залишається в банці, підвищуючи температуру повітря в ній.

Номер слайду 52

Демографи

Номер слайду 53

Різке погіршення екоситуації разом із соціально - економічними чинниками та низьким рівнем медичного обслуговування зумовили зростання загальної захворюваності на 21,5 %, онкологічних захворювань — на 25,8 %, алергічних захворювань — на 85 %, цукрового діабету — на 45 %.

Номер слайду 54

Негативними процесами є старіння і депопуляція населення. Особливо зростає смертність у районах із складною екологічною ситуацією, прилеглих до Чорнобильської зони. Аварія на ЧАЕС спричинила пригнічення імунної системи людей і тварин, внаслідок чого ускладнюється перебіг багатьох захворювань (наприклад, грипу, запалення легенів).

Номер слайду 55

Кількість населення України весь час зменшується. Основні причини смертності – хвороби серцево – cудинної системи, злоякісні новоутворення, травми тощо.

Номер слайду 56

Валеологи

Номер слайду 57

У радіозахисному харчуванні особливе значення надається пряним овочам. Пряні овочі – цубуля, часник, петрушка, кріп, селера, хрін – завдяки фітонцидам, що містяться в них, ефірним оліям, глікоалкалоїдам, аскорбіновій кислоті, каротину мають властивості не тільки вбивати мікроби, а й підвищувати стійкість організму до інфекцій та інших шкідливих чинників довкілля, зокрема радіонуклідів.

Номер слайду 58

Корисними є продукти, що мають синій колір за рахунок пігментних речовин антоціанів із радіозахисною дією (чорна смородина, чорноплідна горобина, столові буряки, темні сорти винограду). Крім антоціанів, у цих продуктах міститься багато аскорбінової кислоти, каротину, органічних кислот.

Номер слайду 59

Четверту частину загального споживання овочів має становити морква. Терту моркву доцільно їсти з тертими яблуками. Яблук необхідно вживати не менше 150 – 200 г , оскільки вони є джерелом пектинових речовин, харчових волокон, аскорбінової кислоти, легкозасвоюваного заліза та органічних кислот.

Номер слайду 60

Фрукти в щоденному харчуванні також мають важливе значення, яке визначається передусім значним вмістом пектинових речовин, аскорбінової кислоти, заліза, інших мікроелементів та органічних кислот.

Номер слайду 61

У радіозахисному харчуванні корисні різні види горіхів, у яких міститься чимало повноцінних білків.

Номер слайду 62

Юристи

Номер слайду 63

Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, морської економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Номер слайду 64

Стаття 14. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави…

Номер слайду 65

Стаття 16. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, збереження генофонду українського народу є обов’язком держави.

Номер слайду 66

Стаття 50. Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.

Номер слайду 67

Стаття 66. Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодувати завдані ним збитки.

Номер слайду 68

Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить: затвердження протягом двох днів з моменту звернення Президента України указів про введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, про загальну або часткову мобілізацію, про оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації.

Номер слайду 69

В Україні ухвалено цілу низку законів, спрямованих на охорону довкілля та раціональне використання національних багатств: «Про охорону навколишнього середовища» (1992), «Про тваринний світ» (1993), «Про охорону атмосферного повітря» (1992), «Про природно – заповідний фонд України» (1992), «Про екологічну експертизу» (1995) та ін.

Номер слайду 70

Критерійний покер. Об’єднатися в групи і зіграти в гру критерійний покер , щоб визначити і запропонувати найефективніші шляхи (найважливіші критерії) покращення геоекологічної ситуації в Україні;Кожна група отримує комплект карт і планшет - аркуш, на якому намальовано два прямокутники. На зовнішньому полі треба покласти карти, на яких записані такі аргументи, які на думку гравців найменш суттєві. На середньому полі покладемо важливі аргументи, але їх не може бути більше ніж сім. В центрі, де можна покласти тільки п'ять карт, є місце для найбільш значних, першочергових аргументів. У цьому полі номер місця має істотне значення. Перший тур гри завершується в той момент, коли всі учасники приходять до порозуміння щодо місцерозташування карт на планшеті. Кожна з груп, яка викладає карти на планшеті, може розміщувати аргументи по-своєму. Далі треба записати на дошці першочергові аргументи кожної групи і порівняти їх між собою, підкреслити подібні аргументи та звернути увагу, на якому вони місці. Другий тур гри - це групові переговори. Групи, які проводили оцінку переваг, домовляються між собою стосовно записаних на дошці аргументів, відносно яких розійшлася їхня думка.

Номер слайду 71

Завдання. Користуючись картою підручника (ст.245) «Комплексне забруднення довкілля», проаналізуйте екологічну ситуацію в Україні.

Номер слайду 72

Шляхи розв’язання проблем в УкраїніВикористання нових, досконаліших технологій на підприємствах. Комплексна переробка сировини, утилізація відходів. Удосконалення державного законодавства про відповідальність підприємств і приватних осіб за завдану шкоду будь – якій частині довкілля. Використання наукових принципів еколого – ландшафтного землеробства. Сприяння тим підприємствам, які дбають не тільки про свій економічний стан, а й про охорону природи. Створення заповідних територій. Виховання екологічної культури. Перехід на використання нетрадиційних джерел енергії: енергії вітру, сонця, припливів і відпливів.

Номер слайду 73

Нащадки ніколи не пробачать нам спустошення Землі, наруги над тим, що належить не тільки нам, а й їм. Тож давайте не будемо байдужими, а захитимемо життя нашої планети й наше життя.

pptx
Пов’язані теми
Географія, Презентації
Додано
26 лютого 2023
Переглядів
2111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку