1988 р. була створена Українська Гельсінська спілка (УГС, на базі Української Гельсінської групи) на чолі з Л. Лук’яненком;Товариство української мови ім. Т. Г. Шевченка;антисталінське товариство "Меморіал";Екологічна асоціація «Зелений світ»;Почали діяльність нові українські громадські організації:
Номер слайду 3
Важливим кроком до об’єднання національно демократичних сил стало формування всеукраїнської організації – Народного руху України за перебудову
Номер слайду 4
Український культурологічний клуб. Українська Гельсінська Спілка. Товариство української мови «Просвіта»,
Номер слайду 5
«І Чорновіл, і Лук’яненко виступали за незалежність – це було не просто в повітрі, це було проголошено! Просто в документах це не можна було написати, бо нас би не зареєстрували в Радянському Союзі. Для нас було зрозуміло, що ми напишемо «за перебудову», щоб нас не тягали… Ми за перебудову, за те, що Горбачов проголосив!»Сергій Головатий
Номер слайду 6
Народний рух задекларував що прагне до України, яка буде спільним домом для всіх національностей та етнічних груп.
Номер слайду 7
Установчий з’їзд Народного руху України
Номер слайду 8
«Звір був поряд, звір нас супроводжував у вигляді танків і військових, що були розфасовані по дворах. Ми це знали, ми це відчували. Ми були готові до того, що дійсно може бути трагедія. Могла бути! Вистачило розуму в центрі (в Москві) цього не робити, – пригадує Головатий. – Все це нас зцементовувало і водночас робило нас відчайдухами».
Номер слайду 9
Живий ланцюг21 січня 1990 року
Номер слайду 10
Другий з’їзд НРУ
Номер слайду 11
Висновки. Політика гласності Горбачова в 1980-х роках стимулювала український національно-демократичний рух і призвела до створення Народного руху України за перебудову. НРУ виступав за незалежність, демократію та ринкову економіку, і став ключовим елементом національно-демократичного відродження України. З'їзди НРУ заклали основу для проголошення незалежності України в 1991 році та подальшого розвитку українського національного руху.