Залежно від причини виникнення сукцесії поділяють на два типи: 1) ендогенні (автогенні) – відбуваються з внутрішніх причин (наприклад, утворення нових видів);2) екзогенні (алогенні) – виникають під дією зовнішніх чинників (наприклад, засолення, підтоплення, вселення чужорідних видів).
За особливостями формування сукцесії поділяють1. Первинні сукцесії – це поява і розвиток угруповань у місцях, де їх раніше не було ( розвиток екосистем на скельних породах, зсувах, відмілинах річок, вулканічних островах).2. Вторинні сукцесії – це відновлення природних угруповань після певних порушень (відновлення лісів після пожеж або вирубування, степів – після розорювання).
Закономірності сукцесій. У 1884 р. французький хімік і фізик А. ле Шательє (1850 – 1936) сформулював закономірність (принцип Ле Шательє), згідно з якою будь-який зовнішній вплив,що виводить систему зі стану рівноваги, викликає в цій системі процеси, що намагаються послабити зовнішній вплив і повернути систему до початкового рівноважного стану.
Завдання для самоконтролю1. Що таке екологічні сукцесії? 2. Наведіть приклади сукцесій. 3. Назвіть основні причини сукцесій. 4. Які сукцесії називають первинними й вторинними?5. Назвіть закономірності сукцесій. 6. Назвіть галузі застосування знань про сукцесії. 7. Яке значення та етапи сукцесій? 8. Які причини й типи сукцесій? 9. Які закономірності сукцесій?10. На конкретному прикладі поясніть закономірності формування сукцесій.