Презентація до виховної години " Кущ калини як символ України"

Про матеріал
  • -після даного заходу учні поглиблять знання та уявлення про калину як рослину – символ України;
  • -учні зможуть показати, як оспівують її письменники у віршах, художники – у картинах, які прислів”я, загадки склав народ;
  • - учні зможуть розвивати мовлення учнів, художні здібності;
  • - учні зможуть формувати та висловлювати любов та бережне ставлення до природи та рідного краю.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Величавий і мудрий народ нашої України. До всякого діла здатний, до всякої роботи охочий. Бо ж роботою ми живемо, а з клопотами вмираємо. Мій народ – страдник і трудівник. Одвічна турбота дорослих в тому, як краще поставити на ноги своїх дітей, щоб вони вийшли в люди, здобули професію, засвоїли морально-етичні закони свого часу, а може й пішли далі своїх батьків…

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Традиційний символ на обрядах – весілля, народження дитини…

Номер слайду 6

1. У лузі калинонька з квіточками, наче матуся з діточками. 2. Весною калина білим цвітом квітує, А восени червоні ягоди дарує. 3. Запишалася калина, наче красная дівчина. 4. Який кущ, така й калина, яка мати, така й дівчина. 5. Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте. 6. Без верби й калини нема України. 1. Люлі, дитя, спати, бо пішла десь мати, Пішла на долину ламати калину. 2. Калину ламати, дитя напувати, Щоб росло здорове, мало чорні брови, Ще й рум’яні щічки, Ой, поспи ще трішки. 3. Спи, дитино, піду по калину, Наламаю калиноньки, Та й покладу в головоньки, А калина буде цвісти, А дитина буде рости. На калині мене мати колихала, В чистім полі щастя й долі побажала, Ой калинонько червона, не хилися, В чистім полі щастя й долі наберися…

Номер слайду 7

Аромат її квітів хвилюючий, духмяний. Тому невгамовно кружать над нею бджоли, адже нектару в квітках калини запасено не менше, ніж у липи – найвідомішого медового дерева. Листя різьблене, а ягоди червоні, неначе рубін! Можна їсти їх уже в серпні. 150 видів цієї рослини широко розповсюджені в помірному поясі північної півкулі та в Андах, кілька на Антильських островах і на Мадагаскарі. Наша звичайна калина – це кущ із зубчастим листям на черенках, схожих на зірочку з білими квітами.

Номер слайду 8

У насінні цієї рослини знаходиться аскорбінова кислота і до 21% жирного масла, вони мають тонізуючий ефект, тому можуть використовуватись як замінник кави. Кору цього дерева також використовують у медицині. ЇЇ збирають навесні у квітні або травні, висушують та зберігають протягом 4-х років. Вона покращує функції шлунку, кишечника, знижує кров’яний тиск, вона є протиспазматичним, заспокійливим, антисептичним, відновлюючим засобом. Тонізує, підвищує працездатність людини. Настої з кори приймають також тоді, коли у людини не спокійний сон або безсоння. Плоди калини містять цукри (5-6 %), білки (0,37 %), ізовалеріанову й оцтову кислоти (2,56 %), дубильні і фарбувальні речовини, вітамін С. У медицині також використовують квіти калини, їх заварюють як чай та вживають при сильному кашлі та простудних захворюваннях, захворюваннях носової порожнини.

Номер слайду 9

Кора і ягоди калини мають лікувальні властивості. Спиртовий екстракт калини та її відвар – добрі кровоспинні засоби. Люди вживають його як потогінний, послаблюючий, гіпотензивний засіб. Ягоди з медом їдять при гострих респіраторних хворобах, при хворобах печінки. Щоб нормалізувати обмін речовин в організмі, поповнити достатню кількість вітаміну С, потрібно вживати 1 столову ложку ягід на день. Крім цукру та органічних кислот вони мають танин, пектин, смолоподібні ефірні масла. Особливо корисним та цілющим є вибурнин, що надає ягодам гіркоти. Продукти з калини, оброблені термічно, втрачають цю речовину, тому з лікувальною метою потрібно вживати свіжий сік калини та желе з цукром. Сік калини п’ють по 1 столовій ложці перед прийомом їжі два рази на день – зранку та ввечері - при хворобах серця та горла.

Номер слайду 10

Ягоди калини їдять в чистому вигляді або з медом, цукром при гіпертонії. При захворюваннях серця кращий засіб - це вживання їх разом із кісточками, їх використовують також при простудних хворобах, при захворюваннях шлунку, нирок. Настої калини вживають як заспокійливий засіб при неврозах, спазмах судин та гіпертонії. Настої з листя допомагають трохи знизити артеріальний тиск, уповільнюють ритм серця, і підсилює скорочення серцевого м’язу, розширює судини. Ягоди калини входять до складу вітамінних трав’яних зборів. Чай з них дуже корисний для профілактики та при захворюваннях зубів. Свіжий сік з ягід калини є гарним косметичним засобом для протирання жирної шкіри обличчя, для боротьби з висипами. Він також має відбілюючий ефект, за допомогою якого можна позбавитися від веснянок та пігментних плям на обличчі, якщо використовувати сік двічі на день вранці та ввечері. Плоди калини – прекрасний дієтичний продукт. Після замороження вони мають приємний смак і їх можна вживати в свіжому вигляді.

Номер слайду 11

Калину і до столу подавали, Весільні короваї прикрашали. Як символ долі, щастя і краси, І чистої дівочої коси. ЇЇ вплітали у вінок дівчата, Садили кущ калини коло хати: Очистить і повітря навесні І знадобиться у зимові дні. Бо чай з калини – ліки від застуди. Шанують цю красуню пишну люди І лагідно калинонькою звуть, Цілющий чай і сік калини п'ють.

Номер слайду 12

Емігранти-українці, відвідуючи як туристи рідні краї, як найдорожчу реліквію хочуть із собою взяти калину, як частину землі своїх предків, вона для них пахне і хлібом, і цвітом, прадідом-дідом, пахне рідним селом, його отчим домом.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

… Гей у лузі червона калина похилилася, Чогось наша славна Україна засмутилася. А ми тую червону калину та й піднімемо! А ми нашу славну Україну розвеселимо!..

Номер слайду 15

Зацвіла в долині Червона калина, Ніби засміялась Дівчина-дитина. Любо, любо стало, Пташечка зраділа І защебетала. Почула дівчина І в білій свитині З біленької хати Вийшла погуляти У гай на долину… М а в к а -Як солодко грає, як глибоко крає, розтинає білі груди, серденько виймає! На голос веснянки відкликається зозуля, потім соловейко, розцвітає яріше дика рожа, біліє цвіт калини, глід соромливо рожевіє, навіть чорна безлиста тернина появляє ніжні квіти. Мавка, зачарована, тихо колишеться, усміхається, а в очах якась туга, аж до сліз; Лукаш, завваживши те, перестає гра Червона калина, чого в лузі гнешся? Чи світла не любиш, до сонця не пнешся? Чи жаль тобі цвіту на радощі світу? Чи бурі боїшся, чи грому з блакиту?..

Номер слайду 16

Номер слайду 17

- «не рубай тополю край дороги, може, та тополя – твоя доля, твоя доля світла, тополина, наче пісня журавлина», - «не стріляй у птаха на світанні , може, то любов твоя остання...» І третя порада: Не ламай калину коло хати, Бо вона заплаче, наче мати, І впадуть на трави на шовкові Серця сльози колискові. Не ламай калину, не ламай калину, Бо вона в житті єдина. Не ламай калину, не ламай калину – Краще їй онуків принеси...

Номер слайду 18

Калина Саджали на могилі вояків Порівнювали з дівочою красою Ягоди схожі на серце Прикрашали ягодами оселю Саджали біля хати

ppt
Додано
18 лютого 2018
Переглядів
2660
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку