Презентація до уроку "Стильовий синтез. Творчість Тараса Шевченка і Миколи Лисенка".

Про матеріал
Презентація допоможе вчителям мистецтва у 8 класі краще пояснити учням матеріал уроку на тему" Стильовий синтез. Творчість Тараса Шевченка і Миколи Лисенка".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Стильовий синтез. Творчість Тараса Шевченка і Миколи Лисенка

Номер слайду 2

Поміркуйте: Чи можуть поєднуватися риси різних стилів у творчості митця? Чи знаєте ви приклади співіснування різних стильових ознак в одному творі?

Номер слайду 3

Українське мистецтво  XIX ст. — це період розвитку романтизму, а потім — реалізму. Ознаки цих стилів можуть співіснувати в культурі й у творчості окремих митців по-різному.

Номер слайду 4

До такого типу митця-громадянина належали Великий Кобзар, поет і художник Тарас Шевченко (1814-1861) і видатний композитор, фундатор вітчизняної музики Микола Лисенко (1842-1912).

Номер слайду 5

На поглядах обох митців позначилися ідеї романтизму. Цей стиль нерідко поєднувався з властивостями реалізму, інколи — класицизму чи бароко, породжуючи своєрідний стильовий синтез.

Номер слайду 6

Проте єднає Шевченка і Лисенка те, що вони втілювали національні художні ідеали в творчості, правдиво відтворювали життя свого народу, хоча й різними мистецькими засобами.

Номер слайду 7

Відомо понад 1000 зразків образотворчого мистецтва Т. Шевченка в портретному, пейзажному, побутовому жанрах, з яких не всі збереглися. 

Номер слайду 8

Ще в молодості Т. Шевченко став популярним портретистом.

Номер слайду 9

У численних автопортретах митець наче намагався зазирнути у власну душу.

Номер слайду 10

Порівняйте перший і останній автопортрети митця. Чим вони відрізняються? Про який душевний стан свідчить вираз обличчя?

Номер слайду 11

Під час подорожей Україною митець створив велику кількість рисунків та акварелей.

Номер слайду 12

Що ви можете сказати про зображених людей? Проаналізуйте деталі й охарактеризуйте персонажів за їхніми позами, жестами, поглядами.

Номер слайду 13

З історії шедевра Шевченка вважають основоположником реалізму в українському образотворчому мистецтві. Реалістичним є його найбільший за розміром твір олійного живопису «Катерина», виконаний на тему однойменної поеми (1842).

Номер слайду 14

Через драму української дівчини-кріпачки митець розкриває трагедію самої України.

Номер слайду 15

Хто автор духовного гімну України «Молитва за Україну»?

Номер слайду 16

Ніхто з композиторів не написав стільки творів на тексти Т. Шевченка, як М. Лисенко (нонад 90).

Номер слайду 17

Молодий Микола Лисенко написав свій перший твір «Заповіт» для соло тенора, чоловічого хору з фортепіанним супроводом. Другий твір належав Михайлу Вербицькому (1815-1870), автору Державного гімну України.

Номер слайду 18

Так виникли дві різні хорові версії: одна — монументальна, героїко-епічна, друга — лірична, камерна. Відгадайте, де яка з них?

Номер слайду 19

Із «Заповіту» розпочав Микола Лисенко грандіозний задум — цикл «Музика до Кобзаря», що складається з 87 творів.

Номер слайду 20

Зразком національної героїко-патріотичної опери стала монументальна народна музична драма «Тарас Бульба» (на лібрето М. Старицького за М. Гоголем).

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Поміркуймо: Які реалістичні риси притаманні музичному портрету Тараса? Який тембр голосу використовує композитор? Чи можна уявити, що арію Тараса співає тенор? Чому?

Номер слайду 23

Багата і різнопланова оперна спадщина М. Лисенка охоплює різні жанри: лірико-побутовий («Наталка-Полтавка»), комічний, («Різдвяна ніч»), лірико-фантастичний («Утоплена»), оперу-сатиру («Енеїда»). Він є засновником дитячої опери-казки «Коза-дереза».

Номер слайду 24

Композитор М. Лисенко — основоположник української школи фортепіанного виконавства. Його зусиллями українська фортепіанна музика зазвучала в концертах для широкої публіки, а його твори увійшли в золотий фонд вітчизняної фортепіанної музики. М.Лисенко.Друга рапсодія для ф-но.

Номер слайду 25

Живописні та графічні твори Т. Шевченка, як і музика М. Лисенка, освітлені відданою любов’ю до України, їхня спадщина вилинула на свідомість народу, спонукала українців до боротьби за краще майбутнє.

Номер слайду 26

Творча робота

Номер слайду 27

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Номер слайду 30

Номер слайду 31

Підсумки уроку Що нового ви дізналися на уроці? Які види й жанри образотворчого мистецтва охоплює творчість Т. Шевченка? Які з його творів вам найбільше подобаються і чому? Як творчість Великого Кобзаря вплинула на українську культуру, зокрема музику? Схарактеризуйте багатожанрову спадщину М. Лисенка, поясніть його роль у розвитку української музики.

Номер слайду 32

Домашнє завдання: Підручник с.182-193 Завдання: с.193 (в.2) Питання с.194-195

ppt
До підручника
Мистецтво 8 клас (Масол Л.М.)
Додано
29 квітня 2019
Переглядів
1023
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку