ТРАНСПОРТ РЕЧОВИН У ТВАРИН. НЕЗАМКНЕНА ТА ЗАМКНЕНА КРОВОНОСНІ СИСТЕМИ. КРОВ, ЇЇ ОСНОВНІ ФУНКЦІЇБуває червона, синя, зелена, жовта, безбарвна. Тече в організмі тварин. Біологічна загадка
Номер слайду 2
Закінчіть речення, вставте пропущені слова (кожне речення - 1 бал).1. Гетеротрофним називають живлення ____.2. За способом живлення жук-гробарик, жук-гнойовик, дощовий черв’як ____ належать до ____. 3. Хижацький спосіб життя притаманний ____. 4. Кишечник, у якого відсутній анальний отвір, називають _________________.5. Фільтруючи воду, їжу добувають такі тварини: ____. 6. Для птахів характерним є розширення стравоходу ____ та два відділи шлунка - ___________ і м'язовий.7. Кишечник у більшості тварин має два відділи: ____.8. Кисень до організму жаби потрапляє двома шляхами: через ____та___._9. Зябрами дихають ____.10. Хрущ, тарган, бджола дихають ____. 11. Альвеолярні легені розвинені у ____. 12. Кити, дельфіни у воді дихають ____.
Номер слайду 3
Функція. Транспорт та розподіліпо організму кисню, поживних та інших речовин, а також транспорті до органів виділення кінцевих продуктів обміну речовин. КРОВ
Номер слайду 4
ЦИРКУЛЯТОРНІ СИСТЕМИ БЕЗХРЕБЕТНИХ ТВАРИН
Номер слайду 5
ТИПИ ЦИРКУЛЯТОРНИХ СИСТЕМ ПРИТАМАННІ ХРЕБЕТНИМ ТВАРИНАМА. Риби мають двокамерне серце, яке складається з передсердя (1) та шлуночка (2), від якого кров прямує до зябер (3). Б. В. Амфібії та рептилії мають трикамерне серце, яке складається з двох передсердь (1) та одного шлуночка (2). Від шлуночка кров по малому колу кровообігу (3) прямує до легень (в амфібій - і до шкіри), а по великому (4) - до інших органів. Г. Птахи та ссавці мають чотирикамерне серце, яке складається з двох передсердь (1) та двох шлуночків (2). їм також властиві два кола кровообігу: мале (3) та велике (4)
Номер слайду 6
Здатність підтримувати стале співвідношення між виробленням тепла в організмі або його поглинанням з довкілля та витратами теплової енергії має назву теплорегуляція. ХОЛОДНОКРОВНІ ТА ТЕПЛОКРОВНІ ТВАРИНИ
Номер слайду 7
{35758 FB7-9 AC5-4552-8 A53-C91805 E547 FA}Кільчастічерви. Комахи. Молюски. Риби. АмфібіїСсавціКров безбарвна, зелена, червона. Гемолімфа (безбарвна, жовта)35 Кров червона, холодна. Кров червона, гаряча. Серце відсутнє2 Серце дво-;три-чотирикамерне. Серце двокамерне7 Серце чотирикамерне1 Кровоносна система незамкнена46 Кровоносна система замкнена,два кола кровообігу8 Заповніть пропущені комірки в таблиці «Кровоносні системи тварин»
Номер слайду 8
ПРАКТИЧНА РОБОТА №4 Тема: Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин. Мета: розглянути і порівняти кровоносні системи хребетних тварин. Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: схеми кровоносних систем риб, амфібій, рептилій, птахів, ссавців. Хід роботи1. Розгляньте і проаналізуйте схему кровоносної системи риб. Зверніть увагу на напрямок руху крові від серця до зябер. Скільки кіл кровообігу в риб?2. Розгляньте і проаналізуйте схему кровообігу в амфібій на прикладі жаби. Зверніть увагу на появу другого передсердя. Скільки всього камер має серце? У зв’язку з появою яких органів у жаби з’явилось друге коло кровообігу?3. Яка особливість з’являється в будові серця рептилій?4. Розгляньте і проаналізуйте схеми кровообігу у ссавців і птахів. Скільки камер має таке серце? Які кола кровообігу сформувалися у ссавців і птахів?5. На схемі проаналізуйте напрямок руху крові по аорті у птахів і ссавців. Укажіть відмінність.6. Зробіть висновки, проаналізувавши ускладнення в будові системи кровообігу хребетних тварин.
Номер слайду 9
ПРАКТИЧНА РОБОТА №4 Тема: Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин. Мета: розглянути і порівняти кровоносні системи хребетних тварин. Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: схеми кровоносних систем риб, амфібій, рептилій, птахів, ссавців. Хід роботи1. Розгляньте і проаналізуйте схему кровоносної системи риб. Зверніть увагу на напрямок руху крові від серця до зябер. Скільки кіл кровообігу в риб?
Номер слайду 10
ПРАКТИЧНА РОБОТА №4 Тема: Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин. Мета: розглянути і порівняти кровоносні системи хребетних тварин. Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: схеми кровоносних систем риб, амфібій, рептилій, птахів, ссавців. Хід роботи2. Розгляньте і проаналізуйте схему кровообігу в амфібій на прикладі жаби. Зверніть увагу на появу другого передсердя. Скільки всього камер має серце? У зв’язку з появою яких органів у жаби з’явилось друге коло кровообігу?
Номер слайду 11
ПРАКТИЧНА РОБОТА №4 Тема: Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин. Мета: розглянути і порівняти кровоносні системи хребетних тварин. Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: схеми кровоносних систем риб, амфібій, рептилій, птахів, ссавців. Хід роботи3. Яка особливість з’являється в будові серця рептилій?
Номер слайду 12
ПРАКТИЧНА РОБОТА №4 Тема: Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин. Мета: розглянути і порівняти кровоносні системи хребетних тварин. Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: схеми кровоносних систем риб, амфібій, рептилій, птахів, ссавців. Хід роботи4. Розгляньте і проаналізуйте схеми кровообігу у ссавців і птахів. Скільки камер має таке серце? Які кола кровообігу сформувалися у ссавців і птахів?5. На схемі проаналізуйте напрямок руху крові по аорті у птахів і ссавців. Укажіть відмінність.6. Зробіть висновки, проаналізувавши ускладнення в будові системи кровообігу хребетних тварин.
Номер слайду 13
Домашнє завдання. Опрацювати § 31, закінчити схеми в зошиті.