Поміркуйте! «Чверть усього живого на Землі можна знайти під нашими ногами», – такими словами починається один розділів звіту Всесвітнього фонду природи «Жива природа-2018» під назвою «Що такого особливого в ґрунті?». А справді, що такого особливого в ґрунтах? Як позначається забруднення на екологічних функціях ґрунтів?
ЗАБРУДНЕННЯ ҐРУНТІВ визначаються тим, що ґрунти – це біокосне тіло природи. 1) має структурні живу й неживу фази; 2) складається з органічних речовин, мінералів, води й повітря; 3) чинниками його формування є гірські породи й мінерали, вода, рельєф, повітря, тепло; 4) вирізняється такою властивістю, як родючість.
Основні проблеми, що є наслідками забруднення ґрунтів Назва Сутність Причини 1.Деградація ґрунтів Зменшенням вмісту гумусу і зниженням родючості Неправильне землекористування, забруднення відходами 2.Ерозія ґрунтів Руйнування і знесення верхніх, найбільш родючих горизонтів ґрунту Дія вітру, потоки води, перевипасання, зрошення, оранка 3.Засолення ґрунтів Накопичення в ґрунтах легкорозчинних солей (хлоридів, сульфатів і карбонатів) Зрошення, осушення, 4.Радіоактивне забруднення Гальмування росту рослин, зниження врожайності, загибель рослин Потрапляння й накопичення в ґрунті радіонуклідів (Цезій-137, Стронцій-90, Калій-40) у концентраціях, що є вищими від фонових 5.Забруднення металами Зниження рН, зменшення кількості корисних бактерій, збільшення кількості хвороботворних грибів, зменшення кількості корисних ґрунтових комах, червів Потрапляння й накопичення в ґрунті металів у концентраціях, що є вищими від фонових
Охорона ґрунтів - система правових, організаційних, технологічних та інших заходів, спрямованих на збереження й відтворення родючості та цілісності ґрунтів, їх захист від деградації, ведення сільськогосподарського виробництва з дотриманням ґрунтозахисних технологій та забезпеченням екологічної безпеки довкілля.
У кожній екосистемі має бути своє, науково обґрунтоване співвідношення між полем, лісом, луками, болотами, водоймами. Це дасть найвищий господарський ефект і збереже довкілля. Організація й дотримання сівозмін. Зберегти ґрунт допоможуть і перехід на прогресивні форми обробітку землі, ефективні та легкі машини й механізми,скорочення повторного обробітку ґрунту, перехід на безплужний обробіток, атакож впровадження органічного (біологічного) землеробства без застосування отрутохімікатів і неякісних мінеральних добрив.
Висновок : охорона ґрунтів – система правових, організаційних, техноло- гічних та інших заходів, спрямованих на збереження й відтворення родючості та цілісності ґрунтів, їх захист від деградації, ведення сільськогосподарського виробництва з дотриманням ґрунтозахисних технологій та забезпеченням екологічної безпеки довкілля.
Біологія + Екологія. ЧАЕС і ґрунти України Після аварії на ЧАЕС радіонуклідами забруднено понад 4,6 млн гектарів земель 12 областей України .Найбільш забрудненими залишаються лісові ґрунти, а ліси є найбільш критичними екосистемами з погляду надходження таких радіонуклідів, як Цезій-137 і Стронцій-90по трофічних ланцюжках до людини. 1.Що таке радіонукліди? 2.Чому в наш час найбільшу небезпеку становлять ізотопи Цезію і Стронцію? 3.Чому саме в лісових ґрунтах ступінь радіоактивного забруднення є найбільшим?