Етнічна мозаїка Великого СтепуЄвразі́йський степ, або Вели́кий Степ — величезна природна зона степів і лісостепів, яка простягається в Євразії від земель Угорщини до земель східного Китаю на понад 7000 км. Великий Степ Більша частина терену євразійського степу розташована в Центральній Азії
Кочовий спосіб життя. Постійне переміщення з місця на місце. Мобільні житла переміщувались тягловими тваринами. Властивий жителям неродючих регіонів (степ, пустеля)Причини кочового способу життя. Пошук нових пасовищ для худоби. Набіги на осілих землеробів з метою наживи. Втеча від зовнішніх ворогів. Тимчасові поселення кочовиків. Кочовище (кош, кіш) – тимчасова стоянка або територія кочування. Поселення – городища, міста, жителі яких вели напівосілий спосіб життя. Особливості кочових спільнот. Працюємо з інфографікою підручника
Господарство. Худоба – головне багатство (м’ясо, шкіра, вовна)Надлишок обмінювали на продукти землеробства і ремесла. Посередницька торгівля між різними спільнотами. Суспільні відносини і державотворення. Особлива увага до виховання хлопців. Дискримінація людей похилого віку. Об’єднання в орди. Війни для встановлення контролю над торгівельними Шляхами або землеробськими народами. Релігійні уявлення. Тенгріанство. Уявлення про світобудову засновані на поклонінні небу. Міфологічні згадки про печери як джерело предків – свідчення важливості виготовлення заліза
Хозарський каганат. Хоза́рський кагана́т (650–969) — середньовічна держава, створена кочовим тюркським народом хозар. Контролювала територію Північного Кавказу, Нижнього і Середнього Надволжя, сучасного північно-західного Казахстану, Приазов'я, північну частину Криму, а також степи і лісостепи Східної Європи до Дніпра.
На чолі держави стояв каган. Формально він володів усією повнотою військової і адміністративної влади, але не мав апарату для нав'язування своїх рішень. Положення каганів залежало, перш за все, від здатності успішно отримувати військову здобич і розподіляти її серед знаті. Каган був головою язичницького культу і наділявся в очах підданих надприродними здібностями. Його влада вважалася встановленою Небом. Каган ізольовано жив у своєму палаці, виїжджаючи зазвичай лише раз на рік на чолі урочистої процесії або у разі лих, що посягають на країну. На контрольованій Хозарським каганатом території, зокрема на батьківщині хозар в Дагестані, проживала велика кількість єврейських громад. Приблизно у 740 року князь хозарів — Булан перейшов в юдаїзм. На початку IX століття нащадок Булана Обадія зайняв другу після кагана посаду бека і зосередив у своїх руках реальну владу. Відтоді в Хозарії встановилася система подвійного правління, при якій номінально країну продовжували очолювати кагани із старого роду, але реальне управління здійснювалося від їхнього імені беками.
‘’884 рік. Пішов Олег на сіверян, і побідив сіверян, і наклав на них данину легку. І не велів він їм хозарам данину давати, сказавши: "Я їм противник, і вам нічого давати". У рік 885 послав Олег послів до радимичів, питаючи: "Кому ви данину даєте?" Вони ж сказали: "Хозарам". І мовив їм Олег: "Не давайте хозарам, а мені давайте". Із ‘’Повісті минулих літ’’Прочитаємо текст та з’ясуємо, як хозари будували відносини з сусідніми слов’янами. Хто з князів звільнив русичів від хозарської залежності?Коли це сталося? Яке це століття?Поміркуйте, що на цій сторінці робить білочка?Хозарський каганат був справжньою імперією, до складу якої входили багато народів. Попрацюйте з картою та назвіть ці народи.
‘’Рушив Святослав на хозар. Почувши ж про це, хозари вийшли насупроти з князем своїм, каганом Іосифом, зступилися війська битися, і сталася битва межи ними, одолів Святослав хозар і город їхній столицю Ітіль, і город Білу Вежу взяв. І ясів переміг він, і касогів, і прийшов до Києва.’’Із ‘’Повісті минулих літ’’Вирішальну роль у загибелі Хозарії зіграло Київське князівство. У 964 році князь Святослав звільнив останнє залежне слов'янське плем'я в'ятичів і в наступному 965 розбив військо хозарів з каганом на чолі і захопив Білу Вежу. Потім, у 965 року русичі, діючи в союзі з огузами, розгромили Ітиль і Семендер. Цей момент вважається кінцем незалежної Хозарської держави.
Землі Монгольської імперії займали практично цілий континент. Досить сказати, що в 1279 році Монгольська імперія тягнулася від Дунаю до узбережжя Японського моря, від Балтики до кордонів теперішньої Індії. І пішло на ці завоювання всього близько 50 років.1206 року вождь одного з монгольських племен, що кочували в Азії, Темучин, об’єднав під своєю владою декілька племен і повів їх на завоювання нових земель. Він став засновником Монгольської імперії і отримав ім’я Чингісхан – великий хан.
Причини успішних завоювань. Жорстка дисципліна. Талановиті воєначальники. Мобільність. М’ясна їжа. Металеві щити. Розподіл здобичі між воїнами. Оберіть з переліченого причини перемог монголів. Допомога підкорених народів. На основі малюнків та тексту зробіть висновок, який рід військ був головним і вирішальним у монголів
Походи на Європу. Бату-хан. Підкоривши великі простори Азії, монголи під керівництвом онука Чингісхана Батия вирушили в Європу. Вони змогли підкорити князівства Київської Русі, зробити їх своїми данниками. Прочитайте карту та зробіть висновок, чи змогли монгольські війська захопити європейські країни. Подумайте, чому так сталось.
Улус Джучі – Золота орда та її столиця – Сарай-Бату. Улус ДжучіСарай. Сучасний вигляд Спочатку Улус Джучі, названий пізніше Золотою Ордою, був частиною єдиної Монгольської імперії. Керувався прямими нащадками Джучі, які носили титул ханів, а з кінця XIV століття — великих ханів на ознаку своєї суверенності. Столицею було місто Сарай-Бату. Досліди за підручником особливості Улусу Джучі, зроби висновки про його сильні і слабкі сторони.
Занепад і зникнення Золотої Орди. У XV столітті Золота Орда, колись сильна, розкололася на Сибірське, Кримське і Казанське ханства. Згодом ці території підпорядковувались Орді все менше, у 1480 році остаточно вийшла з-під гніту Русь. У 1481 році був убитий хан Ахмат. Цей рік прийнято вважати кінцем існування Золотої Орди. Однак повністю розпалася вона при правлінні його дітей, на початку XVI століття. У XIV столітті внаслідок розвитку феодальних відносин, міжусобної боротьби монголо-татарських феодалів за ханську владу, посилення визвольної боротьби підкорених і залежних народів військово-політична могутність Золотої Орди поступово занепадала. 8 –Кримське ханство9 – Астраханське ханство. Пам’ятник Чингісхану в МонголіїПодумай, чому він створений такого розміру.
Ставлення до Монгольської імперії в сучасному світі неоднозначне. З одного боку вона позбавила самостійності велику кількість народів і племен, з іншого — вона протягом двох століть забезпечувала мир і законність на величезній території від Східної Європи до Тихого океану. Це стало основою розвитку міжнародної торгівлі (Великий Шовковий Шлях) і фінансової системи, поширення культури і знань. Ми добре попрацювали з картою. Тепер спробуєм зробити припущення, чому монголи не захопили Північ та Південь Азії. Для відповіді на це питання згадайте географію.