Металевий посуд використовується для приготування і подачі блюд з виробництва в зал і сприяє збереженню температури їжі в гарячому стані. У закладах ресторанного господарства використовується посуд із срібла, срібла з позолотою, мельхіору (нейзильберу), нержавіючої сталі, алюмінієвий.
Мельхіор є сплав червоної міді (50-60%), цинку (20-30 %) і нікелю (15- 20 %). Як правило, вже готовий посуд покривається тонким шаром чистого срібла (0,3-0,5 мм). Мельхіор не піддається корозії, не б’ється, не боїться високих і низьких температур. Такий посуд має ще і ту перевагу, що його можна знов покрити сріблом. Посуд з мельхіору має якісні теплопровідні і естетичні властивості.
Посуд з нержавіючої сталі сьогодні найбільш поширений на підприємствах ресторанного господарства. Він особливо зручний у використанні, відповідає всім санітарно-гігієнічним нормам, практичний для щоденного використання. Для виготовлення посуду використовують хромовану і хромонікелеву сталь. Цей посуд полірується до дзеркального блиску, який при відповідному догляді не зникає навіть після найінтенсивнішого використання.
Порційна сковорода призначена для приготування і подачі до столу смажених гарячих блюд (яєчня, крупник, будь-яке запечене блюдо, солянка на сковороді тощо). Залежно від діаметра і місткості сковороди також можуть служити для подачі порційних гарячих закусок (омлети, сосиски, млинчики, тюфтель із соусом) і порційних гарячих солодких блюд (суфле). Порційні сковороди виготовляються з мельхіору, неіржавіючої сталі і алюмінію діаметром 140, 170, 190 і 210 мм. Сковорода невеликого діаметра з двома витими ручками у вигляді поличок називається кроншель.
Баранчики круглої форми з кришкою випускають на 1 — 6 порцій. Призначені для зберігання необхідної температури при подачі припущених і тушкованих блюд з м’яса в соусі, птиці і овочів: бефстроганов, голубці, плов, рагу тощо. Можуть бути використані для подачі гарячих млинців і пиріжків на прийомах і банкетах.
Таці сервірувальні — це таці, необхідні для роботи офіціанта. Велика —- діаметром 500 мм — для транспортування кулінарної продукції від роздачі в зал, середній — діаметром 350 мм — для обслуговування столу і сервіровки столових приладів, малий — для подачі рахунка і невеликих предметів.
Столові прибори поділяються на основні, тобто універсальні, призначені для індивідуального користування (власне для їжі), і допоміжні, призначені для загального користування, порціонування і перекладання. Крім того, випускаються спеціальні прилади для різних екзотичних продуктів і делікатесів.
Ніж і виделка десертні сервіруються до солодких блюд, які подаються на мілких десертних тарілках. Десертні прибори повинні бути дещо меншими за закусочні (довжина десертного ножа 190 мм, десертної виделки 170 мм; вона може мати три зубці), але у більшості сучасних наборів закусочні і десертні прибори є взаємозамінними.
Ніж і виделка рибні сервіруються до гарячих блюд з риби і морепродуктів. В окремих випадках рибні прибори подаються до холодної, легко розбірної риби. Ніж має тупе широке лезо у вигляді лопатки з гострим кінчиком, оскільки гарячу рибу при їжі не ріжуть ножем, а тільки ділять на зручні шматочки. Довжина рибного ножа 200 мм. Виделка плоскіша і ширша порівняно з м’ясною, має чотири короткі зубці з поглибленим прорізом в центрі, за допомогою якої легко витягувати виступаючі риб’ячі кісточки. Довжина рибної виделки — 180 мм.
Прибор для оброблення м’яса складається з обробних ножа і виделки, які використовуються у накритого столу і відрізняються від вживаних на кухні красивішим оформленням. Довжина 265-280 мм. Ніж нагадує кухонний, має гостре довге лезо з гострим кінцем, а виделка — два довгі гострі зубці.
Ложка лимонадна — це ложка з дуже довгою рукояткою, загальна довжина ложки становить 220 мм. Вона використовується для перемішування напоїв у високих стаканах. Завдяки довгій рукоятці ця ложка знаходить широке застосування в барі не тільки для приготування коктейлів, але і для витягання з банок і накладення в коктейлі вишень, маслин та інших інгредієнтів.
Прибор для ікри складається з лопатки або ложечки для витягання ікри з банки (вази) і ножа. Лезо ножа для ікри широке і закруглене вгорі. Ніж служить для намазування ікри на скибочки хліба і млинці. У цьому приборі всі частини, які торкаються ікри, виготовляються з рогу, слонової кістки, покриваються емаллю або робляться з твердого пластика, щоб не спотворювався тонкий смак продукту. Довжина лопатки для ікри і ножа становить 200 мм, ложечка може бути значно меншою.
Ніж устричний служить для розкриття раковин устриць. Виделка для устриць має широкі з гострими кантами зубці, за допомогою яких м’ясо устриць відділяється від раковини і підноситься до рота. Використовується для споживання живих устриць. Довжина виделки — близько 150 мм; вона має, як правило, три зубці, один з яких виконаний у вигляді леза консервного ножа.
Щипці для равликів служать для утримання раковин равликів, які подаються цілими (у раковинах). Довжина — 150 мм. Виделка для равликів має два гострі, трохи заломлені зубці. Довжина виделки — 140 мм. За допомогою гострих заломлених зубців виделки равлика витягують з раковини. При подачі витягнутих равликів їх їдять з дотичною цієї ж виделки.