Оператор div В математиці цілочисельним розподілом називають такий розподіл, при якому одне ціле число ділиться на інше ціле число, а результатом є ціла частина їх приватного. Тобто наприклад 20/5 = 4, 55/6 = 9, 100/3 = 33 і т.д. Погодьтеся, що в деяких випадках це дуже зручно і практично. У Паскалі за цілочисельне ділення відповідає оператор div. Тепер як це записується в Pascal'e : z: = x div y x - число, яке будемо ділити на y (ділене) y - число, на яке будемо ділити число x (дільник) z - результат цілочисельного ділення Таким чином, ось такий запис (55/6) без остачі = 9 в результаті використання оператора div буде виглядати так z: = 55 div 6 z дорівнюватиме 9. Запам'ятайте! При використанні оператора div дрібна частина буде відкинута!
Номер слайду 3
Оператор mod Розподіл із залишком не особливо відрізняється і головним тут є те, що в результаті відкидається як раз ціла частина . Тобто (40/6) із залишком = 4, (10/3) із залишком = 1, (22/5) із залишком = 2 і т.д. У Паскалі для цього є оператор mod. Записується він точно так же. z: = x mod y x - число, яке будемо ділити на y (ділене) y - число, на яке будемо ділити число x (дільник) z - залишок Наприклад (40/6) із залишком = 4 з оператором mod буде такою z: = 40 mod 6І як результат отримаємо z = 1.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Визначити, чи є число, введене з клавіатури, парним. Program chislo;var a:integer; begin writeln('введіть число а'); readln(a); if a mod 2 = 0 then writeln(‘введене число - парне'); end.
Номер слайду 6
Помножити останню цифру числа на 10 і результат вивести на екран. Program mnozhennya;var a,b,r:integer;begin readln(a); b:= a mod 10; //присваюємо змінной b останню цифру числа а r:=b*10; // множимо b на 10 writeln(res); // виводим результат на екран end.
Номер слайду 7
Cамостійна робота. Якщо введене з клавіатури число закінчується на 5 і ділиться на 7, то вивести «YES», інакше «NO». Порахувати кількість чисел, які кратні 9 і закінчуються на 5 в діапазоні від 1 до 500.