Усі нерівності земного рельєфу неможливо вписати в жодну математичну форму, тому фігуру, яка характеризує форму нашої планети, вчені назвали геоїд. Поверхня геоїда повторює поверхню води у Світовому океані, яка уявно продовжена під материками.
Номер слайду 3
Перші докази кулястості Землі навів учений Арістотель (IV ст. до н. е.), а майже точно обчислив її розміри у II ст. до н. е. Ератосфен. На зламі XVII—XVIII ст. І. Ньютон довів, що Земля — це не ідеальна куля, а дещо сплющена біля полюсів.Ісаак Ньютон
Номер слайду 4
Кут падіння сонячних променів на кулясту поверхню в один і той самий момент на різних широтах буде різним, тому й нагріватися поверхня буде нерівномірно. Це зумовлює зональний (смугами від екватора до полюсів) розподіл освітлення й тепла на планеті.
Номер слайду 5
Географічні наслідки осьового обертання:- стисненість Землі біля полюсів;- відхилення тіл, що рухаються горизонтально, від їхнього первісного напрямку (сила Коріоліса);- зміна дня й ночі, а отже й добова ритмічність явищ і процесів у географічній оболонці;- виникнення природної одиниці часу — доби.
Номер слайду 6
Земля рухається за своєю орбітою навколо Сонця із середньою швидкістю близько 30 км/с (108 тис. км за годину). Один оберт навколо Сонця вона здійснює за рік — відрізок часу тривалістю 365 діб 6 годин 9 хвилин 9 секунд.
Номер слайду 7
День 22 червня буде найдовшим у році, а ніч найкоротшою — це день літнього сонцестояння. У цей день сонячні промені прямовисно падатимуть не на екватор, а на паралель 23,5° пн. ш. Цю паралель називають Північним тропіком. День 22 грудня буде найкоротшим у році, а ніч найдовшою — це день зимового сонцестояння. Для Південної півкулі цей день, навпаки, буде днем літнього сонцестояння. Промені Сонця прямовисно падатимуть на паралель 23,5° пд. ш. — це лінія Південного тропіка.
Номер слайду 8
Двічі на рік на півшляху між літнім і зимовим положеннями Земля розташована щодо Сонця так, що сонячні промені однаково освітлюють як Північну, так і Південну півкулю. Це буває у дні рівнодення — 23 вересня (день осіннього рівнодення) і 21 березня (день весняного рівнодення).
Номер слайду 9
Коли Земля звернена до Сонця Північною півкулею, то на Північному полюсі й у приполярній частині воно не заходить за горизонт і світить цілодобово (ніч не настає). Це явище називається полярний день. Коли Південний полюс відвернутий від Сонця, на полюс і приполярну частину протягом доби сонячні промені взагалі не потрапляють. Сонце не з’являється з-за горизонту, і день не настає. Це явище називається полярна ніч. Полярний день. Полярна ніч
Номер слайду 10
Тропіки — це паралелі, які проходять на 23° 27 пн. ш. (Північний) та 23° 27 пд. ш. Тропіки є природною межею положення Сонця в зеніті: північніше Північного тропіка і південніше Південного тропіка Сонце ніколи не буває прямо над головою. Полярні кола (північне і південне) — паралелі, які віддалені від екватора на 66° 33 на Північ і Південь. У Північній півкулі в день зимового сонцестояння (22 грудня) і на Північ від полярних кіл Сонце не сходить, а в день літнього сонцестояння (22 червня) — не заходить.
Номер слайду 11
Жаркий пояс. Цей тепловий пояс лежить по обидва боки екватора між тропіками (23,5° пн. ш. і 23,5° пд. ш.). Їх лінії обмежують широтну смугу, де двічі на рік у дні сонцестояння Сонце перебуває в зеніті.
Номер слайду 12
Помірні пояси. Ці теплові пояси (між 23,5° та 66,7° широти) простяглися в обох півкулях між тропіком і полярним колом. Сонце тут ніколи не буває в зеніті, але не спостерігається ні полярний день, ні полярна ніч.
Номер слайду 13
Холодні пояси. Ці пояси лежать між полярними колами (66,7° пн. ш. і 66,7° пд. ш.) та паралеллю 90° обох півкуль. Узимку протягом полярної ночі Сонце по кілька місяців не з’являється над горизонтом. Улітку під час полярного дня, хоч воно місяцями й не заходить за горизонт, Сонце стоїть дуже низько.
Номер слайду 14
Наявність поясів освітлення на Землі визначає зміну в напрямку від екватора не лише температури повітря, але й вигляду земної поверхні, усіх природних умов, що впливають на життя та господарську діяльність людей.
Номер слайду 15
Опрацювати 3. Зробити у зошиті схематичний малюнок Землі та позначити географічні полюси, полярні кола, тропіки, екватор. Домашнє завдання