Презентація до Дня народження української поетеси Лариси Петрівни Косач-Квітки. Заняття з Художньо-мовленнєвої діяльності з використанням мнемотехніки для дітей середнього дошкільного віку ЗДО
Леся Українка Середній вік. Художньо-мовленнєва діяльність
Номер слайду 2
Народилася всесвітньо відома українська поетеса Леся Українка (Лариса Петрівна Косач — Квітка) 25 лютого в Новгород – волинському, в славній родині Косачів
Номер слайду 3
Лесина мати добре зналася на мистецтві, невтомно збирала його зразки: різні орнаменти, тканини, вишиванки, а також пісні, казки тощо. Вона була видатною письменницею і друкувалася під прізвищем Олени Пчілки. Уперше розповідь про Мавку Леся Українка почула від матері — під час відпочинку в селі Жабориці. Ця історія справила на неї неабияке враження. Як і жаборицькі народні пісні, казки, повір’я. Окрім Лариси родина мала старшого сина Михайла та молодших — Ольгу (на фото), Оксану, Миколу та Ізидору Косачів.
Номер слайду 4
«Мишелося» — саме таким спільним ім’ям у родині Косачів називали Лесю та її старшого брата. Адже із самого дитинства вони були нерозлучними: багато часу проводили разом в іграх та навчанні, удвох відвідували приватних вчителів. Грамоти Леся навчилася дуже рано. Коли їй було чотири роки, вона вже дуже добре читала. А через рік Леся самостійно писала коротенькі листи до родичів. Дуже рано почала Леся знайомитися з народною творчістю: піснями та художніми виробами. До десяти років Леся росла і розвивалася, як і всі діти. Була радісна, весела, любила співати й дуже добре танцювала із братом "козака".
Номер слайду 5
Коли дівчинці виповнилося 5 років, батьки купили їй фортепіано. Вона не тільки успішно вчилась грати, а й сама бралася складати музичні твори. Любила Леся й серйозну роботу – господарчу. Вона завжди мала свій квітник і город, сама його обробляла й доглядала. Зовсім маленькою – в 6 років – навчилася шити і вишивати, а згодом навіть взялася мережити батькові сорочку.
Номер слайду 6
Та сталося велике горе. На Водохреще 10-річна Леся пішла на річку Стер подивитися, як святять воду і в неї дуже померзли ноги. Скоро потому, і від того, як тоді думали, вона тяжко захворіла. Все життя боролася з туберкульозом. На початку вересня 1882 року в Лесі з’явилася невелика припухлість на лівій руці. Рука боліла, і для дівчинки великим горем стала необхідність відмовитися від занять з фортепіано, як виявилось – назавжди…Хвора рука позбавила Лесю можливості стати піаністкою.
Номер слайду 7
Всебічно обдарована, Леся Українка писала короткі прозові твори. Здебільшого це казки, оповідання, розповіді з сільського життя. А свій перший вірш написала у 9 років. Була талановитою перекладачкою, вона знала багато мов, більше десяти.
Номер слайду 8
У 1884-1891рр. Леся Українка написала поезії для дітей, які об'єднала в цикл "В дитячому крузі". Тут вміщено твори для дошкільнят і молодших школярів. Лесі в той час було 16 років. Але її прагнення пояснювалося тим, що вона сама була дитиною і жила ще враженнями дитинства. В ній жив великий педагогічний талант, вроджений хист виховательки.
Номер слайду 9
"Лісова пісня" – шедевр Лесі Українки. Це твір про силу, життєвість, гармонійну красу і творче безсмертя народу. Рядки "Лісової пісні", підводять до думки, що мистецтво може бути великим, лише тоді, коли вона відтворює народні діяння, прагнення до вільного і гарного життя.
Номер слайду 10
Незабаром, 2 березня, виходить мультфільм за мотивами твору Лесі Українки «Мавка. Лісова пісня»
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Пропоную вивчити цей вірш за допомогою мнемотехніки.