Презентація на тему :"Чорні метали"

Про матеріал
Презентація на тему "Чорні метали", для дітей з особливими освітніми потребами. 7 клас. Підручник "Фізика", автори: В.І. Бондар, І.В. Заяць. В даній презентації учні продовжують знайомство з загальними властивостями чорних металів, а також їх застосуванням на практиці. Також використано фотоілюстрації з мережі Інтернет.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Чорні метали. Підготувала вчитель-дефектолог О. О. Діхтяр КЗ КОР «Таращанський НРЦ»

Номер слайду 2

Чорні метали. Дослідним шляхом легко встановити , що не всі метали притягуються магнітом. Для цього ми візьмем кілька предметів з чорних і кольорових металів. Наблизивши магніт, ми помітимо, що деякі з них притягуються магнітом, а інші-залишаються нерухомими. Ви вже знаєте, що до чорних металів належать залізо і його сплави-чавун і сталь.

Номер слайду 3

Перевіримо на досліді інші властивості чорних металів. Для цього візьмемо три пластини, залізну, стальну і чавунну. Всі вони темно-сірого кольору, тверді, притягуються магнітом. Якщо залізну пластинку зігнути, то після припинення дії сили вона набуде нової форми і залишиться в цьому стані. Така властивість називається пластичністю.

Номер слайду 4

Під дією сили легко також змінити форму сталевої пластини, але після припинення дії сили вона набуде первісної форми. Ця властивість має назву пружність. Якщо вдарити молотком по кожній з пластин, поставлених на підставки, залізна пластина зігнеться і не випрямиться, стальна-зігнеться, але після удару випрямиться, а чавунна пластина розкришиться на частини. Отже, чорні метали можуть бути крихкими. Чорні метали змінюють свій об'єм унаслідок нагрівання і охолодження. Проведемо дослід. Візьмемо скляну трубку , в яку вільно входить стальний поршень. Витягнемо поршень і нагріємо його на спиртівці. Після нагрівання стальний поршень не входить у скляну трубку. Через деякий час, коли поршень охолоне, він знову набуде попередньої форми і ввійде у скляну трубку.

Номер слайду 5

Висновок. Отже, від нагрівання чорні метали розширюються, а від охолодження –стискуються.

Номер слайду 6

Підсумок уроку 1. Які метали відносять до чорних?2. Який вони мають колір?3. Що можна сказати про пластичність, пружність, крихкість чорних металів?4. Які властивості чорних металів виявляються під час нагрівання і охолодження?5. Який з чорних металів найм'якіший, а який найтвердіший?

Номер слайду 7

Цікаві факти про чорні метали Чорні метали ) — метали й сплави на основі заліза, марганцю, хрому. Найбільш масове виробництво: сталі, феросплави, чавуни. За вмістом вуглецю сталі поділяють на дві групи:м'яка сталь, або технічне залізо (містить до 0,3 % вуглецю)тверда сталь (містить від 0,3 до 2,14 % вуглецю). Чавуни, які виплавляють у доменних печах поділяють на:• переробні, які використовуються для виробництва сталі у кисневих конверторах, електропечах, мартенівських печах;• ливарні, які використовуються для одержання виливків у ливарних цехах машинобудівних чи ливарних заводів. Частка цих чавунів зменшується й не перевищує 10 %. Фероспла́ви — напівпродукти металургійного виробництва — сплави заліза з кремнієм, марганцем, хромом і іншими елементами, використовувані при виплавці сталі (для розкислювання і легування рідкого металу, скріплення шкідливих домішок, додання металу необхідної структури і властивостей), а також при отриманні інших феросплавів (т.з. передільні феросплави). Отримання концентратів чорних металів з руд здійснюється гравітаційним, магнітним і флотаційним методами. Метали і сплави на основі чорних металів отримують в результаті наступної металургійної переробки концентратів. Чорна металургія споживає майже увесь об'єм залізних руд, 90–95 % марганцевих і більшу частину хромових. Залізовуглецеві сплави — основа конструкційних матеріалів, що застосовуються у всіх галузях промисловості. Джерело . Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2001—2004.

Номер слайду 8

Виконуємо вправи1. Підберіть чавунні заготовки і спробуйте їх розрубати зубилом або обпиляти напилком. Те саме проробіть на заготовках зі сталі. Порівняйте, як піддаються рубанню й обпилюванню чавун і сталь.2. Візьміть однакових розмірів чавунну і сталеву заготовки ( завтовшки приблизно 2-3мм) і порівняйте, як вони витримують удар.

pptx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Презентації
Інкл
Додано
2 липня 2024
Переглядів
812
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку