Молюски, або м’якуни - це безхребетні тварини, які мають шкірну складку – мантію. Серед молюсків є рослиноїдні,хижаки, фільтратори. Це переважнно водяні організми, однак є й наземні види.
Номер слайду 3
Поширення та спосіб життя. Здебільшого молюски є водяними тваринами, що мешкають у морських та прісних водоймах, меншість м'якунів наземні. Здебільшого молюски є вільноживучими організмами, проте деякі з них пристосувалися до паразитичного способу життя. Кальмар вільно плаває у товщі води
Номер слайду 4
Що їдять і хто їх їсть?Трапляються рослиноїдні і хижі молюски. Одні з них живляться залишками мертвих організмів (сапротрофи), інші є фільтраторами. Деякі молюски паразити. Їдять молюсків представники майже всіх груп тварин: риби, птахи, ссавці, комахи, павукоподібні, кільчаки і, звичайно ж, інші молюски.
Номер слайду 5
Особливості будови. Розміри тіла – дуже різні. Найменші представники – є двостулкові молюски, дорослі особини яких виростають аж до 0,5 мм. А найбільші – це представники – головоногих. Зі спійманих гігінтських кальмарів найбільшим був до 16,5 м. Найважчий представник мав вагу майже – 500 кг!
Номер слайду 6
Зовнішня будова молюска
Номер слайду 7
Розмноження і розвиток. Розмножуються молюски статевим способом. Серед них є як гермафродити, так і роздільностатеві види. У водяних видів личинки плавають і таким чином забезпечують розселення виду. Плаваючи, вони можуть чіплятися за риб, на яких можуть паразитувати певний час.
Номер слайду 8
Різноманітність. МОЛЮСКИ – дуже велика група тварин. На сьогодні їх відомо понад 100 тис. видів. Найбільша група – черевоногі (близько 80%). Другою за чисельністю групою є двостулкові. Найменша чисельністю група – це головоногі, але за розмірами – це найбільші молюски. Живуть вони тільки в солоних водах.
Номер слайду 9
Значення для людини Позитивне* вживаються в їжу (устриці,мідії,кальмари);* джерело перлин і перламутру (двостулкові);* очищують воду(двостулкові);* об’єкти наукових досліджень (головоногі, черевоногі). Негативне* деякі види є проміжними хазяями паразитичних червів (ставковики);* шкідники сільського господарства (слимаки);* отруйні види, які можуть стати причиною смерті людини (конуси, синьокільчастий восьминіг).