Випаровування та конденсація. Вчитель фізики школи І-ІІІ ступенів № 132 міста Києва. Кучменко Олександр Миколайович
Номер слайду 2
1. Пароутворення. Випаровування. Будь-яка речовина може переходити з одного агрегатного стану в інший. Пароутворення – процес переходу речовини з рідкого стану в газоподібний. Рідина може перетворитися на газ двома способами: випаровуванням і кипінням. Випаровування – це процес пароутворення з вільної поверхні рідини.
Номер слайду 3
2. Пояснення процесу випаровування. Молекули рідини безперервно рухаються, постійно змінюючи як значення, так і напрямок швидкості свого руху. Серед молекул поверхневого шару рідини завжди є такі, що «намагаються» вилетіти з рідини. Ті молекули, що в певну мить рухаються повільно, не зможуть подолати притягання сусідніх молекул і залишаться в рідині.
Номер слайду 4
Висновки. Випаровування рідин відбувається за будь-якої температури (в рідині завжди є молекули, які рухаються досить швидко). Випаровування супроводжується поглинанням енергії (під час випаровування виконується робота проти сил міжмолекулярного притягання та проти сил зовнішнього тиску). Під час випаровування, якщо рідина не отримує енергії ззовні, вона охолоджується (під час випаровування рідину залишають найшвидші молекули, то середня кінетична енергія решти молекул зменшується). Якщо ж поблизу поверхні опиниться «швидка» молекула, то її кінетичної енергії буде достатньо, щоб виконати роботу проти сил міжмолекулярного притягання, і вона вилетить за межі рідини.
Номер слайду 5
3. Швидкість випаровування. Швидкість випаровування залежить від температури рідини. (Зі збільшенням температури рідини збільшується кількість «швидких» молекул, тому дедалі більша їх кількість має змогу подолати сили міжмолекулярного притягання й вилетіти за межі рідини). Швидкість випаровування залежить від площі поверхні рідини. (Чим більша площа поверхні рідини, тим більше на цій поверхні «швидких» молекул і тим швидше рідина випаровується).
Номер слайду 6
Швидкість випаровування залежить від виду рідини. (Повільніше випаровуються ті рідини, молекули яких сильніше взаємодіють одна з одною). Швидкість випаровування залежить від руху повітря. (Біля поверхні рідини завжди існує «хмара» молекул, які повилітали з неї. Якщо є вітер, то він відносить молекули, що вилетіли з рідини, і не дає їм змоги повернутися).
Номер слайду 7
4. Конденсація. Конденсація – процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий. Конденсація в природі. Роса: водяна пара, яка вдень накопичується в повітрі внаслідок випаровування, а вночі, охолоджуючись, конденсується. Хмари: коли вологе повітря піднімається у вищі шари атмосфери, то, охолоджуючись, воно утворює хмари. Хмари складаються з дрібних краплинок води, що утворилися внаслідок конденсації водяної пари. Туман: коли вологе повітря охолоджується поблизу поверхні Землі, утворюється туман. Оскільки процес конденсації супроводжується виділенням енергії, то утворення туману затримує зниження температури повітря.