РОБОТА І ПОТУЖНІСТЬ ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУВчитель фізики школи І-ІІІ ступенів № 132 міста Києва. Кучменко Олександр Миколайович
Номер слайду 2
ЕЛЕКТРОЛІЧИЛЬНИК Одна з фізичних величин, що вимірюються в джоулях, — це робота. Отже, можна припустити, що електролічильником вимірюють роботу струму. У кожного в квартирі є лічильник, за показами якого ми щомісячно платимо за електроенергію, оплачуємо якусь кількість кіловат-годин. Що ж це таке кіловат – години і за що конкретно ми платимо?
Номер слайду 3
Електролічильник — це прилад для прямого вимірювання роботи струму. Установлену вартість одиниці роботи струму називають тарифом на електроенергію. Наприклад, для 80% населення України тариф на електроенергію з 01 жовтня 2021 року становитиме 1,44 грн за к. Втгод за умови споживання до 250 к. Вт*год на місяць. Для всіх, хто споживає більше 250 к. Вт*год на місяць, ціна залишатиметься незмінною – 1,68 грн за весь обсяг споживання.
Номер слайду 4
РОБОТА СТРУМУ При проходженні електричного струму через будь-який провідник електрична енергія перетворюється в теплову (провідник нагрівається), механічну (електродвигун приводить у рух машини і механізми), хімічну (заряджається акумулятор), а перетворення енергії з одного виду в інший характеризується виконанням роботи. U = A/q A = Uq; I = q/t q = It, тоді A = IUt За одиницю роботи електричного струму в СІ прийнятий Джоуль. Один джоуль дорівнює роботі, що виконується електричним струмом силою 1 А за напруги 1 В протягом 1с: 1 Дж = 1 В *1 А *1 с.
Номер слайду 5
ПОТУЖНІСТЬ СТРУМУ Знаючи роботу, яку виконує електричний струм за деякий проміжок часу, можна розрахувати і потужність струму. Під потужністю струму так само розуміють роботу, яка виконується за одиницю часу: Р= А/𝒕 Оскільки A =UIt , то P = IU. За одиницю потужності електричного струму в СІ прийнятий Ват. 1 Ват - потужність струму, яка виділяється струмом в 1 А у провіднику, між кінцями якого підтримується напруга 1 В. Ват — порівняно невелика одиниця потужності. На практиці частіше використовують кратні одиниці потужності: 1к. Вт =103 Вт, 1 МВт =106 Вт, 1 ГВт = 109 Вт.
Номер слайду 6
Прилад для вимірювання потужності електричного струму називається ватметр.
Номер слайду 7
НОМІНАЛЬНА ТА ФАКТИЧНА ПОТУЖНОСТІ Вимірюючи потужність струму в споживачі, ми визначаємо його фактичну потужність. Потужність, яку зазначено в паспорті електропристрою (або на пристрої), називають номінальною потужністю. У паспорті електричного приладу зазвичай вказують не тільки його номінальну потужність, а й напругу, на яку розрахований прилад. Проте напруга в мережі може трохи змінюватись від зазначеної в паспорті, наприклад, збільшуватись. Зі збільшенням напруги збільшується і сила струму в мережі, а, отже, і потужність струму в споживачі. Тобто значення фактичної і номінальної потужності приладу можуть відрізнятись. Максимальна фактична потужність електричного приладу більша за номінальну. Це зроблено з метою запобігання виходу приладу з ладу при незначних змінах напруги і струму в мережі. Якщо коло складається з кількох споживачів, то, розраховуючи їхню фактичну потужність, слід пам’ятати, що за будь-якого з’єднання споживачів загальна потужність струму в усьому колі дорівнює сумі потужностей окремих споживачів.