Презентація на тему: "ІМУННА СИСТЕМА ЛЮДИНИ, ОСОБЛИВОСТІ ЇЇ ФУНКЦІОНУВАННЯ."
Мета: Вдосконалювати вміння аналізувати які функції імунної системи людини та її особливості функціонування.
11 клас В. І. Соболь
ІМУННА СИСТЕМА – сукупність молекул, клітин, тканин й органів, які захищають організм від генетично чужорідних клітин або речовин, що надходять із середовища або утворюються в організмі.Імунна система функціонує в нерозривній єдності з іншими системами, що беруть участь у транспортуванні її клітин і речовин та регуляції. Деякі органи й клітини імунної системи є компонентами кровоносної, дихальної, травної, ендокринної, нервової систем.Імунна система – це живий щит організму, основною функцією якого є захист організму від речовин і клітин з ознаками генетично чужої інформації.
3. Тканинний рівень. Лімфоїдна тканина є скупченням лімфоцитів і допоміжних клітин у складі слизових оболонок багатьох органів. В тонкому кишечнику розташовуються пеєрові бляшки, в бронхах – лімфоїдні фолікули, в носоглотці –аденоїди. Для цієї тканини характерна рання вікова інволюція старіння лімфоїдна тканина тимусу до 40 років повністю замінюється жировою.
В організмі людини умовно розрізняють два види імунітету: 1. Неспецифічний (вроджений) імунітет: А)здійснюється речовинами (HCl, жовч, молочна кислота, лізоцим, інтерферони, білки плазми) Б) клітинами (фагоцити, NК-лімфоцити) на всі чужі білки та мікроорганізми . Цей імунітет має спадковий видовий характер і позбавлений імунологічної пам’яті. 2. Специфічний (адаптивний) імунітет А) здійснюється імунокомпетентними речовинами (гуморальний імунітет) Б) клітинами (клітинний імунітет), що діють і знищують тільки певний вид чужих білків або мікроорганізмів.
Етапи реакції імунної системи на інфекції:1.Інфекційний агент (патоген), що проник в організм, розпізнається дендритними клітинами. 2.дендритні клітини активуються і мігрують у лімфатичнівузли, де взаємодіють із T- та B-лімфоцитами, які й здійснюють імунну відповідь. 3. В-лімфоцити продукують антитіла, Т-кілери за участі речовин (перфорини, гранзими В, гранулізини) зумовлюють апоптоз чужих клітин, 4. Т-хелпери за участі цитокінів стимулюють клітини, відповідальні за клітинний імунітет (Тh1) та активують В-клітини, що відповідають за гуморальний імунітет (Тh2). 5. Повторне проникнення патогена та імунна відповідь відбуваються вже швидше й ефективніше завдяки формуванню Т- і В-клітин пам’яті.
Усі антитіла належать до імуноглобулінів, які поділяють на 5 класів: Ig. G, Ig. M, Ig. A, Ig. D і Ig. E. За характером впливу на антиген розрізняють три групи антитіл: 1.антитіла (аглютиніни),що зумовлюють склеювання (аглютинацію) мікроорганізмів або клітин; 2) антитіла (лізини), що здійснюють розщеплення (лізис) клітин за обов’язкової участі комплементу – сукупності багатьох білків сироватки крові; 3) антитіла (преципітини), що осаджують комплекси антиген – антитіло.
Запитання та завдання1. Що таке імунна система? 2. Назвіть центральні й периферичні органи імунноїсистеми? 3. Що таке імунна відповідь? 4 Які є види імунітету? 5. Що таке антигени? 6. Що таке антитіла?7. Які особливості організації імунної системи людини? 8. Які особливості функціонування імунної системи людини? 9. Які механізми взаємодії комплексу антиген -антитіло?10. Поясніть, як утворюються в організмі людини антитіла.