ОЗНАКИ МОЛЮСКІВ Молюски - безхребетні тварини з м’яким несегментованим тілом, яке часто вкрите захисною черепашкою. Вони мешкають у прісних (ставковики, жабурниці) та солоних (мідії, устриці, восьминоги, кальмари) водоймах або на зволожених ділянках суходолу (виноградний слимак, голі слизуни).
ОЗНАКИ МОЛЮСКІВ1. Відсутність сегментації тіла2. Двобічна симетрія3. Тіло поділене на відділи: голова, тулуб, нога4. Тіло вкрите складкою – мантією5. Вторинна порожнина тіла утворює навколосерцеву сумку6. Ускладнення травної і нервової систем7. Гермафродити і роздільностатеві8. У більшості молюсків тулуб захищений мушлею.
Будова мушлі1. Ззовні мушля вкрита шаром рогоподібної речовини складається з кристалів кальцій карбонату. 2. Середній шар - порцеляноподібний - має сніжно-білий колір. 3. Внутрішній шар - перламутровий — виграє всіма барвами веселки, оскільки в його пластинках світло розкладається на окремі кольори спектра.
Клас Двостулкові молюски, на відміну від черевоногих, мешкають виключно у водоймах. Тіло двостулкових молюсків сплющене з боків і складається з тулуба та ноги. Голови немає, тож немає й щупалець. Нога має сплощену форму, за її допомогою молюск може повільно повзати по дну водойми. Мушля двостулкових молюсків складається з двох стулок.
Головоногі молюски поширені виключно в океанах і морях з високою солоністю, тому в значно опріснених Чорному та Азовському морях не трапляються. Майже всі вони - хижаки. Тіло молюска складається з тулуба та великої голови, а нога перетворилася на щупальця, які оточують рот, та особливий орган - лійку.
ЛАБОРАТОРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ Тема: Будова мушлі (черепашки) черевоногих та двостулкових молюсків. Хід роботи1. Розгляньте мушлю ставковика (чи іншого черевоногого молюска). Визначте її колір Знайдіть отвір, через який висувається голова і нога молюска.2. Дослідіть, вправо чи вліво від поздовжньої осі спрямовані завитки мушлі. Порахуйте їхню кількість.3. Мушля жабурниці. Визначте колір і форму мушлі. 4. Дослідіть зовнішній шар мушлі. Якою речовиною він утворений?5. Розгляньте внутрішню поверхню мушлі. Яким шаром вона утворена?6. Порівняйте мушлі ставковика та жабурниці. Знайдіть основні відмінності в зовнішній будові.