Дана презентація містить інформацію про бактерії - найменші організми. Розробка ознайомлює учнів із загальною будовою та значенням цих організмів у природі та житті людини.
Презентація на тему”Значення бактерій у природі та житті людини”
Номер слайду 2
Загальна характеристикаЇх можна знайти в кожному куточку нашої планети — і в Антарктиді, і в океані, і в космосі, і в гарячих джерелах, і в самих солоних водоймах. Загальна вага бактерій в кожній людині досягає 2 кг! А їх розміри рідко перевищують 0,5 мкм. Бактерії - це мікроскопічні, переважно одноклітинні організми, головною відмінністю яких є відсутність клітинного ядра. Першовідкривачем світу бактерій був Антоній Левенгук - голландський натураліст 17 століття, вперше створив досконалу лупу-мікроскоп, що збільшує предмети в 160-270 разів.
Номер слайду 3
Значення бактерій у природіБактерії редуценти мають відмінні санітарні якості, вони видаляють бруд в стічних водах, розщеплюють органічні речовини, перетворюючи їх в нешкідливу неорганіку. Унікальні ціанобактерії, що зародилися в первозданних морях і океанах 2 мільярди років тому, були здатні до процесу фотосинтезу, вони поставляли в навколишнє середовище молекулярний кисень, і таким чином сформували атмосферу Землі і створили озоновий шар, що захищає нашу планету від згубного впливу ультрафіолетових променів. Колообіг у природі є дуже важливим. Бактерії найбільш поширені організми на Землі, вони визначають верхню та нижню межу біосфери, проникають усюди і відрізняються великою витривалістю. Якби бактерій не було, померлі тварини і рослини не перероблялися б далі, а просто накопичувалися у величезних кількостях, без них біологічний круговорот стане неможливим, і речовини не зможуть знову повертатися в природу.
Номер слайду 4
Колообіг у природі
Номер слайду 5
Значення бактерій у природіБактерії – важлива ланка в трофічних ланцюгах харчування, вони виступають в ролі редуцентів, розкладаючи залишки померлих тварин і рослин, тим самим очищаючи Землю. Багато бактерій грають в організмі ссавців роль симбіонтів і допомагають їм розкласти клітковину, яку ті не в змозі переварити. Процес життєдіяльності бактерій – джерело вітаміну К і вітамінів групи В, які грають важливу роль в процесі нормального функціонування організмів.
Номер слайду 6
Значення бактерій у житті людини. Позитивне значення бактерій в житті людини полягає в тому, що вони використовуються в харчовій промисловості. Наприклад: людина широко використовує молочнокислі бактерії, які харчуються цукром в молоці і утворюють молочну кислоту. Вона, в свою чергу, перетворює молоко в кисле молоко, а якщо це вершки, то в сметану. У сільському господарстві також не обходиться без бактерій. За їх допомогою відбувається силосування кормів і квашення овочів. Бактеріальна молочна кислота також охороняє корми і овочі від розкладання. Діяльність певних бактерій людина використовує у виробництві ліків, нових харчових продуктів, органічних речовин. Вони можуть виробляти сильні антибіотики, які пригнічують хвороботворні організми.
Номер слайду 7
Негативне значення бактерій. Ось ще яке значення мають бактерії в житті людини — негативне. Багато їх видів завдають господарству шкоду, поселившись на продуктах і псуючи їх. Є такі бактерії, які можуть зіпсувати рибальські сіті, книги і рідкісні рукописи в книгосховищах.І для самої людини вони також можуть завдати шкоди. Ботулінічними бактеріями викликається найнебезпечніше харчове отруєння, що приводить до смерті — ботулізм. Бацили накопичуються в грибних і м’ясних продуктах, виділяючи отруту ботулін.Існують ще такі види хвороботворних бактерій — сальмонела (викликає черевний тиф), шигелла (викликає дизентерію), туберкульозна паличка, клостридиум (викликає правець і гангрену), стафілококи і стрептококи.
Номер слайду 8
Висновок Отже, бактерії є невід'ємною складовою нашого існування. Вони приносять багато користі в навколишній світ. Разом із тим вони можуть мати і негативний вплив. Можна сказати, що без бактерій не було б нашого життя.