АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНь1. Що таке централізована монархія?2. Що таке князівська рада?3. Чим відрізнялося помістя від вотчини?4. Хто належав до панівних верств населення Русі?5. Хто належав до залежних верств населення Русі?6. Хто становив найбільшу частину населення Русі?7. Яка галузь господарства була провідною в тогочасній Русі?8. Які види ремесла були найпоширенішими на Русі?9. Які основні товари вивозили руські купці за кордон?
ПИСЕМНІСТЬ НА РУСІПісля запровадження християнства на Русі поширилася винайдена братами-просвітниками Кирилом і Мефодієм абетка — кирилиця. Одночасно з’явилася церковнослов’янська (або старослов’янська) мова, яка стала вживатися як церковна і книжна мова. Натомість у повсякденному житті використовувалася жива народна мова.
Кирилиця — слов’янська абетка. Названа за ім’ям слов’янського просвітника Кирила, який разом із братом створив першу слов’янську абетку з 38 літер (глаголицю), а його учні вдосконалили її і назвали кирилицею. Вона складалася з 43 літер (але була й коротша абетка — із 27—32 літер). Кирилиця стала основою сучасних слов’янських систем писемності: білоруської, болгарської, російської, сербської, української тощо.
ОСВІТАЗа часів князювання Володимира в Києві для князівських і боярських дітей було відкрито першу школу. За повідомленням літописця, князь Ярослав Мудрий заснував школу, де навчалося 300 дітей старост і священиків. Основу освіти становили богослов’я, філософія, риторика і граматика. Вивчали на Русі й іноземні мови. Кількома мовами володів Ярослав Мудрий, а його син Всеволод удома опанував п’ять іноземних мов.
Знахідки берестяних грамот, бронзових та кістяних писал переконують, що книжна наука розвивалася не лише у стольному граді, а й у різних частинах Русі. Грамота Хлопчика Онфима з Новгорода «Від Говінової [тобто дружини Говіна] до Ніженця. Дай 60 кун лодієвих. Сказав Говін і подав на суд, а піп записав. А дай Луці. Коли не віддаси, то я у князя візьму отрока… і приїду, а то тобі в більше увійде» (Звенигород).
Обрядові пісні, легенди, загадки, сказання, заклинання, епічні й ліричні пісні, казки, колядки, прислiв’я, приповiдки, магiчнi заклинання й замовляння. Самобутнім жанром були билини (старини). До найдавніших належить група билин про князя Володимира Красне Сонечко, який разом із богатирями Іллею Муромцем, Альошою Поповичем та Добринею Микитичем захищає Русь від ворогів. УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ
Вишгородська ікона Богородиці (візантійська традиція)ІКОНИСвенська ікона Богородиці зі святими Антонієм та Феодосієм Печерськимиікони завозилися з Візантії та Болгарії, але згодом на Русі сформувалися місцеві традиції іконопису. Руські майстри завжди дотримувалися візантійського канону (твердо встановленого правила, що було зразком) іконопису, який оберігався православною церквою, але ніколи не копіювали візантійські ікони. На Русі ікони писалися на дошках.