Питома теплота пароутворення. Вчитель фізики школи І-ІІІ ступенів № 132 міста Києва. Кучменко Олександр Миколайович
Номер слайду 2
1. Питома теплота пароутворення. Проведемо дослід: Поставимо на плиту дві посудини, в одну наллємо 50 г води, а в другу - 100 г води (нагрівники та посудини - однакові). Доведемо воду до кипіння й будемо випаровувати. Спочатку випарується вода в посудині, де було 50 г, а потім - у посудині з 100 г води. Кількість теплоти, необхідна для перетворення рідини на пару,залежить від маси рідини.
Номер слайду 3
Проведемо дослід : На однакові нагрівники поставимо посудини, в одній - 100 г води, а в другій – 100 г спирту. Доведемо ці речовини до кипіння (спирт закипає за температури 78 °С, а вода - 100 °С) та будемо їх випаровувати. Результати досліду показують, що спочатку випарується спирт, а потім - вода. Кількість теплоти, необхідна для перетворення рідини на пару, залежить від роду речовини.
Номер слайду 4
Питома теплота пароутворення — це фізична величина, що характеризує певну речовину й дорівнює кількості теплоти, яку необхідно передати рідині масою 1 кг, щоб за незмінної температури перетворити її на пару. Питому теплоту пароутворення позначають символом r (використовують також символ L): Так, питома теплота пароутворення води. Для перетворення води масою 1 кг на пару за температури 100 °С потрібно 2300000 Дж енергії. Питому теплоту пароутворення визначають дослідним шляхом і заносять до таблиць (див. табл. 5 Додатка).
Номер слайду 5
2. Кількість теплоти, яка витрачається на перетворення рідини на пару або виділяється в ході конденсації пари. Щоб обчислити кількість теплоти, необхідну для перетворення рідини на пару за незмінної температури, слід питому теплоту пароутворення цієї рідини помножити на її масу: Q — кількість теплоти, яку поглинає рідина; r— питома теплота пароутворення;m — маса рідини. В ході конденсації пари виділяється така сама кількість теплоти, яка йде на утворення пари.