Одним із найактуальніших завдань сучасної освіти та головною метою Національної доктрини розвитку освіти України є створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості як громадянина України, виховання нового покоління, здатного навчатися впродовж життя, створювати і розвивати цінності громадянського суспільства.
Якими є складові громадянської компетентності учнів та за якими критеріями, показниками ми можемо її виміряти? Якими є завдання різних ступенів освіти у формуванні громадянської компетентності? Засобами яких предметів варто її формувати, чи таке завдання має виконувати викладання всіх предметів загальноосвітньої школи? Чи потребує формування громадянської компетентності особливих засобів, методів навчання.
Громадянські цінності Повага до людської гідності та прав людини Громадянська свідомість Любов та повага до своєї Батьківщини, її історії та культурних традицій Відповідальність Упевненість у своїх силах Громадянська рівність та справедливість Відкритість та повага до інших думок, культур, переконань, поглядів
Громадянське становлення Відчуття автентичності українця Толерантність до інших народів Творча праця на благо Батьківщини Пізнання минулого і сучасного українського народу Любов до рідної землі, культури, мови Прагнення зберегти духовні й моральні багатства нації Готовність стати на захист України та її національних інтересів
Громадянська освіта в основній школі Поглиблення ціннісної (морально-етичної) складової громадянської компетентності. Розвиток соціальної складової (співпраця, співробітництво, комунікації, повага до інших, толерантність, права та обов’язки, розв’язання конфліктів, громадянське суспільство).
Громадянська освіта в старшій школі Концентрація уваги на політологічних, правових й економічних аспектах громадянської компетентності. Глибоке розуміння сутності демократії, прав, обов’язків і свобод людини. Здатність свідомо застосовувати набуті знання, уміння та навички для вирішення життєвих проблем, орієнтуючись на цінності громадянського суспільства.
Під час навчання у загальноосвітній школі в учня має бути сформований певний рівень готовності до дорослого життя - життєва компетентність, що має забезпечити молодій людині здатність орієнтуватись у сучасному суспільстві, швидко реагувати на запити часу, ефективно та успішно самореалізуватись за шкільними дверима.